کلینیک دندانپزشکی آرام

پروتزهای دندانی

پروتزهای دندانی

پروتزهای دندانی :

همانطور که بارها گفته ایم، مراقبت از سلامت دهان و دندان برای سلامت عمومی شما بسیار مهم است. به همین دلیل، راه حل هایی برای دندان های از دست رفته با پروتزهای دندانی در مرکز دندانپزشکی آرام ، کلیدی است تا بتوانید زیبایی و عملکرد دهان خود را بازیابی کنید.

 

اما دقیقاً پروتزهای دندانی چیست؟

پس از خواندن این مقاله به طور کامل با پروتز های دندانی و انواع آن ها آشنا خواهید شد.

پروتزهای دندانی مربوط به دستگاه های مصنوعی است که برای جایگزینی دندان یا چندین دندان از دست رفته و یا آسیب دیده استفاده می شود. دستگاه های ذکر شده برای ارائه ظاهری طبیعی و عملکرد صحیح جویدن طراحی شده اند.

 

چه نوع پروتزهای دندانی وجود دارد؟

پروتزها به طور کلی به دو دسته پروتزهای متحرک و ثابت تقسیم می شوند. پروتزهای دوم بسیار برتر هستند. برخلاف پروتزهای متحرک که به عنوان دندان مصنوعی نیز شناخته می شوند، دستگاه های مصنوعی ثابت اغلب از دندان های طبیعی قابل تشخیص نیستند. ظاهر طبیعی و زیبایی و در عین حال راحتی کامل چیزی است که دندان های مصنوعی قادر به  فراهم کردن آن نیستند. در صورت امکان، همیشه استفاده از پروتزهای دندانی ثابت را توصیه می کنیم.

بسته به نیازهای فردی هر بیمار، ممکن است یک نوع پروتز دندان یا نوع دیگری برای بازگرداندن آناتومی دندان آنها انتخاب شود. در میان آنها، گزینه های زیر رایج ترین آن ها هستند :

 

پروتزهای متحرک :

مزیت اصلی پروتزهای دندانی متحرک هزینه نسبتا کم است، اما طول عمر و راحتی را تضمین نمی کنند. بیمار همیشه احساس می کند که این دندان ها طبیعی نمیباشد و احساس ناراحتی در جویدن وجود دارد. پروتزهای متحرک از تغییر شکل فک محافظت نمی کنند، عملکرد خوب جویدن را تضمین نمی کنند و نگهداری قابل توجهی برای حفظ آنها مورد نیاز است. پروتز های متحرک دو نوع هستند :

 

  • پروتزهای کامل ( پروتزهای کامل زمانی استفاده می شوند که بیمار تمام یا بخش زیادی از دندان های خود را از دست داده باشد.)
  • پروتزهای جزئی ( دندان مصنوعی جزئی این درمان برای زمانی که فردی یک یا چند دندان خود را از دست داده باشد قابل استفاده میباشد. عادت کردن بیمار به دندان مصنوعی جزئی راحت تر است. این نوع پروتزهای دندانی توسط بست های فلزی به دندان های اطراف دندان از دست رفته متصل میشوند و در جای خود ثابت می شوند.)

پروتز متحرک دندان

دندان مصنوعی :

یکی از انواع پروتزهای دندانی متحرک، دندان های مصنوعی هستند که وظیفه جایگزینی تمامی دندان های دهان یا قسمت بزرگی از آن ها را بر عهده دارند. آنها نیز در دو نوع جزئی و کامل موجود هستند. دندان های مصنوعی از دو بخش پایه پلاستیکی صورتی رنگ  و همچنین دندان های سفید ساخته شده است. دندان های مصنوعی جزئی با قلاب به دندان های باقی مانده متصل می شوند.

دندان مصنوعی

 

پروتز های ثابت :

پروتزهای ثابت در محل خالی دندان متصل می شوند یا روی ایمپلنت ها پیچ می شوند. پروتزهای ثابت موثر ترین روش برای بازگرداندن نمای زیبایی به دندان ها و فک و همچنین بهبود عملکرد جویدن است.

 

بریج های دندانی :

بریج های دندانی پروتزهای دندانی هستند که جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته می شوند. آنها از چندین قطعه به هم پیوسته تشکیل شده اند که بسته شدن فضاهای دندان از دست رفته را ممکن می کند. مواد و طرحی که با آن ساخته می شوند به گونه ای طراحی شده اند که زیست سازگار و بسیار کاربردی باشد.

