کلینیک دندانپزشکی آرام

مراقبت از روکش دندان

مراقبت از روکش دندان

مراقبت از روکش دندان :

داشتن یک راهنمای کامل برای مراقبت از روکش دندان برای افزایش عمر و بهبود سلامت آنها بسیار مهم است. پس از اینکه پزشک روکش های دندان شما را گذاشت، به شما توصیه می شود که اقدامات پیشگیرانه خاصی را برای محافظت از آنها در برابر آسیب انجام دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای محافظت و مراقبت از روکش دندان جدید خود به عادات بهداشتی دندان خود توجه بیشتری داشته باشید.

 

اگر مراقبت از روکش دندان به درستی انجام شود، می تواند مدت زمان زیادی دوام بیاورد. اگرچه روکش های دندان می‌توانند سریع‌تر فرسوده شوند، اما می‌توانند حداقل 5 سال با مراقبت‌های مداوم از دندان‌ها دوام بیاورند. تغییرات ساده مانند انتخاب یک خمیر دندان نرم یا خرید  یک مسواک نرم می تواند کمک زیادی به شما کند.

 

عادات غذایی و سبک زندگی کلی شما نیز می تواند عامل بوجود آمدن لکه بر روی رنگ روکش های دندان شما باشد، بنابراین مراقب برخی از غذاهای لکه زا باشید. از مصرف غذاهایی که برای ماندگاری روکش های دندان شما مضر هستند اجتناب کنید .

 

نکاتی برای مراقبت از روکش دندان :

هیچ قانون سخت و سریعی برای مراقبت از روکش دندان وجود ندارد، اما دندانپزشکان توصیه می کنند که با مراجعه حداقل هر 6 ماه یکبار به کلینیک های دندانپزشکی روکش هارو چک و تمیز کنید. وضعیت روکش های شما ارتباط زیادی با بهداشت دهان و دندان و عادات سبک زندگی شما دارد. اگر مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و معاینات منظم دندانپزشکی بخشی از روتین شما باشد، نگهداری از روکش دندان چندان سخت نخواهد بود.

 

تمیز کردن دقیق و درمان های روشن کننده می تواند به بهبود رنگ و درخشندگی روکش های دندان شما کمک کند. هدف اصلی این کار این است که لبخندی زیبا و جذاب داشته باشید.

دو نوع روکش دندان پرسلن و رزین کامپوزیت هستند. 

در صورت رعایت نکات مراقبت از روکش دندان هر دو عملکردهای مشابهی دارند اما سطوح دوام و طول عمر متفاوتی دارند. به طور کلی، روکش های دندانی پرسلن در صورتی که به درستی از آنها مراقبت شود، می توانند حداقل 5 تا 10 سال دوام بیاورند. و همچنین روکش های کامپوزیت می توانند حداقل 5 سال در صورت رعایت یک برنامه بهداشتی ثابت دندان دوام بیاورند.

 

 

کامپوزیت دندان مرکز دندانپزشکی آرام

 

 

در اینجا چند راه ساده برای افزایش طول عمر روکش های دندان خود آورده شده است که در ادامه مقاله به تفصیل آنها را بررسی خواهیم کرد :

 

از جمله نکات مهم در مراقبت از روکش دندان ها : 

 

  •  رعایت بهداشت دهان و دندان به طور منظم 
  • به غذاهای سفت یا جویدنی های سخت نه بگویید
  • از خوردن بیش از حد غذاها و نوشیدنی های لک زا مانند چای، نوشابه، قهوه خودداری کنید.
  • مسواک زدن و شستشوی دهان و دندان منظم
  • تعویض به موقع مسواک دندان
  • از محصولات دندانپزشکی ساینده استفاده نکنید

 

مواد غذایی مضر برای روکش دندان ها :

همانطور که غذاهای سفت و جویدنی برای روکش دندان های شما مضر هستند، غذاها و نوشیدنی های لک زا نیز مضر هستند و باید برای مراقبت از روکش دندان ها به خوبی به این موارد توجه کنید. نوشابه  می تواند لکه های قابل توجهی روی روکش ها و دندان های طبیعی شما ایجاد کند که گاهی اوقات به سختی پاک می شوند. چای و قهوه سیاه نیز می توانند به طور چشمگیری بر روکش های شما تاثیر بگذارند زیرا می توانند باعث ایجاد لکه های سرسخت شوند. استفاده بیش از حد از این دو می تواند باعث تغییر رنگ خفیف تا شدید شود. سایر غذا ها و مرکباتی که می توانند باعث ایجاد لکه بر روی روکش شما شوند عبارتند از : زغال اخته، چغندر، مرکبات و غیره.

