کلینیک دندانپزشکی آرام

لکه های سیاه دندان

لکه های سیاه دندان

لکه های سیاه دندان :

با توجه به زمان در حال تغییر و استانداردهای زیبایی، دندان های سفید برای درک ما از زیبایی در حال حاضر ایده آل است. لبخند درخشان و براق اغلب با بهداشت دهان و دندان خوب و لبخند سالم مرتبط است و همواره به دنبال رفع لکه های سیاه دندان می باشیم.

 

با این حال، با وجود حداکثر تلاش شما برای تمیز نگه داشتن دندان ها، ممکن است لکه های سیاه دندان همچنان ایجاد شود. این لکه های سیاه همه یکسان نیستند. برخی ممکن است به دلیل بهداشت نامناسب دهان و دندان و پوسیدگی دندان و برخی دیگر ممکن است به دلیل سبک زندگی یا انتخاب رژیم غذایی نامناسب ایجاد شوند.

 

خوشبختانه راه هایی وجود دارد که بتوانیم لکه های سیاه دندان مزاحم را از بین ببریم یا بپوشانیم. ابتدا باید منبع و انواع لکه های روی دندان را شناسایی کنیم تا بدانیم چگونه آنها را بر اساس آن درمان کنیم.

 

رنگ طبیعی دندان ها چیست؟

علیرغم باور بسیاری از مردم، همه دندان ها به طور طبیعی سفید رنگ نیستند. آنها در سایه های مختلف سفید، خاکستری و زرد وجود دارند. عوامل زیادی در توصیف رنگ دندان ها دخیل هستند مانند روشنایی، شفافیت، پراکندگی نور و…

بیرونی ترین لایه مینا یک ماده نیمه شفاف است و عاج زیر آن به رنگ زرد قهوه ای است. شفافیت به عاج اجازه می دهد تا از طریق مینای دندان خود را نشان دهد و به رنگ زردی که در دندان های طبیعی دیده می شود کمک می کند.

 

علت لکه های سیاه دندان :

 • کشیدن تنباکو و نوشیدن قهوه یا چای می تواند باعث ایجاد لکه های سیاه دندان شود. عدم رعایت بهداشت دهان به درستی و عدم استفاده از مسواک و حتی عدم استفاده از نخ دندان نیز می تواند منجر به  تشکیل جرم و پلاک روی دندان ها شود. این ممکن است منجر به پوسیدگی دندان شود که باعث ایجاد توهم سیاه شدن دندان ها می شود.

 

 • باکتری های کروموژنیک (که به صورت خط نازکی از لکه سیاه در کنار خط لثه ظاهر می شوند) نیز یکی از دلایل احتمالی لکه شدن دندان ها هستند. به غیر از آن، ترمیم‌ها و پرکردگی‌های قدیمی ممکن است در اثر پوسیدگی دندان (پوسیدگی دندان) لکه‌های تیره‌ای روی لبه‌های خود ایجاد کنند.

 

 • برخی از مواد ترمیم فلزی خاص مانند آمالگام می توانند آمالگام بلوز را ایجاد کنند که همچنین دندان را تیره می کند. این به این دلیل است که مینای دندان نیمه شفاف است و به رنگ فلزی زیرین اجازه می دهد تا دیده شود.

 

پر کردن دندان

 

 • مصرف آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین در سنین پایین ممکن است باعث سیاه شدن دندان ها شود. همچنین اختلالات ژنتیکی وجود دارد که می تواند روی رشد دندان ها تاثیر بگذارد. شرایطی مانند فیبروز کیستیک، فلوئوروزیس بر تشکیل مینا و عاج در دهان تأثیر می گذارد که منجر به لکه های سیاه دندان می شود.

 

 • سن نیز می تواند در تغییر رنگ دندان نقش داشته باشد. این به این دلیل است که مینای دندان در طول سال ها فرسوده شده و نازک می شود. علاوه بر این، با افزایش سن، ضخامت عاج نیز افزایش می یابد. این عوامل می‌توانند بر خواص انتقال نور دندان‌ها تاثیر بگذارند و به لبخندی زردتر و لکه‌دارتر کمک کنند.

