کلینیک دندانپزشکی آرام

 فیشور سیلانت

 فیشور سیلانت

 فیشور سیلانت

 فیشورسیلانت یک عبارت انگلیسی است که از دو کلمه “sealant” و “fissure” تشکیل شده است. “sealant” به معنای “درزگیر” یا “بتونه” است و “fissure” به معنای “درز”، “شکاف” یا “شیار” است. بنابراین، ترجمه دقیق فیشورسیلانت به فارسی، “شیارپوش” است. 

فیشور سیلانت (sealant fissure) یک روش دندانپزشکی است که برای محافظت از دندان های آسیا در برابر پوسیدگی استفاده می شود. دندان های آسیا دارای شیارهای عمیقی هستند که می توانند برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دشوار باشند. پلاک و باکتری می توانند در این شیارها جمع شوند و منجر به پوسیدگی دندان شوند. 

فیشورسیلانت ها با پر کردن شیارها و ایجاد یک سطح صاف، از تجمع پلاک و باکتری جلوگیری می کنند. فیشورسیلانت ها معمولاً از مواد رزینی همرنگ دندان ساخته می شوند. روند کار معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد. دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان ابتدا دندان ها را تمیز می کند.

 و سپس دندان ها را با یک اسید ملایم می پوشاند تا سطح دندان ها زبر شود. سپس، ماده رزینی روی دندان ها اعمال می شود و با استفاده از نور ماوراء بنفش سخت می شود. فیشورسیلانت ها معمولاً برای مدت 5 تا 10 سال دوام می آورند. با این حال، مهم است که دندان ها را به طور منظم برای بررسی و تجدید فیشورسیلانت ها توسط دندانپزشک معاینه کنید.

فیشورسیلانت یک ماده رزینی است که برای مهر و موم کردن شیارهای سطح جونده دندان ها استفاده می شود. شیارهای دندان مکان های مناسبی برای تجمع پلاک و باکتری هستند که می توانند منجر به پوسیدگی دندان شوند. فیشورسیلانت ها با پر کردن شیارها و ایجاد یک سطح صاف، از تجمع پلاک و باکتری جلوگیری می کنند. 

فیشورسیلانت ها معمولاً در دندان های آسیای خلفی (دندان های آسیا و دندان های آسیای دوم) استفاده می شوند. این دندان ها دارای شیارهای عمیقی هستند که موجب می شود مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای این نوع دندان ها سخت باشد. و موجب پوسیدگی دندان شوند. این ماده شیارها را می پوشاند و از پوسیدگی دندان جلوگیری میکند.

فیشورسیلانت ها یک روش نسبتاً ساده و بدون درد هستند که می توانند توسط دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان انجام شوند. روند کار معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد.

 و معمولاً برای مدت 5 تا 10 سال دوام می آورند. با این حال، مهم است که دندان ها را به طور منظم برای بررسی و تجدید فیشورسیلانت ها توسط دندانپزشک معاینه کنید.

فیشور دندان کودک

 فیشورسیلانت دندان کودک یک روش دندانپزشکی است که برای محافظت از دندان های آسیای کودک در برابر پوسیدگی استفاده می شود. دندان های آسیا دارای شیارهای عمیقی هستند که می توانند برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دشوار باشند. پلاک و باکتری می توانند در این شیارها جمع شوند و منجر به پوسیدگی دندان شوند.

پوسیدگی دندان کودکان

فیشورسیلانت ها با پر کردن شیارها و ایجاد یک سطح صاف، از تجمع پلاک و باکتری جلوگیری می کنند. فیشورسیلانت ها یک روش نسبتاً ساده و کم هزینه هستند که معمولاً در مطب دندانپزشک یا کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان دندان ها را تمیز می کند.

 و سپس دندان ها را با یک اسید ملایم می پوشاند تا سطح دندان ها زبر شود. سپس، یک ماده رزینی همرنگ دندان روی دندان ها اعمال می شود و با استفاده از نور ماوراء بنفش سخت می شود.فیشورسیلانت ها تقریبا به مدت 5 تا 10 سال دوام می آورند. با این حال، مهم است که دندان ها را به طور منظم برای بررسی و تجدید فیشورسیلانت ها توسط دندانپزشک معاینه کنید. فیشورسیلانت ها یک روش موثر برای محافظت از دندان های کودک در برابر پوسیدگی هستند.

