کلینیک دندانپزشکی آرام

روش صحیح مسواک زدن

روش صحیح مسواک زدن

روش صحیح مسواک زدن

هر ساله افراد زیادی علیرغم مسواک زدن منظم و مستمر، دندان هایشان دچار پوسیدگی می شود و هزینه های زیادی بابت پر کردن دندان و عصب کشی به آن ها تحمیل خواهد شد. در اینجاست که روش صحیح مسواک زدن اهمیت بسیاری پیدا می کند.  

پلاک لایه نازکی از بقایا مواد غذایی و باکتری هاست که روی سطح دندان تشکیل می شود. در صورتی که  این پلاک ها با مسواک زدن از سطح دندان ها پاک نشوند، به جرم تبدیل شده و تجمع این جرم ها و پلاک ها سبب زردی دندان، پوسیدگی دندان و حتی پوسیدگی ریشه آن خواهد شد.  

در این مقاله با شناخت روش صحیح مسواک زدن و همچنین اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن و مراحل آن، جلوی هزینه های اضافی ای به خاطر روش غلط مسواک زدن به ما تحمیل می شود را؛ خواهیم گرفت.

اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن

اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن

شناخت اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن و وارد شدن به حیطه آن، می تواند کمک شایانی در رسیدن فرد به روش صحیح مسواک زدن بکند. در این قسمت به بررسی چندین مورد از اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن خواهیم پرداخت. این اشتباهات شامل :

انتخاب مسواک با زبری نامناسب

بسیاری از افراد تصور می کنند که هر چه مسواک سفت تر باشد، دندان را بهتر تمیز می کند و این را تنها روش صحیح مسواک زدن میداند. در حالی که مسواک سفت بیشتر به مینای دندان و لثه آسیب می زند تا تمیز شدن دندان. مسواک نرم(soft) هم نمی تواند پلاک های روی سطح دندان را به طور کامل پاک کند. بنابراین برای این که هم دندان تمیز بماند و هم مینای آن صدمه نبیند، مسواک با زبری متوسط(medium) توصیه می شود.

سفت مسواک زدن

تصور بسیاری از افراد این است که هر چه سفت تر و خشن تر مسواک بزنند، دندان تمیز تر و سالم تری خواهند داشت. پلاک ها و جرم های دندان آن قدر محکم نیستند که برای پاک شدن آن ها لازم باشد سفت مسواک بزنیم. این کار فقط باعث صدمه دیدن مینای دندان و زخم شدن لثه می شود و زمینه ساز انواع مشکلات دهان و دندان خواهد شد. 

دیر عوض کردن مسواک

از مهم ترین اصول در رعایت روش صحیح مسواک زدن تعویض به موقع مسواک است. هنگامی که رنگ برس های مسواک تغییر پیدا می کند یا مو های آن خم می شود، معنایش این است که مسواک کارایی اش را از دست داده  و زمان تعویض آن رسیده است اما بسیاری از افراد به دلایل مختلفی از جمله تنبلی در خرید مسواک جدید یا خساست، زمان تعویض مسواک را عقب می اندازند که در نهایت مجبور می شوند چندین برابر پولی را که برای خرید مسواک جدید باید هزینه می کردند؛ برای هزینه های درمان پرداخت کنند.

حرکت مسواک به عقب و جلو

 روش صحیح مسواک زدن به گونه ای است که باید از ابتدا خط لثه شروع شده و با ایجاد دایره های کوچک به سمت بالا و پایین حرکت کند نه این که فقط مسواک حرکت روبه عقب و جلو داشته باشد. این مورد رایج ترین اشتباه است و کار بسیاری را به مطب های دندانپزشکی می کشاند.

عجله

افراد زیادی هستند که به خاطر عجله برای خواب، عجله برای رسیدن به کار یا موارد از این دست؛ آن طور که باید و شاید مسواک زدن را جدی نمی گیرند و برای آن وقت نمی گذارند. در حالی که در آینده ای نه چندان دور مجبور می شوند چند برابر این وقت را برای دندانپزشکی و درمان دندان پوسیده بگذارند. برای رعایت و اجرای روش صحیح مسواک زدن باید در هر بار به مدت دو دقیقه به مسواک زدن بپردازید.

