کلینیک دندانپزشکی آرام

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی

از کودکی تاکنون در مورد فلوراید تراپی بسیار شنیده ایم. حال بگوییم فلوراید چیست و برای چه از سنی که یادمان می آید ما را به فلوراید تراپی تشویق کرده اند. ماده ای که به سلامتی دندان ها در مقابل ایجاد پوسیدگی کمک می کند همان فلوراید است. فلوراید تراپی  باعث استحکام  بیشتر دندان ها می شود. پوسیده شدن دندان ها یکی از عواملی است که به دندانها آسیب می رساند. و این پوسیدگی ها معمولا از دوران کودکی تشکیل می شود.

 به منظور جلوگیری و کاهش احتمال پوسیدگی دندان ها ٰٰٖاز دوران کودکی از روش فلوراید تراپی  برای کودکان انجام میشود. فلوراید تراپی  پیشرفت پوسیدگی را متوقف یا کاهش داده و دندانها را نسبت به ایجاد پوسیدگی در آینده مقاوم می سازد.

این کار از زمانی که دندان های شیری داریم تا زمانی که دندان های دائمی شروع به رشد می کند توصیه شده است.به صورت تدریجی از دوران کودکی مشکلات پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالان شکل می‌گیرد. فلوراید تراپی یک روش مطمئن و عامل شناخته شده در مقابله با پوسیدگی دندانه است.

پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می افتد که باکتری‌هایی اسید مینای سخت تولید کننده، محافظت‌ کننده دندان‌ها را حل می‌ کنند. فلوراید ماده اولیه ی ضد پوسیدگی است که در داخل بدن و موضعی عمل می کند. فلوراید به عنوان یک معیار مطمئن و موثر در جامعه  بشری برای کاهش شیوع و به وقوع پیوستن پوسیدگی های دندانها است.

فلوراید در پوسته زمین به طور طبیعی وجود دارد و یک ماده ی معدنی می باشد که در غذاهایی مانند ماهی و در آب شهری نیز وجود دارد و فلوراید را به خمیر دندان ها برای تقویت دندان ها اضافه می کنند.

وارنیش دندان

وارنیش دندان

وارنیش دندان هم مانند فلوراید تراپی یکی دیگر از راه های فلوراید رسانی به دندانها است. که نسبت به خمیر دندان حجم فلوراید بیشتری به دندان ها می رساند و اصولی مصرف کردن آن بسیار مهم است. وارنیش فلوراید یا وارنیش سدیم فلوراید ژل به نسبت غلیظ با انواع طعم و خوشبو کننده دهان است و با کمک مسواک روی سطح دندان ها مالیده می شود.

وارنیش دندان همان فلورايد غليظ شده است. وارنیش دندان اغلب برای کودکانی که بالای ۲ سال دارند انجام میشود. در صورتی که کودک تف کردن بلد نباشد و ممکن باشد که فلوراید را قورت دهد  استفاده از وارنیش توصیه میشود. وارنیش دندان ها از زمانی که دندانها شیری هستند قابل انجام است.

 

اگر می پرسید که آیا وارنیش دندان ها به تنهایی برای جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندانها کافی است باید بگوییم خیر کافی نیست و باید به صورت منظم دندان ها را مسواک بزنید.

فلورايد تراپي براي كودكان

 فلوراید برای دندانهای کودکان مفید است اما خطراتی هم به همراه دارد. دندانپزشکان از فلوراید تراپی برای کودکان برای تشکیل دندان های سالم و دائمی و کاهش ریسک به وجود آمدن  پوسیدگی استفاده می کنند. اما اگر کودکان بیشتر از حد معمول در معرض فلوراید تراپی باشند، احتمال رویارویی با فلوئوریس را دارد. فلوئوریس باعث میشود دندان ها به رنگ قهوه ای در آیند و این کار احتمال ایجاد پوسیدگی دندان را بالا میبرد.

کودکان بهتر است از خمیر دندانهایی که فلوراید دارند و در دو نوبت در روز در خانه استفاده کنند. دندانپزشکان مکمل های فلورایدی را تنها برای کودکانی که در معرض ایجاد پوسیدگی دندان در صورت ریسک بالا به ابتلا قرار دارند تجویز می کنند. مثلا کودکانی که مقدار زیادی مواد قندی و غذاهای شیرین مصرف می کنند یا فلوراید به مقدار کافی  در رژیم غذایی آنها وجود ندارد. 