 

تاثیر سن بر دندان ها

 

انواع لکه های دندان :

دو نوع لکه دندان وجود دارد : لکه های داخلی و لکه های خارجی.

 

لکه های خارجی : لکه های سطحی روی مینای دندان هستند که لایه بیرونی دندان است. این می تواند توسط عواملی مانند :

 

 • سیگار کشیدن یا استفاده از تنباکو
 • نوشیدن مکرر نوشیدنی های رنگی مانند قهوه، چای یا شراب قرمز
 • بهداشت ضعیف دندان که باعث ایجاد تارتار زرد/سیاه می شود
 • مصرف مکمل های آهن مایع از طریق دهان
 • استفاده طولانی مدت از دهانشویه کلرهگزیدین

 

لکه های داخلی : لکه هایی هستند که لایه عمیق تر دندان (عاج) را تحت تاثیر قرار می دهند یا به دلیل ناهنجاری ها یا تداخل در شکل گیری ساختار دندان ایجاد می شوند. برخی از علل رایج عبارتند از:

 

 • فلوئوروزیس (لکه‌های سفید/قهوه‌ای روی سطح دندان در اثر استفاده بیش از حد فلوراید در کودکان)
 • دندان آسیب دیده در اثر ضربه
 • بیماری های مادرزادی مانند فیبروز کیستیک

 

نحوه درمان لکه های سیاه دندان :

برای درمان لکه های سیاه دندان باید از یک متخصص دندانپزشکی کمک بگیرید تا مشکل و منبع مشکل را شناسایی کند. دندانپزشک لکه سیاه را بررسی کرده و درمان مناسب را برای آن توصیه می کند.

 

درمان لکه های بیرونی :

لکه های بیرونی معمولاً با عمل جرم گیری و پولیش معمولی پاک می شوند. این یک روش تمیز کردن حرفه ای است که می تواند توسط یک متخصص بهداشت دندان یا یک دندانپزشک انجام شود.

 

ابزاری به نام جرم‌گیر اولتراسونیک برای از بین بردن لکه های سیاه دندان از طریق ارتعاشات اولتراسونیک برای جدا کردن رسوبات تارتار یا لکه استفاده می‌شود. سپس پولیش برای صاف کردن سطح دندان انجام می شود.

 

جرم گیری با جرم گیری اولتراسونیک :

با این حال، حتی پس از جرم گیری و پولیش، لکه های روی دندان ها می توانند پس از مدتی بازگردند. این به دلیل عادات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و استفاده از تنباکو یا نوشیدن مداوم قهوه یا شراب است.

 

جرم گیری دندان

 

 

برای اینکه دندان های سفید خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنید، باید عادات خود را اصلاح کنید و سعی کنید سیگار را ترک کنید. استفاده از نی برای نوشیدن نوشیدنی های رنگی و شستشوی دهان با آب بعد از آن نیز مفید خواهد بود.

 

 

درمان لکه های داخلی :

از بین بردن لکه های سیاه دندان درونی سخت تر است زیرا بر عاج داخلی تاثیر می گذارد. بنابراین، یک درمان حرفه ای برای سفید کردن دندان توسط دندانپزشک ضروری است.

 

2 گزینه وجود دارد : بلیچینگ یا سفید کردن دندان در مطب  یا سفید کردن دندان در خانه. هر دو از مواد سفید کننده مانند پراکسید هیدروژن استفاده می کنند که به عمق لایه های دندان نفوذ می کند تا لکه های سیاه را به رنگدانه های کوچکتر تجزیه کند. این باعث می شود که دندان سفیدتر به نظر برسد.

همچنین می توانید از خمیر دندان سفید کننده یا سایر محصولات بدون نسخه برای کمک به از بین بردن لکه ها استفاده کنید. با این حال، غلظت این محصولات بسیار کمتر از مواردی است که در مطب دندانپزشکی استفاده می شود.

