کلینیک دندانپزشکی آرام

دلایل بوی بد دهان

دلایل بوی بد دهان

دلایل بوی بد دهان؟

بوی بد دهان یا هالیتوز زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها باقیمانده غذا را در دهان می‌خورند و ترکیبات بدبو تولید می‌کنند.دلایل بوی بد دهان می‌تواند ناشی از عادات غذایی، سیگار کشیدن یا شرایط سلامتی مانند سوزش سر دل و قند خون بالا باشد.

 در این مقاله دلایل بوی بد دهان را بررسی میکنیم.

 

  خوردن و آشامیدن : 

آنچه می خورید یا می نوشید و نحوه انجام آن می تواند از دلایل بوی بد دهان باشد.

 

نوشیدن الکل : 

الکل می تواند برای مدتی روی نفس شما بماند. یک مطالعه به ارتباط معنی داری بین افزایش دفعات نوشیدن و بوی بد دهان اشاره کرده است.

 

رایج ترین دلایل بوی بد دهان در افراد :

 • افزایش خشکی دهان
 • افزایش سطح ترکیبات گوگرد در مصرف کنندگان روزانه
 • افزایش بیماری پریودنتال
 • اثر کوتاه مدت بوی خود الکل
 • بدتر شدن بهداشت دهان
 • خوردن غذای بدبو

چاشنی ها، سیر، پیاز، ترشیجات، تربچه و ادویه جات از جمله خوراکی هایی هستند که میتوانند از دلایل بوی بد دهان باشند. حتی اگر عطر تند آن غذاها ممکن است پس از یک یا دو ساعت محو شود، باز هم می تواند دوباره برگردد. 

غذا های بد بو

 

بوی بد غذا گهگاه می تواند از دستگاه گوارش نشات بگیرد، نه فقط از دهان. پزشکان می گویند: «وقتی غذا را هضم می کنید، مواد شیمیایی در نهایت به جریان خون شما جذب می شوند و وارد ریه های شما می شوند، جایی که می توانید بعداً آنها را دفع کنید.

 

پیروی از رژیم کتوژنیک : 

رژیم کتوژنیک (کتو) یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب محبوب است که در ابتدا برای درمان صرع ایجاد شد. خوردن مقدار کم کربوهیدرات بدن شما را در یک حالت متابولیک به نام کتوز قرار می دهد که به شما امکان می دهد چربی بسوزانید و در نتیجه وزن سریع کاهش یابد.

 

هنگامی که بدن شما در حالت کتوژنیک قرار دارد، ممکن است متوجه چیزی شوید که به آن نفس کتو می گویند. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که آنزیم‌های کبدی استون را به ایزوپروپانول تبدیل می‌کنند. بوهای منتشر شده در طول این تبدیل می‌توانند راه خود را به نفس شما باز کنند. و میتواند از دلایل بوی بد دهان در این دوران باشد.

نفس کتو ممکن است بوی استون را بدهد، همان ماده ای که در پاک کننده ناخن استفاده می شود. با این حال، می تواند بوی میوه ای نیز داشته باشد.

 

تمام روز غذا نخوردن : 

حذف وعده های غذایی یکی از اصلی ترین دلایل بوی بد دهان است. دلیلش این است که وقتی غذا نمی خورید، بزاق زیادی تولید نمی کنید. غذا میزان بزاق شما را در دهان افزایش می دهد.

رژیم های ناشتا، شدید یا کم کربوهیدرات می توانند عوارض جانبی ایجاد بوی بد دهان داشته باشند. این به این دلیل است که وقتی بدن مجبور به تجزیه چربی می شود، مواد شیمیایی به نام کتون تولید می کند. اینها در نفس شما آزاد می شوند و بوی بدی به آن می دهند. این نوع هالیتوز تنها با تغییر رژیم غذایی قابل رفع است.

 

هالیتوفوبیا : 

تا 1 درصد از افراد ممکن است اختلالی به نام هالیتوفوبیا داشته باشند. این یک باور نادرست است که آنها فکر میکنند بوی بد دهان دارند. این یک وضعیت جدی است و می تواند بسیار ناتوان کننده باشد.

این فقط یک سوء ظن طولانی مدت به بوی بد دهان نیست، بلکه یک ترس دائمی است. افراد مبتلا به هالیتوفوبیا متقاعد می شوند که هالیتوز آنها دیگران را می راند، حتی پس از اینکه دندانپزشک تایید کرد که آنها این بیماری را ندارند یا تحت درمان هستند.

