کلینیک دندانپزشکی آرام

درمان فوری و سه سوته دندان درد – درمان دندان درد در شب

عفونت، پوسیدگی، شکستگی و افتادن دندان از جمله علل اصلی دندان درد هستند. ممکن است پس از کشیدن دندان نیز احساس درد داشته باشید. بدون توجه به علت ایجاد دندان درد مهم است که برای پیشگیری از جدی‌ تر شدن مشکل به دندانپزشک مراجعه کنید. با وجود اینکه نباید مراجعه به دندانپزشک را به تأخیر بیندازید، روش‌ هایی برای تسکین علائم شما قبل از رسیدن نوبت دندانپزشکی وجود دارند.

چگونه می‌ توانم دندان درد را تسکین دهم؟


چگونه می‌ توانم دندان درد را تسکین دهم؟

قرقره‌ محلول آب نمک و استفاده از کمپرس سرد معمولاً می‌ توانند ناراحتی‌ های خفیف را از بین ببرند ولی درد شدید نیازمند مداخله‌ دندانپزشکی خواهد بود. اگر علائم شما بیش از 1 تا 2 روز باقی ماندند به دندانپزشک مراجعه کنید. او می‌ تواند در مورد چگونگی تسکین درد و پیشگیری از آن در آینده شما را راهنمایی کند. همچنین در صورت باردار بودن، شیردهی و یا ابتلا به هر بیماری زمینه‌ ای لازم است تا قبل از مصرف مکمل‌ های گیاهی با دندانپزشک خود مشورت کنید.

قرقره‌ آب نمک

قرقره‌ آب نمک

قرقره کردن آب نمک برای بسیاری از افراد روشی مؤثر به عنوان اولین خط درمان است. آب نمک یک محلول ضد عفونی کننده‌ طبیعی بوده و می‌ تواند تکه‌ های غذا که ممکن است بین دندان‌ های شما گیر کرده باشند را جدا کند. درمان دندان درد با آب نمک همچنین باعث کاهش التهاب و بهبود زخم‌ های دهان خواهد شد. در این روش لازم است تا نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

داروها و پمادهای موضعی بدون نسخه

داروها و پمادهای موضعی بدون نسخه

پمادهای بی حس کننده‌ بدون نسخه مثل بنزوکائین می‌ توانند برای تسکین موقت درد مفید باشند. این پماد را به طور مستقیم بر روی دندان و یا بر روی لثه‌ اطراف آن استفاده کنید. این کار در کوتاه مدت مؤثر بوده ولی اثر آن دائمی نخواهد بود. همچنین می‌ توانید با استفاده از داروهای ضدالتهاب مثل ایبوپروفن، تورم و درد را کاهش دهید. در صورت مصرف ایبوپروفن لازم است تا هر چند ساعت یک بار یک قرص مصرف کنید. در صورت مصرف یک قرص و قطع مصرف آن احتمالاً درد شما باز خواهد گشت. می‌ توانید از استامینوفن نیز برای تسکین درد استفاده کنید البته این دارو خاصیت ضدالتهاب نخواهد داشت.

دهانشویه هیدروژن پراکسید

دهانشویه هیدروژن پراکسید

دهانشویه هیدروژن پراکسید می‌ تواند درد و التهاب را کاهش دهد. علاوه بر کشتن باکتری‌ ها، هیدروژن پراکسید باعث از بین رفتن پلاک‌ ها و بهبود زخم لثه خواهد شد. حتماً این محلول را به طور مناسب رقیق کنید. برای این کار مقداری محلول هیدروژن پراکسید 3 درصد را با مقدار مساوی آب مخلوط کرده و به عنوان دهانشویه استفاده کنید. نکته حائز اهمیت این است که از بلعیدن محلول خودداری کنید.

کمپرس سرد

کمپرس سرد

می‌توانید برای تسکین درد به خصوص در صورت وارد شدن ضربه به دندان، از کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس سرد باعث تنگ شدن عروق ناحیه و تسکین درد خواهد شد. سرما همچنین التهاب و تورم را کاهش می‌دهد. به منظور استفاده از این روش یک کیسه یخ را در حوله پیچیده و آن را به مدت 20 دقیقه بر روی ناحیه‌ مورد نظر قرار دهید. می‌توانید هر چند ساعت یک بار این کار را تکرار کنید.

