کلینیک دندانپزشکی آرام

لبخند لثه ای

لبخند لثه ای

لبخند لثه ای : 

یک معیار بسیار مهمی که برای داشتن لبخند زیبا و دلنشین و جذاب مورد نیاز است دارا بودن اندازه مناسب لثه ها نسبت به دندان ها است. برای اندازه گیری نسبت لثه به دندان معمولا اندازه  نسبی لثه به دندان باید بیش از ۳ میلی متر باشد تا تناسب نسبی ایجاد شود و اگر بیش از این باشد به لبخند لثه ای معروف است. 

 برای حل این مشکل راه حل هایی وجود دارد که یکی از این راه ها انجام عمل جراحی زیبایی برای لثه ها است تا با حذف لبخند لثه ای کمک شایانی به زیبایی لبخند شما بکند. کلینیک دندانپزشکی آرام با پزشکانی مجرب و با سابقه در درمان لبخند لثه ای، و درمان های زیبایی در خدمت شما عزیزان میباشد.

در این مقاله همراه ما باشید تا بتوانیم با راهنمایی های ساده به شما کمک کنیم .

 

حال به این موضوع می پردازیم که لبخند لثه ای چیست؟

تعریفی که میتوان برای این موضوع در نظر گرفت پیدا بودن بیش از حد از سطح لثه نسبت به دندان حین لبخند زدن و خندیدن است.

خط لبخند هر شخص به عواملی از این قبیل بستگی دارد:

. ماهیچه های صورت شخص

. شکل و ابعاد لب های بالا و پایین

. شکل و ابعاد ردیف بالا و پایین دندان ها

. ابعاد و بافت لثه های افراد

 

دندان ها توسط بافت لثه احاطه شده اند تا به خوبی در جای خود قرار گیرند و یک درزگیری مناسب انجام شود. به طور معمول  در زمان لبخند و خنده افراد باید کمترین میزان از لثه ها نمایان شود. در غیر این صورت لبخند لثه ای اتفاق می افتد. زمانی این اتفاق رخ میدهد که در زمان لبخند لب بالا بیش از حد معمول بالا برود و باعث نمایان شدن لثه فرد و در بعضی موارد کوچک به نظر آمدن دندان های شخص شود که در بسیاری از مواقع باعث ناخوشایندی و نارضایتی خود شخص میشود .

علت اصلی برای بوجود آمدن لبخند لثه ای نما، فعالیت بیش از حد ماهیچه ای است که مسئولیت آن ماهیچه بالا بردن لب بالایی است . 

از عوامل دیگر این پدیده می توان به کوتاه بودن ردیف بالایی دندان ها اشاره کرد. در برخی موارد نیز هنگام رشد بیش از حد دندان های بزرگسالی، لثه نیز به همان اندازه رشد بیش از حد دارد .

با اینکه از دیدگاه همه افراد لبخند لثه ایی،  فقط می تواند بر زیبایی فرد تاثیر بگذارد تا لبخندی دلنشین نداشته باشد اما با دیدگاه تخصصی بیشتر میتوان علل بوجود آمدن این پدیده را بطور مثال رشد ناهمگون دندان ها یا مشکل رشد فک دانست که شکل ظاهری لثه و دندان بدین شکل در آمده باشد.

در برخی موارد دیده شده است که این عارضه سبب ایجاد اختلال در گاز گرفتن فرد می شود که میتواند سلامت دهان را به خطر بیندازد .

در برخی مواقع نظر کارشناسانه متخصصین این است که رشد بیش از حد لثه می تواند برای سلامت دندان مشکل ایجاد کند زیرا این عارضه مخل تمیز کردن صحیح دندان ها میشود و در دراز مدت باعث ایجاد عفونت لثه ای و خرابی دندان ها میشود.

 

حال این سوال پیش می آید که چه عواملی سبب ایجاد لبخند لثه ای میشود؟

در ذهن بسیاری از افراد این سوال به وجود می آید که باید در جواب بگوییم یکی از مشکلات اصلی این عارضه مشکلات ژنتیکی است. در دندانپزشکی زیبایی  روش های گوناگونی برای  درمان این مشکل وجود دارد و البته به عوامل موثر و عواملی که موجب ایجاد لبخند لثه ای شود مرتبط میباشد که در ادامه به آنها می پردازیم :

 

دلایل ایجاد لبخند لثه ای

 