 

 

ایمپلنت های دندانی :

ایمپلنت های دندانی یک درمان دندانی هستند که شامل جایگزینی دندان های آسیب دیده یا از دست رفته جدی با جایگزینی است که شبیه سازی دندان طبیعی است. برای انجام این کار، یک پیچ تیتانیوم (ماده ای که به راحتی در بدن ما ادغام می شود و بسیار بادوام است) در استخوان ثابت می شود تا به عنوان ریشه عمل کند. ایمپلنت پایه محکمی برای غیبت های دندانی فراهم می کند. و از تحلیل لثه و استخوان فک و در نتیجه تغییر چهره افراد جلوگیری میکند.

 

ایمپلنت دندان

روکش های دندان :

در آخر به روکش های دندانی اشاره می کنیم. این نوع پروتزهای دندانی روی دندان قرار می گیرند تا از آن محافظت کنند و ظاهر آن را تا حد زیادی بهبود بخشند.

 

اطلاعات بیشتر در مورد پروتزهای دندانی :

فرآیند تهیه دندان مصنوعی شامل ارزیابی کامل دندان و برداشتن قالب از دهان است. از قالب ها برای ایجاد یک مدل دقیق و ساخت پروتز سفارشی استفاده می شود.

 

بیشتر این دستگاه‌های مصنوعی در یک آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی ساخته می‌شوند و سپس برای متخصصین دندانپزشکی به کلینیک دندان‌پزشکی فرستاده می‌شوند تا در دهان بیمار قرار بگیرند.

 

مدت زمان و اثربخشی پروتزهای دندانی تا حد زیادی به مراقبت و بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. پیروی از توصیه های دندانپزشک و مراجعه منظم به کلینیک برای انجام تنظیمات و بررسی ها بسیار مهم است.

 

با این راه حل ها، کیفیت زندگی افراد به طور قابل توجهی بهبود می یابد، زیرا عملکرد جویدن کافی و ظاهر طبیعی را بازیابی می کند. علاوه بر این، آنها همچنین از مشکلات اضافی سلامتی مانند اصلاح دندان های باقی مانده و اختلال عملکرد فکی گیجگاهی جلوگیری می کنند.

مراقبت از سلامت دهان و دندان خود بسیار آسان است، فقط کافیست به مرکز دندانپزشکی آرام مراجعه کنید و تا پزشکان ما چک لیستی از فرآیند بهداشت و سلامت دهان به شما ارائه کند.

قبلاً دیده ایم که پروتزهای دندانی مصنوعی یک گزینه عالی برای جایگزینی دندان های از دست رفته یا آسیب دیده هستند. با پیشرفت های فراوان در بخش دندانپزشکی، درمان های دندانپزشکی مؤثرتر و ایمن تری ایجاد می شود.

 

برای اطلاعات بیشتر در این مورد با مرکز دندانپزشکی آرام تماس بگیرید. تیم حرفه ای ما با کمال میل به شما کمک خواهد کرد.

 

 

منبع :

https://www.clinicadentalgrossdentistas.com/en/dental-prostheses/

 

مقالات مربوطه

دندان درآوردن
دندانپزشکی اطفال

دندان درآوردن

۷ حقیقت دندان درآوردن : رویش دندان در کودکان یا همان دندان درآوردن یکی از رایج ترین اتفاق ها در روند رشد کودکان وز زندگی

مطالعه»
فلوراید تراپی
دندانپزشکی اطفال

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی از کودکی تاکنون در مورد فلوراید تراپی بسیار شنیده ایم. حال بگوییم فلوراید چیست و برای چه از سنی که یادمان می آید

مطالعه»
تفاوت آمالگام و کامپوزیت
کامپوزیت ونیر

تفاوت آمالگام و کامپوزیت

تفاوت آمالگام و کامپوزیت آمالگام و کامپوزیت هر دو نوعی مواد دندانی هستند که در ترمیم دندان استفاده می‌شوند تا بهبود ساختار و زیبایی دندان‌ها

مطالعه»
لبخند لثه ای
مقالات

لبخند لثه ای

لبخند لثه ای :  یک معیار بسیار مهمی که برای داشتن لبخند زیبا و دلنشین و جذاب مورد نیاز است دارا بودن اندازه مناسب لثه

مطالعه»
تماس با ما