کلینیک دندانپزشکی آرام

پر کردن دندان

پر کردن دندان

بایدها و نبایدهای بعد از پر کردن دندان : 

با وجود اینکه پرکردن دندان برای درمان حفره های دندان یکی از درمان های دندانپزشکی رایج است، پس از پر کردن دندان ممکن است برخی  از بیماران درد و ناراحتی خفیف تا متوسط را تجربه کنند. در این مقاله، دندانپزشکان ما در مرکز دندانپزشکی آرام نکات مفیدی را در مورد بایدها و نبایدهای بعد از پر کردن دندان انجام دهید و انجام ندهید و اینکه چگونه بفهمید که آیا نیاز به مراجعه مجدد به دندانپزشک خود در مورد ناراحتی که تجربه می کنید ارائه می دهند.

درد بعد از پر کردن دندان : 

یکی از شایع‌ترین دلایلی که ممکن است بعد از پر کردن دندان درد را تجربه کنید، ممکن است این باشد که خود ارتفاع دندان ممکن است خیلی زیاد باشد. در حالی که دندانپزشک شما در اولین درمان خود  تمام تلاشش را می کند تا ارتفاع مواد دندان شما را با توجه به دندان های دیگر را به درستی به دست آورد، ممکن است متوجه شوید ارتفاع دندان زمانی که شروع به حرکت دادن فک، جویدن و یا صحبت کردن می کنید، کاملاً درست نباشد.

 بایدها و نبایدهای بعد از پر کردن دندان  در مورد صاف کردن یا تغییر شکل پر کردن با دندانپزشک خود در ارتباط باشید. این موضوع اهمیت زیادی دارد  زیرا اگر پرکردگی دندان شما و ارتفاع دندان از بقیه دندان‌های شما بالاتر باشد، خطر شکستگی و ترک خوردن دندان شما بیشتر است.

 

درد بعد از پر کردن دندان

 

درد در دندان در کنار پر کردن جدید : 

پس از پرکردن دندان، برخی از افراد ممکن است در دندان‌های کنار دندانی که پر شده است، درد داشته باشند. این نرمال است و نشان نمی دهد که مشکلی در دندان شما وجود دارد. بیشتر وقت ها، دندان با پرکردن جدید فقط سیگنال هایی را به دندان های مجاور منتقل می کند. باید در طول یک یا دو هفته اول متوجه کاهش درد شوید.

 

حساسیت بعد از پر کردن دندان : 

حساسیت به هوا و غذای سرد یا گرم (یا نوشیدنی ها) تا سه هفته پس از پر کردن دندان معمول است. همچنین ممکن است متوجه افزایش حساسیت در بخش  پرکردگی دندان شوید، به ویژه اگر حفره های عمیق پر شده باشند. برای جلوگیری از حساس شدن دندان ها پس از پر کردن، می توانید از خمیر دندان طراحی شده برای دندان های حساس استفاده کنید.

همچنین توصیه می شود در هفته های اول از مصرف غذاهای خیلی گرم یا سرد پرهیز کنید و تا حد ممکن از دندان های دیگر برای جویدن غذا استفاده کنید. اگر حساسیت بعد از دو هفته از بین نرفت، لطفا با مطب دندانپزشکی تماس بگیرید.

نکات بعد از پر کردن دندان 

 

دندان درد بعد از پر کردن دندان : 

اگر پس از پرکردن دندان جدید خود همچنان علائم نوع دندان درد را تجربه می کنید (مانند ضربان، درد شدید یا درد مداوم) ممکن است نشانگر این باشد  که پوسیدگی کاملاً عمیق در پالپ دندان شما قرار دارد. در این صورت ممکن است نیاز به کانال ریشه باشد. اگر فکر می کنید ممکن است این مشکل باشد با دندانپزشک خود در ارتباط باشید.

 

لبه تیز پر کردن دندان یا ناراحتی : 

همانطور که گفته شد، ممکن است متوجه شوید که هنگامی که فک خود را حرکت می دهید و یا زمانی که ماده بیهوشی از بین می رود، پرکردن دندان جدید به اندازه زمانی که روی صندلی دندانپزشکی بودید راحت نیست. همچنین ممکن است احساس کنید که مقدار مواد  پر کننده زیاد است و یا لبه های تیز در بخش مواد دندان های شما وجود دارد که باید صاف شوند. برای رفع این موارد سریعا با دندانپزشک خود در تماس باشید تا مطمئن شوید که در اسرع وقت به آن رسیدگی خواهد شد.

 

روش های جایگزین پرکردن دندان : 

این امکان وجود دارد که در آینده با حفره دیگری مواجه شوید. اگر متوجه شدید که دندان‌هایتان بعد از پر کردن دندان حساس هستند، می‌توانید با دندانپزشک خود در مورد گزینه‌های جایگزین برای پر کردن دندان صحبت کنید. واکنش افراد نسبت به انواع مختلف از مواد و فلزات پرکننده دندان متفاوت است. همچنین دندانپزشک شما می تواند از اقدامات پیشگیرانه ای مانند عمل های حساسیت زدایی، آستر و یا پایه استفاده کند.

 

بعد از پر کردن دندان چه بخوریم؟

تعداد زیادی از مراجعه کنندگان  معمولا از دندانپزشکان  می پرسند: “پس از پر کردن دندان هایم چه چیزی می توانم بخورم”؟ این موضوع تا حد زیادی به نوع پر کردنی که پزشک انجام داده بستگی دارد. مواد پر کننده ی سفید که ساخته شده  از کامپوزیت است، همان لحظه تحت نور آبی استفاده شده توسط دندانپزشک شما سفت می شوند. در نتیجه سخت شدن ماده پر کننده  امکان خوردن و نوشیدن بلافاصله را برای  شما فراهم میکند.

مواد پرکننده دندان مانند آمالگام بلافاصله سفت نمی شوند از این رو توصیه می شود که حداقل 24 ساعت  برای خوردن هرگونه مواد غذایی جامد صبر کنید. به منظور جلوگیری از گاز گرفتن گونه، زبان یا لب‌های خود، احتمالاً می‌خواهید قبل از اقدام به غذا خوردن صبر کنید تا داروی بی‌حسی موضعی از بین برود.

 

غذاهایی که بعد از پر کردن دندان باید از خوردن آنها خودداری کنید :

توجه داشته باشید که تا دو هفته بعد از  پر کردن دندان هایتان از خوردن غذاهای سفت مانند ته دیگ، جویدنی یا چسبنده مانند آدامس خودداری کنید. اگر دچار حساسیت دندان هستید، ممکن است از نوشیدن و غذاهای سرد یا گرم خودداری کنید. پس از پر کردن دندان ، مسواک زدن مانع ندارد و می توانید دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار در روز نخ دندان بکشید.

 

در زمان نیاز مسکن های بدون نسخه را انتخاب کنید : 

می توانید از استامینوفن یا ایبوپروفن برای کمک به هرگونه ناراحتی فیزیکی که ممکن است بعد از پر کردن دندان احساس کنید استفاده کنید. البته برای استفاده از مسکن باید از دندانپزشک خود بپرسید و بعد از آن نیز استفاده کنید.

 

برای دریافت مشاوره و خدمات بیشتر میتوانید با مرکز دندانپزشکی آرام نیز در ارتباط باشید.

 

منبع : 

https://www.dentalhealth.org/different-filling-materials?gclid=Cj0KCQjwnrmlBhDHARIsADJ5b_l5_gSAswKFetu-nPID15CCBjdMLzhx9p8vVCIQrVk-y-zWu-v0qBkaAicnEALw_wcB

مقالات مربوطه

تماس با ما