 

با این حال، در برخی موارد شدید لکه های فلوئوروزیس یا تتراسایکلین، سفید کردن دندان برای پوشاندن لکه های قهوه ای یا لکه های سیاه دندان کافی نیست. در چنین مواردی، دندانپزشک ممکن است روکش یا روکش هایی را برای پوشاندن دندان های لکه دار توصیه کند.

 

پوسیدگی دندان :

وقتی لکه های سیاه دندان را نمی‌توان با جرمگیری و پولیش یا سفید کردن پاک کرد، ممکن است با یک دندان پوسیده روبرو باشید. پوسیدگی روی سطوح دندان ایجاد می شود که منجر به ایجاد حفره های سیاه یا قهوه ای می شود که باید توسط دندانپزشک برداشته و تمیز شود.

 

پوسیدگی دندان

 

آیا درمان های خانگی می توانند لکه ها را از بین ببرند؟

خمیردندان‌های سفید کننده حاوی مواد ساینده و مواد شیمیایی ملایمی هستند که می‌توانند به از بین بردن لکه‌های سیاه روی دندان‌ها و ایجاد لبخند سفیدتر کمک کنند. با این حال، استفاده طولانی مدت مینای دندان را از بین می برد و باعث ایجاد دندان های حساس می شود.

 

سایر محصولات سفید کننده مانند مسواک زدن با جوش شیرین، سرکه سیب و زردچوبه برای کمک به سفید کردن دندان ها ثابت نشده است، زیرا هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این کار می تواند دندان های سفیدتر را به شما بدهد.

 

پیشگیری و درمان لکه های سیاه :

پس از فرآیند درمان، حفظ لبخند سفید و سلامت دهان و دندان اهمیت دارد. در اینجا نکاتی برای پیشگیری از لکه های سیاه دندان در آینده و حفظ بهداشت دهان و دندان وجود دارد.

 

 • دندان های خود را به طور مرتب معاینه و بررسی کنید.
 • دندان های خود را دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 • نخ دندان کشیدن یا استفاده از مسواک بین دندانی برای تمیز کردن بین دندان ها.
 • برای حفظ سلامت دهان و دندان به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از غذاها و نوشیدنی های با محتوای قند کمتر استفاده کنید.

 

دندان ها یک شبه لکه دار نمی شوند. این فرآیندی است که به تدریج در طول زمان اتفاق می افتد. رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند از پوسیدگی و سیاه شدن مجدد دندان ها جلوگیری کند.

 

اگر لکه‌های سیاه مانع لبخند شما می‌شوند، لطفاً با دندانپزشکان متخصص ما در مرکز دندانپزشکی آرام وقت بگیرید تا مشکل شما برطرف شود.

 

منبع :

https://www.oceandental.sg/black-stains-on-teeth/

 

مقالات مربوطه

متخصص بیماری های دهان و دندان

انواع نخ دندون برای ارتودنسی

  با گذشت زمان، ارتودنسی به عنوان یکی از زمینه‌های مهم دندانپزشکی، تحولات بسیاری را تجربه کرده است. از ابتدای تاریخ، ترمیم و اصلاح تراز

مطالعه»
طراحی لبخند و روش‌های آن
مقالات

طراحی لبخند

  طراحی لبخند  طراحی لبخند یکی از مهم‌ترین عواملی است که در تاثیرگذاری بر روابط اجتماعی و ارتباطات بین افراد تاثیر دارد. لبخند یکی از

مطالعه»
انواع خمیردندان
مقالات

انواع خمیردندان

انواع خمیردندان : دهان و دندان هر کس متفاوت است، بنابراین به قول معروف  نمیتوان نسخه ای ثابت برای همه پیچید و انواع خمیردندان برای

مطالعه»
لبخند لثه ای
مقالات

لبخند لثه ای

لبخند لثه ای :  یک معیار بسیار مهمی که برای داشتن لبخند زیبا و دلنشین و جذاب مورد نیاز است دارا بودن اندازه مناسب لثه

مطالعه»
تماس با ما