کلینیک دندانپزشکی آرام

حفره خشک دندان

حفره خشک دندان

حفره خشک دندان، یک عارضه دردناک دندانی است که می تواند پس از کشیدن دندان رخ دهد. به طور معمول، پس از کشیدن دندان، یک لخته خون در حفره ایجاد می شود تا از استخوان و اعصاب زیرین، هنگام بهبود ناحیه محافظت کند. با این حال، در برخی موارد، این لخته خون می‌تواند از جای خود خارج شود یا زود کنده شود و استخوان زیرین و اعصاب را در معرض هوا، غذا، مایعات و سایر اجسام خارجی قرار دهد. این اتفاق می تواند منجر به درد شدید، التهاب و گاهی اوقات عفونت در حفره شود.

حفره خشک دندان

علائم حفره خشک دندان معمولاً شامل درد شدید و ضربان‌ دار در محل دندان کشیده است که اغلب به گوش یا فک تابش می‌کند. همچنین بوی بد دهان و طعم ناخوشایند در دهان هم می تواند نشانه حفره خشک باشد. برای شناخت بیشتر این عارضه و راه های درمان آن، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

علت حفره خشک

  • تروما در کشیدن دندان

تروما در حین کشیدن دندان می تواند به بافت ها و رگ های خونی اطراف آسیب برساند و تشکیل لخته خون پایدار را دشوارتر کند.

بهداشت نامناسب دهان

بهداشت نامناسب دهان پس از کشیدن دندان نیز می تواند به ایجاد حفره خشک دندان کمک کند. رعایت نکردن دستورالعمل‌های مراقبت پس از کشیدن، مانند اجتناب از شستشوی شدید یا مسواک زدن اطراف محل کشیدن، می‌تواند لخته خون را مختل کرده و خطر خشکی حفره را افزایش دهد.

استعمال دخانیات

استعمال دخانیات یک عامل خطر مهم برای حفره خشک دندان است. مواد شیمیایی موجود در دود انواع و اقسام دخانیات مثل سیگار و تنباکو، می تواند در فرآیند لخته شدن خون اختلال ایجاد کند و جریان خون را در محل کشیدن دندان مختل کند و روند بهبود را به تاخیر بیاندازد.

بیرون ریختن آب دهان با فشار

بیرون ریختن آب دهان با فشار شدید ممکن است لخته خون را جدا کرده و سبب ایجاد حفره خشک دندان شود.

خوردن نوشیدنی با نی

خوردن نوشیدنی با نی ممکن است باعث آسیب دیدن لخته خون شود و زمینه به وجود آمدن این عارضه را فراهم کند.

بیماری های زمینه‌ ای

 برخی بیماری های زمینه ای مانند دیابت و اختلالات خودایمنی می‌تواند توانایی بدن را، برای بهبود مناسب پس از کشیدن دندان، مختل کنند و خطر عوارضی مانند حفره خشک دندان را افزایش دهند.

حفره بعد از جراحی دندان عقل

اگرچه عارضه حفره بعد از جراحی دندان عقل، کمتر از کشیدن دندان معمولی رخ می دهد؛ اما این خطر همواره در کمین افرادی است که دندان عقل خود را به تازگی کشیده اند. عوامل خطر و علل حفره خشک دندان بعد از جراحی دندان عقل، مشابه موارد دندان های معمولی است، اما ملاحظات دیگری نیز وجود دارد که شامل:

  • دشواری کشیدن

دندان عقل اغلب عمیقاً نهفته است، به این معنی که تا حدی یا به طور کامل توسط بافت لثه یا استخوان پوشانده شده است. کشیدن دندان عقل نهفته با جراحی می تواند در مقایسه با سایر روش های کشیدن دندان پیچیده تر باشد و خطر خشکی حفره را افزایش دهد.

علت حفره خشک

  • سن

حفره خشک دندان بعد از جراحی دندان عقل در سنین پایین، بیشتر شایع است؛ زیرا دندان عقل معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی کشیده می‌شود. افراد جوان تر ممکن است استخوان متراکم تر و بافت لثه نرم تری داشته باشند که این امر تشکیل لخته خون پایدار را سخت تر خواهد کرد.

  • محل قرار گیری

محل قرارگیری دندان عقل در پشت دهان می تواند حفظ بهداشت دهان و دندان را پس از جراحی سخت کند و در نتیجه محل مناسبی جهت تجمع ذرات غذا و باکتری ها می باشد که به این ترتیب، خطر عفونت و خشکی حفره را افزایش می دهد.