متاسفانه، این فوبیا به خوبی مطالعه نشده است. اگر مشکوک به آن هستید، مهم است که از یک درمانگر یا متخصص کمک روانشناسی بخواهید.

 

تنفس دهانی : 

تنفس دهانی از دلایل بوی بد دهان است. برخی از افراد هنگام خواب از طریق دهان نفس می کشند، اما بسیاری از مردم اغلب این کار را در حین ورزش نیز انجام می دهند. که موجب ایجاد بوی بد میشود.

 

نفس صبحگاهی :

 بوی بد در نفس صبحگاهی طبیعی است که هنگام بیدار شدن از خواب متوجه آن می شوید. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که وقتی شما آرام می‌خوابید، باکتری‌های موجود در دهان شما وجود ندارند. و 

دلیل بوی بد دهان بعد از خواب

میکروب ها از این واقعیت سوء استفاده می کنند که تولید بزاق شما در طول خواب کند می شود. از آنجایی که بزاق شما به “تمیز کردن” دهان شما کمک می کند، میتواند از لایل بوی بد دهان باشد ولی تا زمانی که دندان های خود را مسواک بزنید.

 

داروها :

بسیاری از داروها می توانند از دلایل بوی بد دهان باشند. یک مقاله، منتشر شده را برای شناسایی داروهایی که می‌توانند باعث بوی بد دهان، ناشی از شرایط سیستمیک، بیماری‌های منتقله از طریق خون، یا درمان دارویی شوند، تجزیه و تحلیل کرد.

داروی بوی بد دهان

 

پزشکان داروهایی را که می توانند از دلایل بوی بد دهان باشند در 10 گروه دسته بندی کردند : 

 • کاهنده اسید
 • آمینوتیول ها
 • آنتی کولینرژیک ها
 • داروهای ضد افسردگی
 • ضد قارچ ها
 • آنتی هیستامین ها و استروئیدها
 • ضد اسپاسم
 • عوامل شیمی درمانی
 • مکمل های غذایی
 • مواد آلی گوگرد

اگر هر یک از این داروها را مصرف می کنید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به بوی بد دهان باشید.

 

چگونه از بوی بد دهان جلوگیری کنیم؟

راه هایی برای جلوگیری از بوی بد دهان وجود دارد، از جمله: 

 

 • از نوشیدنی های الکلی، غذاهایی که باعث بوی بد دهان می شوند و محصولات تنباکو خودداری کنید.
 • جویدن آدامس بدون قند.
 • اگر از آنها استفاده می کنید، دندان مصنوعی، نگهدارنده و محافظ دهان را به طور مرتب تمیز کنید.
 • خوردن میوه و سبزیجات بیشتر و گوشت کمتر.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان، مانند مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن یک بار در روز.
 • انجام ویزیت منظم دندانپزشکی.
 • استفاده از دهانشویه های بدون نسخه .

 

ممکن است در راه بیماری لثه باشید : 

بوی بد دهان می تواند یکی از علائم اولیه بیماری لثه باشد، زیرا این نیز به دلیل تجمع باکتری های پلاک در امتداد خط لثه است که ممکن است مسئول بوی بد دهان باشد. اگر این پلاک برداشته نشود، پلاک می تواند باعث خونریزی و تورم لثه ها، علائم التهاب لثه شود. در صورت عدم درمان، این می تواند منجر به بیماری لثه جدی تر شود.

 

شما هم میتوانید اگر مشکل بوی بد دهان دارید با مرکز دندانپزشکی آرام در ارتباط باشید.

 

منبع :

https://www.health.com/condition/oral-health/17-reasons-why-your-breath-smells-bad

https://www.corsodyl.co.uk/advice/causes-of-halitosis/

 

مقالات مربوطه

جرمگیری دندان

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان چیست؟ جرم گیری دندان یک روش بهداشتی است که برای پاکسازی و از بین بردن ترکیبات زیستی و غیرزیست موجود بر روی

مطالعه»
مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان
ایمپلنت

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت بعد از ايمپلنت مراقبت‌ بعد از ایمپلنت دندان برای حفظ سلامتی و موفقیت جراحی ایمپلنت بسیار اهمیت دارد. مراقبت‌های معمولی شامل موارد زیر می‌شود:

مطالعه»
تماس با ما