کلینیک دندانپزشکی آرام

بریج دندان چیست

بریج دندان چیست

بریج دندان چیست

تا حالا برایتان پیش آمده دندانی را از دست بدهید؟ در این لحظه احتمالا بریج  در ذهن شما نقش بسته است.بریج یا همان پل دندان برای پر کردن جای خالی دندانی که از دست داده ایم استفاده میشود. البته این موضوع هم به نظر پزشک بستگی دارد که آیا برای دندانی که از دست رفته بریج دندان را مناسب می داند یا خیر. بریج  هم مانند تمام کارهای زیبایی دندان مزایا و معایبی دارد که در اینجا به مواردی در این مورد اشاره خواهیم کرد.

از این رو بهتر است قبل از انجام بریج دندان، در مورد آن بیشتر بدانیم.در این مقاله به بریج دندان چیست و برای چه کسانی مناسب است می پردازیم. یا مثلا به این سوال که دندانپزشک چگونه این کار را انجام می‌دهد پاسخ میدهیم؟ 

خب بالاتر گفتیم که در مورد بریج دندان چیست میخواهیم توضیحاتی بدهیم.

بریج  فضای خالی را پر کرده و از دو طرف توسط دندان‌های پایه ثابت می‌شود. که میتواند از جنس‌های مختلف باشد.برای یکسان دیده شدن دندان با دندان های دیگر معمولا بریج را از جنس چینی درست میکنند. 

قدیمی ها همیشه دوست داشته اند که بریج دندانشان، از پونتیک طلا باشد.

 

انواع بریج دندان

 

انواع بریج دندان

بریج‌ دندان ها به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • دسته اول سنتی: بین افراد محبوب ترین نوع بریج روش سنتی شناخته شده است. البته در صورتی که دو طرف شکاف دندان طبیعی وجود داشته باشد. بریج سنتی یک دندان مصنوعی است که با استفاده از روکشی که روی دندان‌ های پایه قرار میگیرد، در جای خود محکم می‌ شود.
  • دسته دوم کنسولی: برای به کارگیری این روش  فقط باید یک دندان طبیعی کنار شکاف باشد. روکشی که روی دندان طبیعی می چسبد، دندان مصنوعی را در جای خود محکم نگه می‌ دارد.
  • دسته سوم مریلند: شبیه به بریج سنتی است که برای انجام این روش باید دو طرف شکاف دندان طبیعی وجود داشته باشد. اما در این جا به‌جای روکش روی دندان‌های طبیعی یک چارچوب فلزی یا چینی پشت دندان‌های طبیعی قرار میگیرد.
  • و در نهایت دسته چهارم اتصال با ایمپلنت: که در این روش ایمپلنت باید پایه فلزی ای به‌جای دندان طبیعی در فک استفاده شود. زمانی که برای تمامی دندان‌ های از دست‌ داده نشود ایمپلنت انجام داد، از روش بریج با اتصال ایمپلنت استفاده می‌شود. به این صورت که دو فضای خالی با ایمپلنت پر شده است و مابین این دو پونتیک بریج قرار می‌گیرد. پونتیک با حمایت این دو ایمپلنت در جای خود محکم می‌شود.

بریج تکی دندان

گاهی از دست دادن تنها یک دندان، مخصوصا دندان‌ های جلویی شما که در هنگام صحبت کردن مشخص هستند، می‌ تواند تاثیر زیادی روی ظاهر شما داشته باشد. بریج دندان چگونه کار می کند؟ 

در ابتدا بعد از اینکه دندانپزشک دندان شما را معاینه کرد و تشخیص داد که بر روی دندان های شما باید بریج دندان انجام شود دندان های پایه شما را با ترمیم مجدد، برای برداشتن مینای دندان آماده کرده و فضایی را برای تاج باز می کند. 

قدم بعدی، از دندان‌های شما قالب گیری میکند، و به آزمایشگاه ( لابراتوار) می فرستد. سپس یک بریج موقت برای محافظت از هر نوع آسیب دندان یا لثه قرار می گیرد. 

قدم بعدی بریج موقت شما برداشته می‌شود و بریج جدید در شما قرار داده میشود. حال ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا بریج دندان ها دائمی هستند؟ خیر، بریج دندان ها دائمی نیست‌ و مدت زمان استفاده از آن ها به اینکه به چه صورت از آنها مراقبت می کنید دارد ولی در حالت نرمال  باید هر ۵ تا ۱۵ سال یکبار تعویض گردد. 

زمانی که یک روتین منظم بهداشت دهان و دندان داشته باشید (استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان) می توانید به ماندگاری بریج دندان خود کمک کنید. همچنین گاهی ممکن است که بریج دندان آسیب ببیند یا شل شود. که به علت پوسیدگی زیر بریج یا آسیب به دندان های اطراف است. وقتی این اتفاق افتاد، باید بریج خود را عوض کنید.