 

 برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان فلوراید تراپی می تواند مرحله به مرحله انجام شود:

  • به وسیله مسواک سطح دندان ها کاملا تمیز شوند.
  • سطح دندان ها به طور کامل با ژل فلوراید پوشانده شوند و تقریبا به مدت ۴ دقیقه رو دندانها بمانند. 
  • بعد از گذشت ۴ دقیقه مقدار اضافی ژل با گاز استریل یا پنبه برداشته می شود.
  • بعد از فلوراید تراپی شستن دهان کودک ممنوع است و تا نیم ساعت نباید چیزی بخورد. 

فلوراید تراپی بزرگسالان

فلوراید تراپی با بازسازی نواحی ضعیف دندان با فرایندی که به آن معدنی سازی مجدد دندان می گویند از دندان‌ها در مقابل پوسیدگی محافظت می‌کند. به این صورت که فلوراید مصرف شده جذب دندان شده و مواد معدنی ازدست ‌رفته را ترمیم و در نتیجه دندان‌ها را سخت می‌کند. فلوراید 

بهره مندی از فلوراید تراپی برای بزرگسالان نیز توصیه می شود زیرا با بالا رفتن سن دندانها ضعیف شده و در معرض پوسیدگی قرار می گیرند. هرچند معدنی سازی دوباره دندان‌ها روزانه به طور طبیعی اتفاق می‌افتد. اما با بالا رفتن سن این روند روال و کارآمدی  سابق خود را از دست می دهد. 

منابع اصلی که دندان های ما که فلوراید را دریافت میکنند غذا و آبی که مصرف می کنیم است. روش دیگر دریافت فلوراید مراجعه به مطب دندانپزشکی می باشد. 

با فلوراید تراپی در افراد بزرگسال حساسیت دندان ها را کاهش و  همچنین پوسیدگی هایی که بر اثر مصرف دارو ایجاد می شوند را از بین می بریم.

اگر دندان هایتان پر کردگی یا روکش دارد طول عمر آنها را با فلوراید تراپی می توانید افزایش دهید. مورد مهم دیگری که در فلوراید تراپی دندان بزرگسالان باید به آن توجه داشت تقویت مینای دندان در برابر فرسایش است.

 

فلوراید تراپی در منزل

فلوراید تراپی در منزل

بهترین راه رساندن فلوراید به دندان انجام روزانه آن است. خمیردندان های معمولی حاوی فلوراید هستند و وقتی مرتب استفاده شوند بسیار تاثیر گذار هستند. برای آن دسته از افرادی که پوسیدگی زیاد و خشکی دهان دارند خمیر دندان با فلوراید با دوز بالاتر استفاده می شود. این واحدها  روی بسته بندی خمیردندان ها نوشته شده است. 

روش دیگر فلوراید تراپی، دهانشویه حاوی فلوراید است. برخی دهانشویه ها که مصرف روزانه دارند، فلوراید کمتری نسبت به آن دسته از فلوراید هایی که در به صورت هفتگی مصرف می شوند دارند. 

همچنین وارنیش دندانها راه مناسبی برای فلوراید تراپی در منزل است. در ابتدای مقاله در مورد وارنیش صحبت کردیم و گفتیم وارنیش‌ها اغلب به شکل ژل هستند که روی دندان‌ها زده می‌شوند برای فلوراید تراپی در منزل با استفاده از وارنیش اول مسواک می زنید و صبر میکنید تا دندان ها کامل خشک شوند. بعد با قلمو وارنیش را روی سطح دندان‌ها و لبه‌های آن بگذارید. برای گرفتن نتیجه بهتر معمولا توصیه می شود ۵ الی ۶ ساعت چیزی میل نکنید و سپس دهان خود را بشویید.

 

کلسیم تراپی دندان چیست

هیدروکسید کلسیم پودر سفید رنگ و بدون بو است که کاربردهای فراوانی در صنعت و پزشکی با نام شیمیایی Ca(OH)2 دارد. کلسیم تراپی به صورت گسترده  در موارد ترمیمی دندان به عنوان یک لایه مستحکم مصرف می شود. کلسیم تراپی  برای پوشش دهی کانال ها  بیشترین زمینه مصرف و نقش اساسی در کشتن میکروب های کانال ریشه دارد و به عنوان درمانی آسان برای بستن دائمی اپکس در دندان‌های شیری محسوب شود.

 

برای دریافت مشاوره و انجام فلوراید تراپی و ویزیت دندان کودکان می توانید با مرکز دندانپزشکی آرام تماس بگیرید.

منابع: 

https://www.nhs.uk/conditions/fluoride/

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/11195-fluoride

 

مقالات مربوطه

مراقبت از روکش دندان
مقالات

مراقبت از روکش دندان

مراقبت از روکش دندان : داشتن یک راهنمای کامل برای مراقبت از روکش دندان برای افزایش عمر و بهبود سلامت آنها بسیار مهم است. پس

مطالعه»
تماس با ما