کلینیک دندانپزشکی آرام

 بلیچینگ یا جرم گیری دندان

بلیچینگ یا جرم گیری دندان

 بلیچینگ یا جرم گیری دندان :

لبخند ما نقش بسیار مهمی در ایجاد اولین برداشت دارد.  نشان دادن یک لبخند زیبا، جذاب همیشه یک بازی را تغییر می‌دهد، اما اگر دندان‌هایتان تغییر رنگ داده یا لکه‌دار باشد، ممکن است احساس راحتی نکنید. بلیچینگ یا جرم گیری دندان از راه های رایج سفید کردن دندان میباشند که گاها با یکدیگر اشتباه گرفته میشوند در ادامه به تعریف و توضیح هر یک میپردازیم.

بدترین بخش این است که زرد شدن دندان ها با افزایش سن یک امر طبیعی است، حتی اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت کنیم. اینجاست که سفید کردن دندان به تصویر کشیده می شود.

 

 بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یکی از محبوب‌ترین و معمول‌ترین درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است که راهی غیرتهاجمی، مقرون‌به‌صرفه و سریع برای لبخندی سفیدتر، روشن‌تر و بهبود یافته ارائه می‌دهد.

در گذشته، مردم از طیف وسیعی از گزینه‌های سفیدکننده دندان مانند خمیر دندان پاک‌کننده لکه، محصولات سفیدکننده بدون نسخه و بلیچینگ یا جرم گیری دندان استفاده می‌کردند. با این حال، تحقیقات نشان داده است که سفید کردن دندان با لیزر بدون شک بهترین شکل سفید کردن دندان است.

بلیچینگ دندان

 

یکی از بزرگترین مزایای سفید کردن دندان با لیزر یا همان بلیچینگ دندان این است که بیماران می توانند در یک جلسه نتایج قابل توجهی را تجربه کنند. علاوه بر این، نتایج سفید کردن دندان‌ها پس از یک جلسه درمان با بلیچینگ سریع‌تر و قابل توجه‌تر از نتایج حاصل از سفید کردن دندان‌های سنتی یا خانگی است.

در روش سفید کردن دندان با بلیچینگ شامل نوع خاصی از نور است که برای فعال کردن یک ژل شفاف استفاده می شود. کل این روش کمتر از یک ساعت طول می کشد و نتیجه آن دندان های درخشان تر و لبخندی زیباتر است.

 

توجه داشته باشید سفید کردن دندان با بلیچینگ یا جرم گیری دندان ، به افراد این امکان را می دهد که در طول جلسات شخصی و حرفه ای خود ظاهری مثبت و تاثیرگذار داشته باشند.

همچنین به افزایش سطح عزت نفس، اعتماد به نفس و پذیرش خود کمک می کند تا نسخه بهتری از خود ارائه دهند.

یکی از بزرگ‌ترین عواملی که باعث می‌شود بلیچینگ یا جرم گیری دندان گزینه بهتری نسبت به محصولات بدون نسخه باشد، این است که سفید کردن دندان یک روش بهداشتی سفارشی دندان است، برخلاف درمان‌های خاننگی یا بدوننسخه که از رویکردی برای همه پیروی می‌کنند.

علاوه بر این، بیماران همیشه می توانند انتظار دریافت کمک و راهنمایی های حرفه ای از متخصصان پزشکی واجد شرایط را به عنوان بخشی از مراقبت های قبل و بعد از جلسه  درمان بلیچینگ یا جرم گیری دندان داشته باشند.

 

چگونه کار می کند؟

روش سفید کردن دندان با بلیچینگ به منظور از بین بردن لکه‌های عمیق‌تر است، حتی اگر لکه‌ها عمیق‌تر از مینای دندان باشند. در طول عمل، دندانپزشک میکروب‌ها و پلاک‌هایی را که ممکن است وجود داشته باشد را از بین می‌برد و سپس دندانپزشک یک سد لاستیکی را در داخل دهان بیمار قرار می‌دهد تا از لثه‌ها در برابر پرتوهای نور با شدت بالا محافظت کند.

پس از آن، یک لایه ژل سفید کننده حاوی سطوح pH طبیعی روی دندان ها اعمال می شود.

 

مرحله بعدی بلیچینگ ژل است که منجر به فعال شدن تسریع کننده معدنی درون ژل می شود. این به نوبه خود به ژل سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن اجازه می دهد تا فعال شود. در این زمان مینای دندان را می پوشاند و ژل سفید کننده می تواند به عمق دندان نفوذ کند.