آیا بریج دندان درد دارد

نصب بریج دندان فرایندی بدون درد است و در دو مرحله که بالاتر گفته شد (مرحله قالب گیری و نصب بریج) انجام میگیرد. گاهی ممکن است که مرحله سومی هم پیش بیاید که دندان پزشک ابتدا از چسب موقتی استفاده می کند تا برای چند روز آن را تست کنید و ببینید خوب در دهانتان جا افتاده یا نه. سپس برای جلسه سوم به مطب باز می گردید و اگر تغییراتی را نیاز نبود که روی بریج دندان خود بدهید  آن را با چسب دائمی فیکس می کنید.

هیچ یک از مراحل بریج دندان شما درد ندارد و به سادگی انجام می شود.

ایمپلنت بهتر است یا بریج

بهتر بودن انجام روش ایمپلنت یا بریج دندان را باید طبق نظر دندانپزشکان بررسی کرد.

برای تصمیم در این مورد می توان از مزایا و معایب ایمپلنت و بریج دندان صحبت کرد.

1- برای انجام ایمپلنت نیازی به تراشیده شدن دندان های اطراف نیست.

2- با روش انجام ایمپلنت و قرار گرفتن پایه تیتانیومی داخل فک، استخوان فک حفظ شده و از تحلیل رفتن آن جلوگیری می شود.

3- افرادی که ایمپلنت انجام می دهند به مراقبت خاصی نیاز ندارد و نگهداری از ایمپلنت مانند سایر دندانها است . اما بریج به دلیل آن که روی دندان قرار می گیرد امکان تجمع میکروب در اطراف آن بیشتر است و در زمان مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بیشتر باید دقت شود چرا که ممکن است این پلاکها در زیر آن جمع شوند و موجب خراب شدن دندان زیر روکش شود.

4- ماندگاری ایمپلنت از بریج دندان بیشتر است و دائمی بودن آن باعث می شود دیگر نیازی به ترمیم یا تعویض نداشته باشد.

در مورد بریج دندان باید بگوییم که از مهم‌ترین مزایا میتوان به بهبود جویدن غذا و بهبود تکلم و گفتار یا حفظ فرم مناسب صورت اشاره کرد.

ایمپلنت بهتر است یا بریج دندان

 

بریج بر پایه ایمپلنت

بریج بر پایه ایمپلنت مانند بریج دندان معمولی است با این فرق که به جای این که روی دندان طبیعی قرار گیرد، روی ایمپلنت نصب می شود.

در اکثر مواقع زمانی که بریج بر پایه ایمپلنت استفاده می شود، یک ایمپلنت دندان داخل استخوان فک جایگزین یکی از دندان‌های از دست رفته می‌شود و بعد از آن روکش دندان متصل به دندان مصنوعی، به آن وصل می‌شود.

علت این که می گوییم بریج بر پایه ایمپلنت چیست؟

زمانی از بریج ایمپلنت استفاده می‌شود که بیشتر از یک دندان را از دست داده ‌ایم. یا مثلا ممکن است هنگامی استفاده شود که دندان پزشک نگران فشار زیادی باشد که روی چند ایمپلنت تکی که به همدیگر وصل نیستند وارد می‌شود. مانند وقتی که دندان قروچه دارید. این فشار زیاد امکان شل شدن ایمپلنت در داخل استخوان و در نتیجه عدم موفقیت آن را افزایش می‌ دهد.در حالی که بریج بر پایه ایمپلنت فشاری که بر هر ایمپلنت دندان وارد می‌شود را کاهش می دهد و نیرو را در تمام بریج پخش می کند.

اگر ایمپلنت در مجاورت دندان طبیعی جایگذاری شده باشد، دندان‌های طبیعی و لثه پیرامون آن باید کاملا سالم باشند. 

 

برای دریافت مشاوره و انجام بریج دندان می توانید با مرکز دندان پزشکی آرام تماس بگیرید.

 

منبع:

https://www.healthdirect.gov.au/dental-bridge

مقالات مربوطه

بلیچینگ داخلی دندان
بلیچینگ دندان

بلیچینگ داخلی دندان

بلیچینگ داخلی دندان چیست؟ بلیچینگ داخلی دندان (Internal Tooth Bleaching) یک روش درمانی است که برای بهبود رنگ داخلی یک دندان استفاده می‌شود. این فرآیند

مطالعه»
مسواک کودکان
دندانپزشکی اطفال

مسواک کودکان

مسواک کودکان مسواک زدن برای کودکان یک عادت بهداشتی بسیار مهم است که از سنین اولیه باید آموزش داده شود. از میان بچه ها تعدادی

مطالعه»
خونریزی لثه هنگام مسواک زدن
مقالات

خونریزی لثه هنگام مسواک زدن

خونریزی لثه هنگام مسواک زدن خونریزی لثه یکی از مشکلات شایع دندانپزشکی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. خونریزی لثه هنگام مسواک

مطالعه»
تماس با ما