  • مراقبت های ناکافی پس از عمل

عدم رعایت دستورالعمل های دندانپزشک برای مراقبت های بعد از عمل، مانند اقدامات مناسب بهداشت دهان و اجتناب از برخی غذاها و فعالیت ها، می تواند خطر عوارضی از جمله خشکی حفره را افزایش دهد.

حفره خشک کی خوب میشه

برای پاسخ به سوال افرادی که می پرسند«حفره خشک کی خوب میشه» باید گفت که معمولا بهبود این مشکل حدود یک هفته تا ده روز زمان خواهد برد. اما این زمان به عوامل متعددی مثل نوع جراحی، سلامت کلی بدن و رعایت مراقبت های پس از عمل هم بستگی خواهد داشت.

درمان حفره خشک دندان

درمان حفره خشک دندان؛ معمولاً بر کاهش درد، ارتقاء التیام و جلوگیری از عوارض بیشتر متمرکز است. در اینجا روش های رایج برای درمان سوکت خشک آورده شده است.

تمیز کردن سوکت

اولین گام در درمان سوکت خشک تمیز کردن آرام ناحیه آسیب دیده می باشد تا هرگونه ذرات غذایی یا جسم خارجی که ممکن است باعث ناراحتی و تاخیر در بهبود شود را پاک کند. دندانپزشک شما ممکن است از یک ابزار تخصصی برای آبیاری سوکت و برداشتن بقایای لخته خون استفاده کند.

پانسمان های دارویی

 پس از تمیز کردن سوکت، پزشک ممکن است یک پانسمان دارویی یا مواد بسته بندی را روی آن ناحیه قرار دهد. این پانسمان ها اغلب حاوی عوامل ضد درد و ضد باکتری هستند که به کاهش درد، کاهش التهاب و روند بهبود کمک می کنند. پانسمان ممکن است نیاز به تعویض دوره ای در طول قرار ملاقات های بعدی داشته باشد.

درمان حفره خشک دندان

بی حس کننده های موضعی

 دندانپزشک شما ممکن است داروهای بی حس کننده موضعی مانند بنزوکائین را مستقیماً روی حفره خشک دندان قرار دهد تا به بی حس شدن ناحیه و تسکین موقت درد کمک کند.

آنتی بیوتیک ها 

در برخی موارد، به خصوص اگر علائم عفونت وجود داشته باشد یا اگر خطر عفونت زیاد باشد، دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک برای کمک به پیشگیری یا درمان عفونت باکتریایی در حفره، تجویز کند.

دستورالعمل های مراقبت در منزل

 دندانپزشک شما دستورالعمل هایی را در مورد نحوه مراقبت از محل استخراج در خانه برای ارتقاء بهبود و جلوگیری از عوارض بیشتر ارائه می دهد. این ممکن است شامل شستشوی ملایم با آب نمک یا دهانشویه ضد میکروبی، پرهیز از برخی غذاها و فعالیت‌هایی باشد که می‌توانند روند بهبود را مختل کنند.

جلسات ویزیت بعدی

مهم است که در جلسات ویزیت بعدی با دندانپزشک خود شرکت کنید تا پیشرفت خود را کنترل کنید، پانسمان ها را در صورت لزوم تغییر دهید و اطمینان حاصل کنید که سوکت به درستی بهبود می یابد. دندانپزشک شما همچنین ممکن است درمان ها یا مداخلات اضافی را در صورت لزوم ارائه دهد.

جمع بندی

با شناخت عوامل بروز حفره خشک دندان و رعایت مراقبت های پس از کشیدن دندان، می توان تا حد بسیار زیادی از کنده شدن لخته خون و بروز این عارضه جلوگیری کرد. اما در صورت افتادن لخته خون، فورا با پزشک خود تماس گرفته و برای درمان این عارضه با او مشورت کنید. اگر شما نیز دندان کشیده اید و درباره این مشکل نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، لطفا با مرکز دندانپزشکی آرام تماس بگیرید.

 

مقالات مربوطه

علت دندان درد چیست
دندان درد

علت دندان درد چیست

علت دندان درد چیست دندان درد، یکی از تجربیات ناخواسته و ناگهانی است که می‌تواند بر روی کیفیت زندگی تاثیر گذار باشد. این احساس دردناک

مطالعه»
تماس با ما