کلینیک دندانپزشکی آرام

عصب کشی دندان با لیزر: بدون درد و خون ریزی، قیمت + فیلم

استفاده از لیزر تقریباً محدودیتی ندارد و هر گوشه و کناری از زندگی را تحت تاثیر قرار داده است. دندانپزشکی در میان این موارد استثنا نیست و استفاده از لیزر در عصب کشی یکی از جدیدترین کاربردهای لیزر و زمینه اصلی این مقاله را تشکیل می دهد. دندانپزشکان از لیزر برای سوراخ کردن و استریل کردن ریشه دندان استفاده می کنند. دقت بالا و درد و خونریزی حداقلی از اصلی ترین نتایج این پیشرفت در فناوری محسوب می‌ شود.

لیزر چه کمکی در عصب کشی می‌ کند؟


لیزر چه کمکی در عصب کشی می‌ کند؟

عصب کشی به کمک لیزر، جدیدترین روش در عصب کشی است که استفاده از لیزرهای بسیار دقیق، کارایی و نرخ موفقیت این درمان را بالا می برد. دو مرحله اساسی در  عصب کشی که از لیزر بهره مند شده اند، عبارتند از:

سوراخ کردن

سوراخ کردن دندان برای دستیابی به ریشه آن همیشه سخت ترین قسمت عصب کشی بوده است. نیاز به نیروی بالا و ایجاد صدای بلند، همیشه فرایند حفاری دندان را به بخش نامطلوب عصب کشی در میان جراحان تبدیل می کرد. عصب کشی به کمک لیزر با افزایش دقت، حذف صدا و حفظ ساختار دندان به کمک دندانپزشکان آمد. به علاوه درد فرایند عصب کشی به کمک لیزر برای بیمار بسیار کمتر است که همین موضوع آن را به روش بسیار محبوبی در میان سالمندان نیز تبدیل کرده است.

 استریل کردن

ضدعفونی و استریل کردن نقاط عمیق ریشه دندان یکی از مهمترین مراحل عصب کشی به شمار می رود. این مرحله برای تضمین موفقیت درمان ضروری است، چرا که باقی ماندن هر مقدار از باکتری می تواند منجر به بروز عفونت در دندان و شکست خوردن فرایند شود. استفاده از اشعه لیزر به دندانپزشکان امکان می دهد تا به آسانی به عمیق ترین نقاط ریشه دست پیدا کنند و با بالاترین دقت اقدام به ضدعفونی کردن آن نمایند. در این مرحله از عصب کشی از اشعه لیزر بافت نرم استفاده می شود تا درد و خونریزی در لثه رخ ندهد.

روند عصب کشی با لیزر چگونه است؟


روند عصب کشی با لیزر چگونه است؟

باید به یاد داشته باشید که روش عصب کشی به کمک لیزر یعنی استفاده از کمک لیزر در درمان، بنابراین ترکیب روش های سنتی دندانپزشکی و استفاده از لیزر بهترین نتایج را در پاکسازی عفونت پالپ و از بین بردن باکتری ها ایفا می کند و جلوی عفونت مجدد را خواهد گرفت. تاج دندان در فرایند عصب کشی به کمک لیزر سوراخ می شود؛ در این فرایند مینا و دنتیل دندان سوراخ شده و دسترسی دندانپزشک به حفره پالپ را ممکن می‌کند. از روش های سنتی دندانپزشکی برای تخلیه ریشه دندان استفاده می‌شود، چرا که شکل کانال های ریشه به صورت خط راست نیست، بنابراین استفاده از لیزر برای تخلیه ریشه دندان دشوار خواهد بود. با این حال اشعه لیزر نقش بسیار مهمی در گام بعدی ایفا می‌ کند. بعد از تخلیه کانال های ریشه، اندازه اشعه لیزر بزرگتر می شود و داخل کانال ها پاکسازی می شود. در نهایت ریشه دندان به کمک لیزر، ضدعفونی و استریل می شود سپس دندانپزشکتان دندان را با مصالح مناسب پر می کند.

مزایای عصب کشی به کمک لیزر


توسعه فناوری در مقایسه با روش های سنتی به دندانپزشکان به شکل چشمگیری کمک کرده است. دندانپزشکان با کمک لیزر توانستند درمان هایشان را با نرخ موفقیت بالایی انجام دهند و درد، سوزش، خونریزی و صدای فرایند را تا حد زیادی کاهش دهند. بعضی از مزایای این روش عبارتند از:

دقت

دقت بالاتر اشعه لیزر پیشرفت بزرگی در درمان عصب کشی به شمار می رود. استفاده از لیزر دقیق در حفاری و ضدعفونی کردن ریشه دندان، دندانپزشک را قادر ساخته تا ساختار دندانتان را حفظ کرده و از وارد شدن آسیب های ناخواسته به دندان جلوگیری شود.

