کلینیک دندانپزشکی آرام

دلایل تغییر رنگ کامپوزیت

دلایل تغییر رنگ کامپوزیت

دلایل تغییر رنگ کامپوزیت :

کامپوزیت یک روش دندانپزشکی زیبایی است که دندان های شکسته، تغییر رنگ و لکه دار را ترمیم می کند. این اقتصادی ترین راه حل برای از بین بردن لکه های روی دندان ها و پرکردگی های دندان میباشد. اما متاسفانه کامپوزیت در صورت رعایت نکردن برخی نکات به مرور زمان دچار تغییر رنگ میشود، در این مقاله به دلایل تغییر رنگ کامپوزیت دندان می پردازیم.

این درمان باید توسط دندانپزشک مجرب انجام شود که با استفاده از رزین کامپوزیت روی دندان یا دندان مورد نظر، لبخند شما را زیباتر و متحول می کند.

مواد کامپوزیت می توانند شکل، ساختار و رنگ دندان های آسیب دیده را تغییر دهند تا ظاهری طبیعی پیدا کنند. اما همانطور که گفته شد خود کامپوزیت نیز می تواند تغییر رنگ دهد که در ادامه دلایل تغییر رنگ کامپوزیت را خواهیم گفت.

کامپوزیت یکی از رایج ترین و محبوب ترین درمان های حذف لکه از روی دندان ها برای ایجاد یک لبخند زیباتر و درخشان تر است.

 

آیا کامپوزیت دندان تغییر رنگ میدهد؟

کامپوزیت های دندانی روش درمانی دائمی نیستند و مانند دندان های طبیعی خودتان ممکن است در اثر مواردی دچار تغییر رنگ شوند و زیبایی خود را از دست بدهند.

کامپوزیت یک ماده غیر متخلخل است به این معنی که پتانسیل ایجاد لکه در طول زمان را دارد. دلایل تغییر رنگ کامپوزیت میتواند  برخی عادات، غذاها و نوشیدنی ها باشد که پتانسیل ایجاد تغییر رنگ کامپوزیت را دارند.

برای حفظ دندان ها و کاهش احتمال تغییر رنگ کامپوزیت خود، باید سعی کنید از دلایل تغییر رنگ کامپوزیت از جمله از سیگار کشیدن، چای، قهوه، شراب قرمز، نوشیدنی های گازدار، سس ها که همگی غذاها و نوشیدنی های رنگدانه ای هستند، خودداری کنید.

 

تاثیر سیگار بر دندان ها

غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی رنگدانه هستند می توانند از جمله دلایل تغییر رنگ کامپوزیت دندان ها باشند. برای جلوگیری از این امر، مطمئن شوید که بعد از هر وعده غذایی آب بنوشید تا قند اضافی و رنگدانه رنگی که می تواند به کامپوزیت متصل شود را بشویید.

به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی، هنگام نوشیدن مایعات از نی استفاده کنید تا از تماس مستقیم با دندان های خود جلوگیری کنید.

 اگر می خواهید از دلایل تغییر رنگ کامپوزیت خود جلوگیری کنید، انتخاب رژیم غذایی مناسب، مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن بسیار مهم است.

با وجود تمامی این نکات باید توجه داشته باشید که کیفیت مواد استفاده شده برای کامپوزیت نیز از دلایل اصلی و تعیین کننده در دلایل تغییر رنگ کامپوزیت ها می باشد پس حتما قبل از انجام این درمان به خوبی در مورد برندها و پزشک خود تحقیق کنید.

 

چگونه لکه ها را از بین ببریم؟

بعد از شناخت رایج ترین دلایل تغییر رنگ کامپوزیت بهتر است  روش های از بین بردن این لکه ها را نیز بدانید. معاینات منظم توسط دندانپزشک خود و رعایت نکات گفته شده نیز بهترین روش برای مقابله با لکه ها است. دندانپزشکان مجموعه ای از ابزارها و راهکار های گوناگون را برای حذف لکه از روی دندان ها در اختیار دارند و می توانند به حفظ سلامت دهان کمک کنند. مرکز دندانپزشکی آرام با پزشکان مجرب میتواند به شما در حفظ سلامت دندان ها و ارائه کامپوزیت های با کیفیت بالا کمک کند.

 

نحوه رفع دلایل تغییر رنگ کامپوزیت :

اگر کامپوزیت شما تغییر رنگ داد، باید از یک دندانپزشک مشاوره بگیرید. بسته به شدت تغییر رنگ، ممکن است بتوانند ناحیه آسیب دیده را ترمیم کنند یا ممکن است نیاز به تعویض کامپوزیت داشته باشند.

