کلینیک دندانپزشکی آرام

ایمپلنت فوری در یک جلسه(ایمپلنت یک روزه) – کاشت دندان در یک روز

بسته به شرایط مختلف انجام کامل ایمپلنت دندان ممکن است بین 3 تا 12 ماه زمان برده و در طی جلسات درمانی متعدد انجام شود. در صورت امکان، انجام ایمپلنت فوری می‌ تواند این زمان را کوتاه کرده و تعداد جلسات درمانی را نیز کمتر کند.

ایمپلنت فوری چیست؟


ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت فوری روشی است که در طی آن پایه و روکش ایمپلنت در طی یک جلسه نصب می‌ شوند. در روش عادی ایمپلنت دندان، فاصله‌ بین نصب پایه و روکش ایمپلنت حدوداً 3 تا 6 ماه خواهد بود. با استفاده از این روش می‌ توانید در عرض 1 ساعت دندان جدیدی در دهان خود داشته باشید.

افرادی که دچار شکستگی یا لقی دندان شده‌ اند می‌ توانند از این روش سریع، مقرون به صرفه و ماندگار استفاده کنند. پس از بررسی کامل و در صورت امکان، دندانپزشک می‌ تواند بلافاصله پس از کشیدن دندان طبیعی شما ایمپلنت را نصب کند. در ایمپلنت‌ های سنتی لازم است تا پس از کشیدن دندان طبیعی تا زمان نصب ایمپلنت بین 3 تا 6 ماه صبر کنید.

مزایای ایمپلنت فوری


مزایای ایمپلنت فوری

ایمپلنت‌ های فوری هر روزه کارایی بیشتری پیدا می‌ کنند. در واقع تفاوت بین ماندگاری ایمپلنت فوری و عادی از نظر آماری ناچیز است.

ازجمله مزایای ایمپلنت فوری می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خروج از مطب با لبخند کامل
 • راحت‌ تر بودن جوش خوردن ایمپلنت به استخوان
 • بهبودی راحت‌ تر لثه‌ ها
 • دور نگه داشتن باکتری‌ ها از محل‌ ترمیم ایمپلنت توسط روکش آن

معایب ایمپلنت فوری


قبل از اقدام برای استفاده از این روش باید به معایب زیر نیز دقت کنید:

 • خطر رد شدن ایمپلنت در این روش کم بوده ولی بیشتر از روش عادی است.
 • تحلیل استخوان فک
 • ناراحتی بیشتر پس از درمان
 • درمان طولانی در طی یک جلسه

ایمپلنت فوری چگونه کار می‌ کند؟


ایمپلنت فوری چگونه کار می‌ کند؟

ایمپلنت فوری معمولاً در طی یک جلسه‌، یک تا سه ساعتی انجام خواهد شد. توجه کنید که روکش ایمپلنت فوری در جلسه‌ اول دائمی نبوده و یک روکش موقت بر روی ایمپلنت شما نصب می‌ شود. پس از بهبود فک و لثه‌ ها می‌ توان برای نصب روکش دائمی اقدام کرد.

آیا من می‌ توانم ایمپلنت فوری انجام دهم؟


به طور کلی افرادی که تراکم استخوان فک خوبی داشته و عامل خطر دیگری مثل عفونت آنها را تهدید نمی‌ کند می‌ توانند از این روش استفاده کنند (البته می‌ توان تراکم استخوان فک را با پیوند استخوان جبران کرد). اگر در مورد مناسب بودن این روش مطمئن نیستید بهتر است با یک دندانپزشک باتجربه مشورت کنید تا شرایط شما را مورد بررسی قرار دهد.

پروتکل 5 مرحله‌ ای برای ایمپلنت فوری


پروتکل 5 مرحله‌ ای برای ایمپلنت فوری

نشان داده شده است که ایمپلنت فوری می‌ تواند جایگزین مناسبی برای روش‌ های سنتی باشد. این روش مخصوصاً برای دندان‌ های در معرض دید کاربرد خواهد داشت و می‌ تواند طول درمان و تعداد جراحی‌ های موردنیاز را کاهش دهد.

به منظور رسیدن به نتایج مطلوب، این روش به 5 مرحله تقسیم می‌ شود:

مرحله 1: مشاوره‌ اولیه و جمع آوری اطلاعات

مرحله 2: آنالیز استخوان و بافت های سخت

مرحله 3: آنالیز پیوند بافت نرم و استخوان

مرحله 4: آگاه کردن بیمار

مرحله 5: برنامه ریزی برای درمان و جراحی

بسته به میزان مهارت دندانپزشک ممکن است برخی از مراحل به صورت همزمان انجام شوند ولی این مراحل برای برنامه ریزی انجام ایمپلنت ضروری خواهند بود.

ماندگاری ایمپلنت فوری چقدر است؟


ماندگاری ایمپلنت فوری چقدر است؟

ممکن است ایمپلنت شما با گذر زمان دچار ساییدگی شود که مقدار آن برای هر فرد متفاوت خواهد بود. به طور کلی می‌ توان انتظار داشت که ایمپلنت‌ های فوری بین 10 تا 15 سال ماندگاری داشته باشند که در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه‌ منظم به دندانپزشکی این زمان بیشتر خواهد شد.