 

مواد غذایی مضر برای روکش دندان

 

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که مصرف خود را محدود کنید، حتی این می تواند عمر روکش های شما را افزایش دهد. در کنار کافئین، اگر دخانیات مصرف می کنید سعی کنید آن را کاهش دهید. سیگار کشیدن عادت بدی است که در نهایت می تواند رنگ را کدر کرده و روند اکسیداسیون روکش ها را تسریع کند. به مرور زمان آنها را ضعیف تر می کند و بیشتر مستعد ترک و تحلیل لثه می شود.

مسواک زدن و آبکشی منظم :

عادات مداوم مراقبت از دهان می تواند راه درازی برای نگهداری روکش ها داشته باشد. در حالت ایده‌آل، باید دندان‌های خود را بعد از هر وعده غذایی با یک برس نرم مسواک بزنید، به‌خصوص اگر از غذاهای شیرین استفاده می‌کنید. اگر این امکان وجود ندارد، برای مراقبت از روکش دندان سعی کنید بعد از غذا دهان خود را بشویید تا تجمع باکتری را به حداقل برسانید. شستشوی دهان با دهانشویه غیر الکلی نیز به شادابی و تمیزی دهان بعد از غذا کمک می کند. این ساده ترین و در عین حال موثرترین راه برای به حداکثر رساندن عمر روکش های شما است.

 

استفاده از محافظ دندان در ورزش برای محافظت از روکش دندان : 

پس از گرفتن روکش، باید اقدامات مناسبی برای مراقبت از روکش ها و لبخند درخشان انجام شود. محافظت از آنها همچنین شامل محافظ دهان هنگام انجام هر نوع فعالیت ورزشی است. محافظ دهان می تواند از تصادفات یا صدمات ناشی از حرکات شدید روکش ها و دندان های طبیعی جلوگیری کند.

به همین دلیل است که ممکن است ورزشکارانی را دیده باشید که از محافظ دهان استفاده می کنند زیرا محافظت در برابر ضربه های ناگهانی را تضمین می کند و از نکات مهم از مراقبت از روکش دندان ها می باشد. می توانید از دندانپزشک زیبایی خود یک محافظ دهان بخواهید و او محافظ مناسب شما را در اختیار شما قرار می دهد.

محافظ دندان کلینیک دندانپزشکی آرام

 

مسواک را به موقع عوض کنید :

روکش ها مستعد ایجاد لکه ها و خطوط سطحی هستند اگر با محصولات مناسب از آنها مراقبت نکنید آسیب می‌بینند . روکش های دندان دارای سطح حساسی هستند و مسواک سخت می تواند باعث ایجاد خطوط روی آنها شود. یک مسواک نرم می تواند بهترین گزینه برای شما باشد و به شما در مراقبت از روکش دندان ها کمک کند.

 

مسواک های نرم از لثه های اطراف دندان های روکش شده نیز محافظت می کنند. شما به راحتی می توانید گزینه های زیادی از جمله محصولات سازگار با محیط زیست مانند مسواک های بامبو را در یک داروخانه پیدا کنید. این مسواک ها دارای موهای زغالی هستند که به تمیز کردن تارتار کمک می کند.

 

  

برای ویزیت و مشاوره و همچنین اجرای تمامی روکش های دندان، ایمپلنت و لمینیت دندان میتوانید با مرکز دندانپزشکی آرام تماس بگیرید.

منبع : 

https://dentfixturkey.com/veneers-maintenance/

مقالات مربوطه

مراقبت از روکش دندان
مقالات

مراقبت از روکش دندان

مراقبت از روکش دندان : داشتن یک راهنمای کامل برای مراقبت از روکش دندان برای افزایش عمر و بهبود سلامت آنها بسیار مهم است. پس

مطالعه»
تماس با ما