سیر

سیر

سیر خواص دارویی و آنتی باکتریال زیادی دارد. سیر نه تنها می‌تواند باکتری‌های ایجاد کننده‌ی پلاک دندان را از بین ببرد بلکه به عنوان مسکن درد نیز عمل خواهد کرد. به منظور استفاده از سیر برای تسکین دندان درد یک حبه سیر را له کرده و خمیر ایجاد شده را بر روی ناحیه‌ موردنظر قرار دهید. می‌ توانید مقداری نمک نیز به آن اضافه کنید. همچنین می‌توانید یک حبه سیر را به آرامی بجوید.

میخک

میخک

از میخک برای تسکین دندان درد استفاده می‌شود. روغن میخک به طور مؤثر درد را تسکین داده و التهاب را کم می‌ کند. این گیاه حاوی یوجنول بوده که یک ضدعفونی کننده‌ی طبیعی است. مقدار کمی روغن رقیق شده را بر روی یک تکه پنبه ریخته و چند بار در روز آن را بر روی دندان خود قرار دهید. همچنین می‌ توانید یک قطره روغن میخک را در یک لیوان آب ریخته و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

آویشن

آویشن

آویشن نیز خاصیت آنتی باکتریال و آنتی اکسیدان قدرتمندی داشته و می‌ تواند برای درمان دندان درد مؤثر باشد. این گیاه می‌ تواند باکتری‌ های ایجاد کننده‌ پوسیدگی را نیز از بین ببرد. به منظور استفاده از این روش روغن اسانس آویشن را رقیق کرده و آن را بر روی دندان مورد نظر استفاده کنید. همچنین می‌ توانید یک قطره از این روغن را در یک لیوان آن ریخته و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

غذاها و نوشیدنی‌ های گرم

غذاها و نوشیدنی‌ های گرم

از مصرف غذاهای اسیدی یا قندی خودداری کنین چرا که باعث خوردگی بیشتر مینای دندان آسیب دیده خواهند شد. دندان درد می‌تواند غذا خوردن را برای شما دشوار کند. به همین دلیل انتخاب غذاهای مناسب به منظور پیشگیری از آسیب بیشتر ضروری خواهد بود. به منظور مبارزه با عفونت و ترمیم، بدن شما به غذا خوردن نیاز خواهد داشت ولی بهتر است از غذاهای نرم با دمای متوسط (نه داغ نه سرد) استفاده کنید.

تمیز نگه داشتن دندان‌ ها

تمیز نگه داشتن دندان‌ ها

بهترین راه برای تسکین دندان درد پیشگیری از بروز آن است. جرم گیری منظم و رعایت بهداشت دهان و دندان مثل استفاده از مسواک، خمیردندان و دهانشویه مناسب همیشه توصیه می‌ شوند.

چگونه می‌ توانم دندان درد شبانه را تسکین دهم؟


چگونه می‌ توانم دندان درد شبانه را تسکین دهم؟

روش‌ هایی برای تسکین دندان درد شبانه و کمک به خواب فرد وجود دارند که می‌ توان استفاده از داروهای مسکن و کمپرس سرد را نام برد. از جمله این روش‌ ها می‌ توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

داروهای مسکن خوراکی

استفاده از مسکن‌ های خوراکی مثل استامینوفن و ایبوپروفن راهی ساده و سریع برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط خواهد بود. در صورت شدید بودن دندان درد بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا داروهای قوی‌ تری برای شما تجویز شوند.

کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد می‌ تواند دندان درد را کاهش دهد. استفاده از یک کیسه یخ پیچیده شده در حوله بر روی سمت دردناک فک نیز می‌ تواند عروق خونی را تنگ کرده و با تسکین درد به فرد اجازه‌ خوابیدن بدهد. استفاده از کمپرس سرد به مدت 15 تا 20 دقیقه قبل از خواب نیز می‌تواند از ایجاد درد جلوگیری کند.