. کوتاه بودن ارتفاع دندان ها

. ابتلا به بیماری های لثه ای

. نامرتب بودن دندان ها

. استخوان فک بالا بیش از اندازه رشد کند

. مصرف برخی دارو ها سبب بزرگ شدن لثه ها میشود از جمله دارو های درمان فشار خون بالا و یا تشنج

. و در نهایت ژنتیک

 

روش های اصلاح لبخند لثه ای : 

 

درمان لبخند لثه ای

 

برای اصلاح این موضوع راهکار های زیادی وجود دارد که به آنها می پردازیم تا آگاهی شما را در این زمینه بالا ببریم : 

۸  راهکاری که به آن می پردازیم:

. پایین آوردن لب 

. استفاده از ایمپلنت متحرک

. افزایش طول تاج دندان برای اصلاح لثه

. بوتاکس برای بهبود لبخند

. استفاده از لیزر برای درمان

. استفاده از ارتودنسی

. کانتورینگ لثه

. اصلاح لبخند لثه ای با جراحی

 

درمان لبخند لثه ای با پایین آوردن لب : 

در برخی موارد به وجود آمدن مشکل لبخند لثه ای بستگی به جای لب افراد دارد که این مشکل با جابجایی لب و تنظیم آن و پایین آوردن لب بالایی قابل حل است.در روند این کار  ردیف کوچکی از لثه توسط دندان پزشک برداشته می شود که در نتیجه هنگام لبخند لب بالا کمتر به سمت بالا حرکت می کند. این کار اثری از زخم و جراحی ندارد .

 

البته باید این نکته ذکر شود که ممکن است این کار برای همه افراد موثر نباشد به طور مثال اگر علت لبخند لثه نمای شما وجود بیش از حد اندازه لثه اطراف دندان شماست، این روند از انجام کار برای شما توصیه نمی شود.

 

اصلاح لبخند لثه ای با افزایش طول تاج دندان : 

یکی از متداول ترین روش ها برای اصلاح این مشکل افزایش طول تاج دندان ها است . در این روش به مقداری که لازم و مجاز است از سطح لثه برداشته می شود و بافت استخوان هم مرتب می گردد و سپس در نهایت خط لثه کانتور میشود و ظاهر دندان بلندتر می شود.

 

درمان از طریق بوتاکس : 

این درمان هم از درمان های رایج برای اصلاح لبخند لثه ای است در این روش متخصصین با تزریق بوتاکس مانع از فعالیت بیش از حد ماهیچه  ای که وظیفه حرکت لب بالا را دارد می شوند. در این روش حدود یک یا دو واحد بوتاکس به فاصله بین لب بالایی و بینی تزریق میشود تا از حرکت بیش از حد لب به سمت بالا جلوگیری و آن را محدود کند .

 

درمان با لیزر در دندانپزشکی : 

لیزر در دندانپزشکی

زمانی که دلیل لبخند لثه ای به بافت لثه ای برمیگردد می توانیم از این روش استفاده کنیم. با اینکه این درمان هنوز به طور کامل مورد تایید سازمان ها نیست اما چیزی که قابل برداشت بوده از این  درمان نشان دهنده موثر بودن آن بوده است.

درمان با لیزر برای افرادی توصیه میشود که لبخند لثه ای متوسط یا شدید دارند .شخص نباید به این نوع از درمان حساسیت داشته باشد وگرنه قابل استفاده نیست .

در طول انجام این درمان اندازه دقیقی از لثه با استفاده از لیزر برداشته میشود تا هنگام لبخند زدن کمترین میزان از لثه مشخص باشد.

 

 

برای درمان لبخند لثه ای و تمامی درمان های زیبایی دندانپزشکی میتوانید با مرکز دندانپزشکی آرام تماس بگیرید.

 

منبع :

https://harleystreetsmileclinic.co.uk/cosmetic-dentistry/gummy-smile/

مقالات مربوطه

روش های سفید کردن دندان
بلیچینگ دندان

روش های سفید کردن دندان

سفید کردن دندان یک روش عالی، موثر و بی‌خطر برای روشن‌تر کردن رنگ دندان‌هاست. اما موارد زیادی وجود دارند که باید در نظر بگیرید، از

مطالعه»
مراقبت از روکش دندان
مقالات

مراقبت از روکش دندان

مراقبت از روکش دندان : داشتن یک راهنمای کامل برای مراقبت از روکش دندان برای افزایش عمر و بهبود سلامت آنها بسیار مهم است. پس

مطالعه»
تماس با ما