دندان قوی تر

ضدعفونی کردن و استریل کردن بهتر ریشه دندان به معنای قدرت بالاتر دندان ها، بدون وجود باکتری و پوسیدگی است. یک ریشه قوی تر به معنای یک دندان قدرتمندتر و افزایش ماندگاری ریشه دندان است.

بدون صدا

حذف حفاری فیزیکی، تقریبا تمامی صداهای فرآیند عصب کشی را از میان برده است. بعلاوه هرگونه اصطکاک ایجاد شده بر روی دندان، آسیب های ناخواسته وارد شده بر مینای دندان را به حداقل میزان خود کاهش داده است.

عدم استفاده از بی حسی

با توجه به عدم استفاده از حفاری فیزیکی در فرایند عصب کشی، درد عصب کشی به شکل قابل توجهی کاهش یافته است و بنابراین استفاده از ماده بی حسی دیگر بخش ضروری عصب کشی دندان به شمار نمی رود.

بدون خونریزی

افزایش دقت در روش درمانی عصب کشی به کمک لیزر، احتمال بروز خونریزی در لثه را کاهش داده است. خونریزی کمتر به معنای عفونت کمتر و یک دندان قدرتمند تر است.

درد و عفونت کمتر

توانایی اشعه لیزر در ضدعفونی کردن کانال های ریشه به شکل قابل توجهی درد و احتمال بروز عفونت های بعدی را کاهش داده است. بیمارانی که تحت عصب کشی به کمک لیزر قرار می گیرند، دندان های سالم تر و قدرتمندتری در ادامه زندگی خواهند داشت.

فرایند سریع تر

یکی از بهترین مزایای عصب کشی به کمک لیزر سریع تر بودن آن در مقایسه با روش‌های سنتی است. با ظهور لیزر، نیاز به دستگاه هایی که روی دندان اصطکاک ایجاد می کنند از بین رفت و همین موضوع سرعت فرآیند را نیز افزایش داده است که به معنای کار کمتر توسط دندانپزشک است.

محدودیت ها


محدودیت ها

دلیل اصلی استفاده از کلمه محدودیت ها به جای معایب یا عوارض جانبی، این حقیقت است که استفاده از روش درمانی عصب کشی به کمک لیزر در واقع هیچ عارضه جانبی ندارد. تنها نقص این روش ویژگی اشعه لیزر است که به مسیر مستقیم منتشر می‌شود، در حالی که کانال ریشه به ندرت به شکل مستقیم است. بنابراین نمی توان گفت که عصب کشی به کمک لیزر به طور کامل جایگزین روش سنتی عصب کشی شده است، بلکه انجام آن را بسیار ساده تر و موثرتر از قبل کرده است.

نرخ موفقیت


لیزر با دقت بالایی باکتری ها و عفونت ها را هدف قرار می دهد و در عین حال سلامت حداکثری ساختار دندان را تضمین می‌کند. گزارشاتی مبنی بر خونریزی کمتر، کاهش درد و عفونت بعد از عصب کشی در استفاده از لیزر وجود دارد. همه این موارد منجر به یک دندان سالم تر و بیماران شاداب تر می‌ شود؛ به علاوه باید گفت که تجربه دندانپزشک نقش بسیار مهمی در انجام فرایند ایفا می‌کند.

بهترین افراد برای عصب کشی به کمک لیزر


هر کسی که به دنبال عصب کشی دندانش باشد می تواند از مزایای عصب کشی به کمک لیزر استفاده کند؛ هیچ محدودیتی برای بیماران در استفاده از این روش وجود ندارد. عصب کشی دندان ممکن است به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی عمیق، وقوع مشکلات تکراری بر روی دندان مانند تکرار پوسیدگی‌ در اطراف دندان پر شده، ترک و لب پریدگی، و مشکلات دیگر –   که منجر به آسیب دیدگی پالپ‌ می‌شود – ضروری باشد. دلیل استفاده از عصب کشی، کاهش درد همراه با آسیب دیدگی پالپ و دادن شانسی به دندان برای سالم ماندن است.

چه کسی می تواند از مزایای عصب کشی به کمک لیزر بهره مند شود؟


 همانطور که در بالا نیز اشاره شد، هدف اصلی عصب کشی، حفظ دندان در حال پوسیدگی و دادن شانس مجدد به آن، بدون پرکردن دندان است. بنابراین بیمارانی که دندانشان در معرض از دست رفتن است، گزینه های مناسبی برای عصب کشی دندان به کمک لیزر هستند. مشاوره با دندانپزشک روش مناسبی برای تعیین این است که آیا گزینه مناسبی برای استفاده از عصب کشی به کمک لیزر هستید یا خیر.