بالا نگه داشتن

جمع شدن خون در سر می‌ تواند باعث درد و التهاب بیشتری شود. برای برخی از افراد بالا نگه داشتن سر با استفاده از یک بالش اضافه می‌ تواند درد را تسکین داده و به خواب کمک کند.

پمادهای دارویی

برخی از پمادها نیز می‌ توانند دندان درد را کاهش دهند. ژل‌ های بی حسی بدون نسخه و پمادهای حاوی بنزوکائین از این دسته هستند. البته استفاده از بنزوکائین برای کودکان توصیه نمی‌ شود.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟


چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

اگر دندان درد شما شدید بوده و یا در اثر بیماری دیگری ایجاد شده است ضروری است که برای درمان به دندانپزشک مراجعه کنید. بسیاری از دردهای دندان نیازمند رسیدگی پزشکی هستند. همچنین در صورت بروز هر یک از علائم زیر به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • تب
 • مشکل در تنفس و بلع
 • وجود درد بیش از 1 تا 2 روز
 • تورم
 • درد به هنگام جویدن غذا
 • قرمزی غیرطبیعی لثه‌ها
 • ترشحات بدطعم یا چرکی

از دندانپزشک چه انتظاری باید داشت؟


به هنگام مراجعه دندانپزشک دندان شما را معاینه کرده و علت درد آن را مشخص خواهد کرد. ممکن است از دندان شما عکس نیز گرفته شود تا علت بروز دندان درد را متوجه شوند. نحوه‌ درمان دندان درد به علت بروز آن بستگی خواهد داشت:

 • اگر درد شما در اثر پوسیدگی دندان ایجاد شده باشد احتمالاً پوسیدگی برداشته شده و دندان پر می‌شود.
 • اگر پرکردگی موجود باعث درد شده باشد پرکردگی برداشته شده و جایگزین می‌شود.
 • اگر آبسه وجود داشته باشد آنتی بیوتیک تجویز شده، عصب کشی انجام شده و یا دندان کشیده می‌شود.
 • اگر درد در اثر دندان قروچه ایجاد شده باشد گارد دندان برای شما تجویز خواهد شد.

سؤالات متداول


آیا جوش شیرین برای درمان دندان درد مناسب است؟

جوش شیرین روشی مناسب برای تسکین دندان درد است. برای استفاده از این روش یک تکه پنبه را خیس کرده و آن را در جوش شیرین بزنید. سپس به آرامی پنبه را بر روی دندان خود قرار دهید تا درد آن تسکین یابد. به طور جایگزین می‌توانید یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با آب گرم مخلوط کرده و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

کدام گیاهان برای تسکین دندان درد مناسب هستند؟

گیاهانی مثل میخک، اشرفی، بومادران و ترخون می‌توانند برای تسکین دندان درد به کار گرفته شوند ولی نهایتاً لازم است تا به دندانپزشک مراجعه کنید.

چگونه می‌توانم درد عصب دندان به هنگام شب را ساکت کنم؟

باید به هنگام صبح به دندانپزشک مراجعه کنید ولی تا قبل از آن نکات زیر می‌توانند به شما برای خواب بهتر کمک کنند.

 1. استفاده از مسکن‌های بدون نسخه
 2. استفاده از کمپرس سرد
 3. بالا نگه داشتن سر
 4. شستن دهان

بهترین مسکن برای تسکین درد عصب دندان چیست؟

داروهای ضدالتهاب مثل ایبوپروفن و ناپروکسن التهاب دندان را کاهش داده و تأثیر مناسبی برای تسکین درد خواهند داشت. مطالعات جدید نشان می‌دهند که استفاده‌ی ترکیبی از ایبوپروفن و استامینوفن می‌تواند به اندازه‌ی استفاده از داروهای مخدر برای تسکین درد دندان مؤثر باشد.

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان چیست؟

آموکسی سیلین معمولاً اولین گزینه برای درمان عفونت دندان است. اگر عفونت شما جدی‌تر باشد ممکن است ترکیبی از آموکسی سیلین و کلاولانات توسط دندانپزشک برای شما تجویز شود. پنی سیلین های گروهی از داروها هستند که شامل پنی سیلین، آموکسی سیلین و آموکسی سیلین/کلاولانات می‌باشند.

مقالات مربوطه

تماس با ما