کلینیک دندانپزشکی آرام

دندان درآوردن

دندان درآوردن

۷ حقیقت دندان درآوردن :

رویش دندان در کودکان یا همان دندان درآوردن یکی از رایج ترین اتفاق ها در روند رشد کودکان وز زندگی انسان میباشد که در این مقاله به تمامی نکاتی که والدین باید بدانند میپردازیم.

1. بیشتر نوزادان بین 6 تا 12 ماهگی دندان در می آورند.

مواردی زیادی از تنوع در زمان درآمدن اولین دندان وجود دارد.بعضی از نوزادان ممکن است تا اولین تولد خود هیچ دندانی نداشته باشند! در حدود 3 ماهگی، نوزادان شروع به جستجو در اطراف با دهان خود می کنند و بزاق آنها افزایش می یابد و شروع به گذاشتن دست های خود در دهان می کنند. بسیاری از والدین می‌پرسند  که کودک شان در حال دندان درآوردن است یا خیر، اما اولین دندان معمولاً در حدود 6 ماهگی درمی آید.

 

به طور معمول، اولین دندان هایی که در می آیند تقریبا همیشه دندان های جلوی پایینی (ثنایای مرکزی پایین) هستند و اکثر کودکان معمولاً تا سن 3 سالگی تمام دندان های شیری خود را خواهند داشت.

رشد دندان کودکان

2. فلوراید باید در 6 ماهگی به رژیم غذایی کودک اضافه شود.

فلوراید یک ماده معدنی است که با سفت شدن مینای دندان از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. هنگامی که غذای جامد را شروع می کنید (حدود 6 ماهگی) به کودک خود چند اونس آب در یک فنجان یا با نی بدهید. با پزشک اطفال خود صحبت کنید تا ببینید آیا آب لوله کشی شما حاوی فلوراید است یا اینکه آیا کودک شما به مکمل های فلوراید نیاز دارد یا خیر. فلوراید معمولاً در بیشتر آب های بطری یافت نمی شود. 

3. ماساژ لثه‌های دردناک، دادن چیزهای سرد یا استامینوفن، در یک شب سخت گاهی اوقات می‌تواند به تسکین درد دندان درآوردن کودک کمک کند.

معمولاً دندان درآوردن کودک باعث ناراحتی زیادی نمی شود، با این حال، بسیاری از والدین می توانند تشخیص دهند که کودکشان چه زمانی در حال دندان درآوردن است. نوزادان ممکن است علائمی از ناراحتی را در ناحیه‌ای که دندان وارد می‌شود نشان دهند، لثه‌های اطراف دندان ممکن است متورم و حساس شده باشند و ممکن است نوزاد بیش از حد معمول آب‌ریزش کند.

 

والدین می‌توانند با ماساژ دادن لثه‌های کودک با انگشتان تمیز، ارائه حلقه‌های دندان درآوردن جامد و بدون مایع یا یک دستمال شستشوی تمیز منجمد یا مرطوب به کاهش درد دندان درآوردن کمک کنند. اگر بیسکویت دندان درآوردن را پیشنهاد می کنید، حتماً مراقب کودک خود در حین خوردن آن باشید. تکه ها می توانند به راحتی جدا شوند و منجر به خفگی شوند. همچنین این بیسکویت ها چندان مغذی نیستند و بیشتر حاوی شکر و نمک هستند.

 

دمای بدن کودک ممکن است هنگام دندان درآوردن کمی افزایش یابد. با این حال، طبق یک مطالعه در سال 2016 در Pediatrics، تب واقعی (دمای بیش از 100.4 درجه فارنهایت یا 38 درجه سانتیگراد) با دندان درآوردن ارتباطی ندارد و در واقع نشانه یک بیماری یا عفونت است که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. اگر کودک شما آشکارا ناراحت است، با پزشک اطفال خود در مورد دادن دوز مناسب وزن از استامینوفن (مثلا تیلنول) یا اگر بالای 6 ماه است، ایبوپروفن (مانند ادویل، موترین) صحبت کنید. مطمئن شوید که از پزشک اطفال خود برای دوز مناسب بر حسب میلی لیتر (میلی لیتر) بر اساس سن و وزن کودک خود بخواهید.

 

با این حال، بسیاری از کودکان وقتی دندان هایشان در می آید، اصلاً مشکلی نخواهند داشت!

 

4. از قرص های دندان درآوردن، ژل های حاوی بنزوکائین، ژل ها یا قرص های دندان درآوردن هومیوپاتی و گردنبندهای کهربایی دندان درآوردن استفاده نکنید.

از قرص های دندان درآوری که حاوی سم گیاه بلادونا و ژل های حاوی بنزوکائین هستند خودداری کنید. بلادونا و بنزوکائین برای بی حس کردن درد کودک شما به بازار عرضه می شوند، اما FDA به دلیل عوارض جانبی احتمالی هشدارهایی را علیه هر دو صادر کرده است.

 

علاوه بر این، گردنبند دندان درآوردن کهربا توصیه نمی شود. گردنبندهایی که در اطراف گردن نوزاد قرار می گیرند می توانند خطر خفگی را به همراه داشته باشند یا خطر خفگی بالقوه داشته باشند. 

 

5. باید دندان های کودک خود را دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

هنگامی که کودک شما دندانی داشت، باید او را دو بار در روز با مقداری خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه یک دانه برنج مسواک بزنید، به خصوص بعد از آخرین نوشیدنی یا غذای روز. به خاطر داشته باشید که کودک خود را با شیشه شیر به رختخواب نگذارید زیرا می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

 

هنگامی که فرزند شما 3 ساله شد، آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) و آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا (AAPD) توصیه می کنند که هنگام مسواک زدن از خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه یک نخود استفاده شود.

 

هنگامی که کودک شما توانایی دارد، به او بیاموزید که خمیر دندان اضافی را تف کند. بهتر است خمیردندان را تا زمانی که فرزندتان حدوداً 6 ساله شود روی مسواک قرار دهید. وقتی فرزند شما بتواند نام خود را به خوبی بنویسد، توانایی مسواک زدن را نیز دارد.

مسواک کودکان

6. از پزشک اطفال در مورد دندان های کودک و وارنیش فلوراید بپرسید.

در طول ویزیت های منظم کودک خوب، پزشک اطفال دندان ها و لثه های کودک شما را بررسی می کند تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کند و در مورد نحوه نگهداری آنها با شما صحبت می کند. AAP و کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده همچنین توصیه می کنند که کودکان پس از درآوردن دندان ها وارنیش فلوراید دریافت کنند.

 

اگر کودک شما هنوز دندانپزشک ندارد، از پزشک اطفال خود بپرسید که آیا می تواند روی دندان های کودک شما وارنیش فلوراید بمالد. هنگامی که کودک شما به دندانپزشک مراجعه می کند، وارنیش را می توان در مطب دندانپزشکی استفاده کرد. هرچه کودک شما زودتر وارنیش فلوراید را دریافت کند، بهتر است از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

 

شما میتوانید جهت مشاوره برای دندان کودکان خود با مرکز دندانپزشکی آرام نیز در ارتباط باشید.

 

منبع : 

 

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/teething-tooth-care/Pages/Babys-First-Tooth-Facts-Parents-Should-Know.aspx

 

مقالات مربوطه

روش های سفید کردن دندان
بلیچینگ دندان

روش های سفید کردن دندان

سفید کردن دندان یک روش عالی، موثر و بی‌خطر برای روشن‌تر کردن رنگ دندان‌هاست. اما موارد زیادی وجود دارند که باید در نظر بگیرید، از

مطالعه»
تماس با ما