ایمپلنت معمولی در برابر ایمپلنت فوری پس از کشیدن دندان


ایمپلنت فوری هم برای دندانپزشک و هم بیمار مزایای متعددی خواهد داشت که می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طول درمان کوتاه‌ تر: نصب ایمپلنت فوری تنها در یک جلسه‌ حدوداً 1 ساعته انجام شده و نیازی به باز کردن مجدد پانسمان از روی ایمپلنت نخواهد بود.
 • خطر کمتر از بین رفتن لثه: ممکن است در روش عادی در زمان صبر کردن برای بهبودی ناحیه‌ جراحی فرد دچار تحلیل بافت لثه شود. این مشکل در ایمپلنت فوری وجود نخواهد داشت.
 • گرفتن نتیجه‌ی سریع: در برخی از موارد می‌ توان روکش اصلی ایمپلنت را در همان روز برای بیمار نصب کرد که باعث افزایش رضایت افراد از این روش می‌ شود.

با این حال ایمپلنت فوری برای همه‌ افراد مناسب نبوده و افراد در موارد زیر بهتر است از روش معمولی استفاده کنند:

 • عفونت دندان: نرخ موفقیت ایمپلنت در فک سالم نسبت به فک آلوده بیشتر خواهد بود. اگر دندان فرد عفونی شده باشد بهتر است تا زمان بهبود آن صبر کنید.
 • تراکم استخوان پایین: ایمپلنت برای حفظ پایداری نیازمند تراکم استخوان مناسب خواهد بود. در غیر این صورت ممکن است لازم باشد تا قبل از انجام ایمپلنت عمل پیوند استخوان انجام داده و تا زمان بهبود آن صبر کنید.
 • کمبود بافت نرم: موفقیت ایمپلنت به میزان بافت های نرم محل ایمپلنت نیز بستگی خواهد داشت.

هزینه‌ ایمپلنت فوری چقدر است؟


قیمت ایمپلنت معمولی به عوامل مختلفی از جمله جنس  روکش، بستگی دارد. اما خوب است بدانید که هزینه ایمپلنت فوری در مقایسه با ایمپلنت معمولی کمی بیشتر است. در جلسه مشاوره دندانپزشک متخصص، کلیه هزینه‌ ها را به شما اعلام خواهد کرد.

سؤالات متداول


آیا ایمپلنت فوری در یک روز انجام می‌ شود؟

ایمپلنت فوری معمولاً در طی یک جلسه‌  یک تا سه ساعتی انجام خواهد شد. توجه کنید که روکش ایمپلنت فوری در جلسه‌ اول دائمی نبوده و یک روکش موقت بر روی ایمپلنت شما نصب می‌ شود.

آیا می‌ توان در همان روز کشیدن دندان ایمپلنت فوری انجام داد؟

در برخی از موارد در صورت وجود استخوان فک کافی می‌ توان این کار را انجام داد. با این حال در اکثر موارد توصیه می‌ شود که 3 تا 6 ماه پس از کشیدن دندان برای ایمپلنت اقدام کنید.

ایمپلنت فوری چقدر دردناک خواهد بود؟

ایمپلنت فوری برای فردی با تراکم استخوانی مناسب که نیازی به جراحی سنگین نداشته باشد در 24 تا 48 ساعت اول درد خفیف تا متوسطی ایجاد خواهد کرد که می‌ توان با استفاده از داروهای بدون نسخه مثل ایبوپروفن و استامینوفن آن را تسکین داد.

آیا ایمپلنت فوری بهتر است؟

مزیت اصلی ایمپلنت فوری، نبود وقفه‌ 4 تا 6 ماهه بین کشیدن دندان تا نصب ایمپلنت و گرفتن سریع‌ تر نتیجه‌ درمان خواهد بود.

آیا ایمپلنت فوری به اندازه‌ی ایمپلنت عادی ماندگاری دارد؟

ایمپلنت فوری نسبت به روش‌ های سنتی مزایای مختلفی دارد. برای مثال در این روش نیازی به صبر کردن چند ماهه نبوده و تعداد جلسات درمان کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین مطمئن خواهید بود که ایمپلنت شما عملکرد و ظاهری همانند دندان‌ های طبیعی خواهد داشت. ایمپلنت فوری ممکن است معایبی را نیز به همراه داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها بالاتر بودن خطر رد شدن ایمپلنت در مواقع کافی نبودن بافت استخوانی فک است. به منظور جلوگیری از این مشکلات، متخصص ایمپلنت در مورد مزایای و معایب این روش به طور کامل با شما گفتگو خواهد کرد.

مقالات مربوطه

آفت دهان
متخصص بیماری های دهان و دندان

آفت دهان

آفت دهان حتما برای شما نیز پیش آمده است که گاهی اوقات، هنگام خوردن غذا یا نوشیدنی مورد علاقه تان، در دهانتان، احساس سوزش کنید

مطالعه»
خونریزی لثه هنگام مسواک زدن
مقالات

خونریزی لثه هنگام مسواک زدن

خونریزی لثه هنگام مسواک زدن خونریزی لثه یکی از مشکلات شایع دندانپزشکی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. خونریزی لثه هنگام مسواک

مطالعه»
روکش دندان چیست
ترمیم دندان

روکش دندان چیست؟

روکش دندان چیست از آنجا که دندان ها همیشه در معرض آسیب های شکستگی و پوسیدگی قرار دارد، روکش دندان یا کراون دندان یکی از

مطالعه»
تماس با ما