با بلیچینگ دندان‌ها ممکن است دندان‌های بیمار بین ۵ تا ۶ درجه روشن‌تر به نظر برسند. برای بهترین نتیجه، توصیه می شود 3-4 جلسه بلیچینگ دندان انجام شود که هر جلسه حدود 30-60 دقیقه طول می کشد.

 

بلیچینگ یا جرم گیری دندان از روش های سفید کردن دندان میباشند اما با یکدیگر یکسان نیستند یکی از تفاوت های آن ها محدودیت در انجام آن ها میباشد :

 

در چه صورت نمیتوانید بلیچینگ کنید؟

وجود هر گونه بیماری لثه ، پوسیدگی در دهان، یا عفونت دندان.

وجود ساییدگی، فرسایش یا ساییدگی

اگر بیمار باردار باشد، ممکن است بلیچینگ دندان ها برای مدتی توسط دندانپزشک به تعویق بیفتد.

در صورتی که بیمار دارای ترک دندان، حساسیت یا عاج نمایان باشد، دندانپزشک سفید کردن دندان را تنها پس از درمان عوارض دندانی موجود توصیه می کند.

انقباض لثه با ریشه های زرد قابل مشاهده.

فلوئوروزیس: لکه های فلوئوروزیس در صورت استفاده از بلیچینگ دندان بدتر می شوند فواید سفید کردن دندان ها.

 

بلیچینگ در مقابل جرم گیری دندان :

همانطور که گفته شد بلیچینگ یا جرم گیری دندان هر دو روش هایی است که پزشک برای سفید کردن دندان پیشنهاد میکند. اما بلیچینگ دندان را می توان به عنوان یک عمل زیبایی تعریف کرد که شامل استفاده از مواد سفید کننده برای افزایش سفیدی دندان ها می شود.

این یک انتخاب خوب برای افرادی است که می خواهند از شر لکه های عمیق دندان خلاص شوند که ممکن است اکتسابی یا ارثی باشد.

در مقابل جرم گیری دندان یک روش پیشگیرانه است که تماماً در مورد از بین بردن لکه ها و رسوبات نرم و سفت از روی دندان است. در طی این روش، از ابزارهای تخصصی برای از بین بردن رسوبات و پلاک های سنگ استفاده می شود.

جرم گیری دندان

 

برای انتخاب بلیچینگ یا جرم گیری دندان، جرم گیری دندان  یک انتخاب عالی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در عین جلوگیری از بیماری های پریودنتال است. جرم گیری دندان همچنین برای از بین بردن لکه ها، جلوگیری از بوی بد دهان و صرفه جویی در هزینه دندانپزشکی ترمیمی مفید است.

 

همچنین در مقابل  انتخاب  بلیچینگ یا جرم گیری دندان  باید بدانید که معمولا، پولیش پس از جرم گیری برای از بین بردن لکه ها انجام می شود تا دندان ها براق و صاف شوند.

سفید کردن دندان

 

در طول این عمل، دندانپزشک از یک خمیر پروفیلاکسی استفاده می‌کند که یک ماده خمیر دندان‌مانند خاص است که به دور دندان‌ها می‌چرخد.

 

البته به یاد داشته باشید انتخاب بلیچینگ یا جرم گیری دندان و یا هرنوع درمان برای سفید کردن دندان ها را بهتر است به پزشک و متخصص خود بسپارید تا بررسی نوع لکه های دندان های شما بهترین درمان را بهشما پیشنهاد بدهند.

با تماس و مراجعه به مرکز دندانپزشکی آرام شما تیمی از متخصصان بسیار حرفه ای را دریافت می کنید که در انجام مراحل دقت و مهارت دارند. شما بهترین نتایج را برای سفید کردن دندان و همچنین جرم گیری با مقرون به صرفه ترین قیمت دریافت می کنید.

 

 

منبع :

 

https://www.fuzia.com/article_detail/132958/dental-scaling-vs-bleaching-an-intelligent-decision

مقالات مربوطه

تفاوت آمالگام و کامپوزیت
کامپوزیت ونیر

تفاوت آمالگام و کامپوزیت

تفاوت آمالگام و کامپوزیت آمالگام و کامپوزیت هر دو نوعی مواد دندانی هستند که در ترمیم دندان استفاده می‌شوند تا بهبود ساختار و زیبایی دندان‌ها

مطالعه»
تماس با ما