ماندگاری دندان عصب کشی شده توسط لیزر


مانند هر فرایند درمانی دیگر بر روی دندان ها، ماندگاری دندانی که بعد از عصب کشی به کمک لیزر قرار گرفته متاثر از فاکتور های متفاوتی است. بخش بزرگی از این فاکتورها به صورت مستقیم به تجربه دندانپزشک و درصدی از ساختار دندان بستگی دارد که در طول فرایند حفظ شده است. لازم نیست که به این موضوع اشاره کنیم که خود دندانپزشک مجرب، عامل مهمی در کسب اطمینان از سلامت دندان است.

فاکتور مهم دیگر در افزایش ماندگاری عصب کشی به کمک لیزر، سلامت دهان و دندان بیمار است. نخ کشیدن و استفاده از خمیر دندان در روتین مراقبتی روزانه می ‌تواند از بروز عفونت و پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و ماندگاری دندانها را افزایش دهند.

قیمت عصب کشی دندان با لیزر


قیمت عصب کشی دندان به کمک لیزر به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که اصلی‌ترین آن تعداد عصب کشی مورد نیاز در دندان های بیمار است. پارامتر تعیین کننده دیگر، شدت پوسیدگی و آسیب دیدگی دندان ها است. آسیب دیدگی های عمیق تر به کار بیشتری نیاز دارد، بنابراین قیمت فرایند نیز در این حالت افزایش پیدا می‌کند. نهایتاً مانند هر فرآیند پزشکی دیگری، دستمزد پزشک یکی از عوامل موثر در قیمت نهایی عصب کشی به کمک لیزر است. توصیه می‌کنیم که به یک پزشک مجرب مراجعه کنید؛ اگرچه ممکن است هزینه بیشتری در مقایسه با دندانپزشکی های دیگر بپردازید اما از آینده دندانتان مطمئن خواهید شد.

ویدیو


در اینجا یک ویدئو از فرایند عصب کشی به کمک لیزر آورده شده است.

سوالات متداول


بهترین گزینه برای عصب کشی دندان کدام است؟

رایج ترین گزینه عصب کشی دندان به کمک لیزر است؛ این گزینه بالاترین نرخ موفقیت را دارد و شامل تخلیه مواد پر شده دندان و عفونت زدایی کانال ریشه خواهد شد. دندانپزشک سپس مجددا سطح دندان را مهر و موم می کند و با پرکردن دندان از بروز عفونت مجدد و ورود باکتری به ریشه جلوگیری می‌ کند.

آیا عصب کشی دردناک است؟

با استفاده از لیزر، دیگر نمی توان فرایند عصب کشی را دردناک توصیف کرد و به کمک این روش می توانید دندانی را که باید می کشیدید را حفظ کنید.

سه مرحله عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی در سه مرحله انجام می‌شود:

  1. مرحله اول شامل تخلیه بافت مرده و عفونت داخل کانال ریشه به کمک لیزر و روش سنتی
  2. مرحله دوم این مرحله شامل پاکسازی بیشتر و شکل دهی به کانال با استفاده از اشعه لیزر
  3. مرحله سوم که آخرین فاز از تکمیل فرایند عصب کشی است، دندان بیمار پر می شود.

دندانم را بکشم یا عصب کشی کنم؟

در اکثر مواقع عصب کشی دندان به کمک لیزر، راه حل بهتری در مقایسه با کشیدن دندان عفونی است؛ با این حال استثناهایی هم وجود دارد. برای مثال حالتی که دندان با آسیب دیدگی شدید مواجه شده باشد، دندانپزشکتان به دقت سلامت دهان و دندان را قبل از انجام فرآیند مورد ارزیابی قرار می دهند.

مقالات مربوطه

بریج دندان چیست
ایمپلنت

بریج دندان چیست

بریج دندان چیست تا حالا برایتان پیش آمده دندانی را از دست بدهید؟ در این لحظه احتمالا بریج  در ذهن شما نقش بسته است.بریج یا

مطالعه»
پس زدن ایمپلنت دندان
ایمپلنت

پس زدن ایمپلنت دندان

پس زدن ایمپلنت دندان هرچند پس زدن ایمپلنت دندان به ندرت ممکن است اتفاق بیفتد، حتی اگر بگوییم که ایمپلنت دندان توسط جراح مجرب و

مطالعه»
تماس با ما