 

دندان های دائمی همانطور که از نامشان پیداست قرار است مدت زیادی را همراه کودکان دلبندتان باشند و داشتن لبخندی زیبا و دندان های سالم نقش بسزایی در اعتماد به نفس کودکانتان دارد، از این روی دندان پزشکان توصیه میکنند تا در سنین کودکی و بعد از رویش دندان های دائمی کودکانتان از فیشور سیلانت استفاده کنید تا عمر لبخند زیبای آن ها را بیشتر کنید.

     فیشور سیلانت دندان شیری

 روشی برای محافظت از دندان های آسیای شیری کودکان در برابر پوسیدگی است. دندان های آسیای شیری دارای شیارهای عمیقی هستند که می توانند برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دشوار باشند. و از آنجایی که کودکان نمی توانند مانند بزرگسالان به درستی مسواک بزنن و از نخ دندان استفاده کنند  پلاک و باکتری می توانند به راحتی در شیارهای دندان های شیری جمع شوند و منجر به پوسیدگی دندان شوند. 

فیشور سیلانت دندان شیری

 

 

از این رو از این درمان بیشتر برای کودکان استفاده میکنند تا با پر کردن شیارها، از تجمع این پلاک و باکتری جلوگیری می کنند.  فیشور سیلانت دندان شیری نیز یک روش بی دردسر و کم هزینه است همچنین از آنجایی که دردی ندارد به راحتی برای کودکان قابل اجرا میباشد و معمولاً در مطب دندانپزشک یا کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. 

 برای اجرای این مواد در شیار دندان ها، دندانپزشک ابتدا باید دندان کودکان را به خوبی شست و شو دهد و اگر دندانی دچار پوسیدگی است آن را برطرف کند و سپس دندان ها را با یک اسید ملایم می پوشاند تا سطح دندان ها زبر شود.

 سپس، یک ماده رزینی همرنگ دندان روی دندان ها اعمال می شود و با استفاده از نور ماوراء بنفش به خوبی روی دندان ها می چسبد. فیشور سیلانت به روی دندان های شیری به مدت 5 تا 10 سال دوام می آورد. با این حال، مهم است که دندان ها را به طور منظم برای بررسی و تجدید شان به دندانپزشک مراجعه کنید. 

فیشور سیلانت دندان شیری یک روش موثر برای محافظت از دندان های کودک در برابر پوسیدگی است. از انجایی که سلامت دندان های شیری تاثیر بسزایی در رویش و رشد دندان های دائمی کودکان دارد پس توصیه میشود از این روش در کودکی برای دندان های شیری استفاده کنید تا از آسیب و پوسیدگی دندان های شیری جلوگیری کنید.

 

 فیشور سیلانت دندان بزرگسالان

فیشور سیلانت دندان بزرگسالان

 فیشور سیلانت دندان بزرگسالان نیز مانند کودکان روشی برای محافظت از دندان های آسیا در برابر پوسیدگی است. دندان های آسیای بزرگسالان نیز دارای شیارهای عمیقی هستند که می توانند برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دشوار باشند. و می تواند اقامتگاه مناسبی برای باکتری ها و پلاک های دندانی بوده و موجب ایجاد و گسترش پوسیدگی های دندانی شود. 

فیشور سیلانت دندان بزرگسالان نیز مانند دندان کودکان میباشد و در مطب دندانپزشک یا کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. و تمامی مراحل اجرای آن برای بزرگسالان نیز مانند کودکان و دندان های شیری میباشد.

حتما جهت مشاوره و انجام فیشور سیلانت دندان خود یا کودکتان با مرکز دندانپزشکی آرام تماس بگیرید. 

منابع:

https://www.healthdirect.gov.au/dental-fissure-sealants

 

مقالات مربوطه

لبخند لثه ای
مقالات

لبخند لثه ای

لبخند لثه ای :  یک معیار بسیار مهمی که برای داشتن لبخند زیبا و دلنشین و جذاب مورد نیاز است دارا بودن اندازه مناسب لثه

مطالعه»
دندان خرگوشی
متخصص بیماری های دهان و دندان

دندان خرگوشی

دندان خرگوشی از قدیم تا کنون دندان همواره یکی از بخش های پر اهمیت و تاثیرگذار بر بحث زیبایی بوده است و همه ما در

مطالعه»
تماس با ما