مراحل مسواک زدن

دانستن مراحل مسواک زدن بزرگ ترین نقش را در روش صحیح مسواک زدن دارد که این مراحل به ترتیب شامل :

 1. ابتدا مسواک را با کمی آب مرطوب کنید، سپس به اندازه یک نخود خمیر دندان روی آن بگذارید.(نه این که خمیر دندان را روی تمام برس های مسواک بمالید.)
 2. یک ترتیب خاص در نظر بگیرید که فراموش نکنید کدام دندان را مسواک زده اید. 
 3. مسواک را با زاویه 45 درجه از ابتدا خط لثه تا انتهای دندان با حرکات چرخشی و ایجاد دایره های کوچک به سمت بالا و پایین حرکت دهید.(پشت دندان ها نیز فراموش نشود.)
 4. با حرکات دایره ای شکل سطوح جونده دندان های آسیا را تمیز کنید.
 5. زبان را هم با مسواک تمیز کنید تا آلودگی و باکتری های روی آن تمیز شود.
 6. دهان را با آب سرد بشوید.

طرز مسواک زدن ارتودنسی

طرز مسواک زدن ارتودنسی

مسواک زدن ارتودنسی هم شبیه مسواک زدن معمولی است. فقط لازم است چند نکته را در نظر بگیرید.

 1. هر بخشی از براکت که جدا شدنی است را، در بیاورید و آن را بشویید و در محلی تمیز قرار دهید تا پس از مسواک زدن دوباره سر جای قبلی اش بگذارید.
 2. مسواک و خمیر دندان را همانند حالت عادی و بدون ارتودنسی آماده کنید.
 3. مثل حالت عادی، یک ترتیب خاص در نظر بگیرید که فراموش نکنید کدام دندان را مسواک زده اید.
 4. اطراف براکت و زیر سیم ارتودنسی را با دقت تمیز کنید.
 5. سیم ارتودنسی و براکت را هم تمیز کنید تا هیچ گونه پلاک یا بقایا مواد غذایی روی آن باقی نماند.
 6. زبان را هم با مسواک تمیز کنید تا آلودگی و باکتری های روی آن تمیز شود.
 7. دهان را با آب سرد بشوید.
 8. تمام بخش های جدا شدنی براکت را، دوباره به آن متصل کنید.

 

جمع بندی

روش صحیح مسواک زدن به مراتب اهمیت بسیار بیشتری نسبت به منظم و مستمر مسواک زدن دارد. زیرا تجربه ثابت کرده است که افراد زیادی علیرغم مسواک زدن همیشگی دچار پوسیدگی دندان شده اند.بنابراین با شناخت اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن، مراحل آن و حتی طرز مسواک زدن در شرایط خاص مثل حالتی که ارتودنسی روی دندان است؛ می توان احتمال پوسیدگی آن را تا حد خیلی زیادی کاهش داد. اگر در زمینه دندانپزشکی و بهداشت دهان و دندان، نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید، لطفا با مرکز دندانپزشکی آرام تماس بگیرید.

 

منبع : 

https://www.cdhlynchburg.com/patient/how-to-brush-your-teeth

مقالات مربوطه

بلیچینگ داخلی دندان
بلیچینگ دندان

بلیچینگ داخلی دندان

بلیچینگ داخلی دندان چیست؟ بلیچینگ داخلی دندان (Internal Tooth Bleaching) یک روش درمانی است که برای بهبود رنگ داخلی یک دندان استفاده می‌شود. این فرآیند

مطالعه»
لکه های سیاه دندان
متخصص بیماری های دهان و دندان

لکه های سیاه دندان

لکه های سیاه دندان : با توجه به زمان در حال تغییر و استانداردهای زیبایی، دندان های سفید برای درک ما از زیبایی در حال

مطالعه»
طراحی لبخند و روش‌های آن
مقالات

طراحی لبخند

  طراحی لبخند  طراحی لبخند یکی از مهم‌ترین عواملی است که در تاثیرگذاری بر روابط اجتماعی و ارتباطات بین افراد تاثیر دارد. لبخند یکی از

مطالعه»
تماس با ما