کامپوزیت قدیمی را می توان حذف کرد و با رزین رنگ مناسب برای ظاهری طبیعی جایگزین کرد. یک دندانپزشک زیبایی با تجربه می تواند مواد رزین کامپوزیت را به طور موثر شناسایی و اعمال کند و از مطلوب بودن نتیجه اطمینان حاصل کند.

اگر بنا به هر یک از دلایل تغییر رنگ کامپوزیت، کامپوزیت های شما دچار تغییر رنگ شد، می توانید آن را با روکش یا لمینت جایگزین کنید.

 

 آیا می توان کامپوزیت دندان را سفید کرد؟

کامپوزیت را نمی توان سفید کرد زیرا عامل کامپوزیت دندان متفاوت از مینای دندان طبیعی شما رفتار می کند.

مواد غیر متخلخل مورد استفاده در ساخت کامپوزیت به عوامل سفید کننده اجازه نمی دهد که به لایه های عمیق کامپوزیت ها نفوذ کنند، برخلاف مینای دندان متخلخل طبیعی که می تواند.

سفید کردن کامپوزیت دندان

 

اگر کامپوزیت را سفید کنید چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که گفته شد کامپوزیت مانند دندان های طبیعی به روش های سفید کننده دندان پاسخ نمی دهد. اگر بعد از کامپوزیت، دندان‌های خود را سفید کنید، دندان‌های طبیعی شما درخشان‌تر می‌شوند، اما  رنگ کامپوزیت دندانی ثابت می‌ماند.

این می تواند باعث شود که کامپوزیت دندان شما لکه دار به نظر برسد و تضادی بین دندان های طبیعی و نواحی باند شده ایجاد کند.

اگرچه سفید کردن دندان به کامپوزیت آسیب نمی زند یا ضعیف نمی کند، اما به محصولات سفید کننده پاسخ نمی دهد و اغلب منجر به لبخند نامتناسب می شود.

 

نکاتی برای سفید کردن کامپوزیت :

اگر با توجه به هر یک از دلایل تغییر رنگ کامپوزیت، این اتفاق را تجربه کردید دندانپزشک شما می تواند کامپوزیت دندان شما را جایگزین کرده و ظاهر طبیعی را بازیابی کند. در طول درمان، دندانپزشک شما در مورد میزان سفیدی مورد نظر شما برای ایجاد سایه مناسب رزین کامپوزیت با شما صحبت خواهد کرد.

 

از کجا می توان درمان سفید کردن دندان برای دندان های کامپوزیت شده را دریافت کرد؟

بهترین مکان برای سفید کردن دندان های کامپوزیت شده دندانپزشک است. دندانپزشک شما می تواند رزین تغییر رنگ یا لکه دار را با کامپوزیت جدیدی که با رنگ دندان جدید شما مطابقت دارد جایگزین کند.

همانطور که گفته شد کامپوزیت ها دائمی نیستند و برای حفظ یک لبخند سفید به طور طبیعی نیاز به نگهداری و مراقبت منظم دارد.

 

فراموش نکنید علاوه بر تمامی نکات گفته شده همچنان برای حفظ لبخند درخشان پس از درمان و جلوگیری از تمام دلایل تغییر رنگ کامپوزیت باید دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، برای تمیز کردن منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید و از خوردن غذاهای لکه دار و سیگار کشیدن خودداری کنید.

سلامت دهان

 

پیروی از این توصیه بهداشت دهان و دندان به شما کمک می کند تا از کامپوزیت دندان خود در برابر دلایل تغییر رنگ کامپوزیت مراقبت کنید و طول عمر لبخند درخشان خود را افزایش دهید.

 

مرکز دندانپزشکی آرام در تهران طیف کاملی از خدمات مراقبت از دندان را ارائه می دهد که توسط دندانپزشکان و تکنسین های مجرب انجام می شود. از مشاوره اولیه دندانپزشکی تا درمان دندانپزشکی، مراقبت از بیمار را در اولویت قرار داده است.

 

چه دندانی لکه دار یا چند دندان تغییر رنگ داشته باشید، با مرکز دندانپزشکی آرام تماس بگیرید تا راه حل مناسبی برای کمک به شما در دستیابی به لبخندی درخشان پیدا کنید.

 

منبع : 

https://www.ijofb.org/article.asp?issn=WKMP-0128;year=2017;volume=1;issue=1;spage=1;epage=3;aulast=Ashok

 

 

 

 

مقالات مربوطه

دلایل تغییر رنگ کامپوزیت
کامپوزیت ونیر

دلایل تغییر رنگ کامپوزیت

دلایل تغییر رنگ کامپوزیت : کامپوزیت یک روش دندانپزشکی زیبایی است که دندان های شکسته، تغییر رنگ و لکه دار را ترمیم می کند. این

مطالعه»
تماس با ما