کلینیک دندانپزشکی آرام

عصب کشی دندان(درمان ریشه) چیست و چگونه انجام می‌ شود؟

ممکن است باکتری‌ ها به پالپ دندان وارد شده و عفونت ایجاد کنند. در صورت بروز این مشکل انجام عصب کشی برای حفظ دندان ضروری خواهد بود. در طی این عمل پالپ عفونی برداشته شده و دندان مجدداً پر می‌شود.

عصب کشی چیست؟


عصب کشی چیست؟

عصب کشی یکی از درمان‌ های دندانپزشکی است که در طی آن مغز نرم دندان یا پالپ برداشته می‌ شود. پالپ شامل اعصاب، بافت های همبند و عروق خونی دندان است. در اکثر موارد عصب کشی تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود تا بیماران در حین عصب کشی درد را احساس نکنند.

چه زمانی عصب کشی لازم خواهد بود؟


عصب کشی زمانی که باکتری‌ ها وارد پالپ دندان می‌ شوند لازم خواهد بود. این مشکل معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که پوسیدگی دندان برای مدت زمان زیادی درمان نشده رها شده باشد. همچنین شکستگی و ضربه به دندان می‌ توانند باعث بروز این مشکل شوند.

چه علائمی نشان دهنده‌ نیاز به عصب کشی خواهند بود؟

چه علائمی نشان دهنده‌ نیاز به عصب کشی خواهند بود؟

ممکن است ندانید که دندان شما عفونت کرده ولی علائم خاصی را شاهد خواهید بود. علائم زیر نشان دهنده‌ نیاز به عصب کشی دندان هستند:

 • دندان درد مقاوم: بسیاری از مشکلات دندان باعث ایجاد درد می‌شوند ولی در صورت احساس درد در عمق دندان احتمالاً به عصب کشی نیاز خواهید داشت. این ناراحتی ممکن است به فک، صورت و دندان‌ های دیگر شما نیز سرایت کند.
 • حساسیت نسبت به سرما و گرما: اگر دندان شما به هنگام نوشیدن قهوه‌ داغ و یا خوردن بستنی درد می‌ گیرد به خصوص در مواردی که درد بیش از چند ثانیه طول می‌ کشد احتمالاً دندان شما به عصب کشی نیاز خواهد داشت.
 • ورم لثه: زمانی که دندان عفونی می‌ شود چرک در ناحیه جمع شده و باعث ورم و درد لثه می‌ شود.
 • جوش زدن لثه: ممکن است یک جوش بر روی لثه‌ی شما ایجاد شده و چرک ناشی از عفونت دندان از طریق آن خارج شود که طعم و بوی ناخوشایندی خواهد داشت.
 • تورم فک: ممکن است چرک از ناحیه‌ عفونت خارج نشده و باعث ورم فک شود.
 • تغییر رنگ دندان: زمانی که پالپ دندان عفونی می‌ شود ممکن است دندان تیره شود. این مشکل به دلیل کاهش گردش خون در دندان خواهد بود.
 • درد به هنگام فشار: اگر به هنگام غذا خوردن یا لمس دندان احساس درد می‌ کنید احتمالاً اعصاب اطراف دندان آسیب دیده‌ اند.
 • شکستگی یا لب پریدگی دندان: اگر دندان شما به هنگام ورزش و یا در اثر گاز گرفتن یک جسم سخت شکسته است باکتری‌ ها می‌ توانند به پالپ دندان دست پیدا کنند.
 • لقی دندان: دندان عفونی ممکن است لق شود چرا که چرک ناشی از عفونت استخوان نگه دارنده‌ دندان را نرم خواهد کرد.

چگونه می‌ توانم برای عصب کشی آماده شوم؟


چگونه می‌ توانم برای عصب کشی آماده شوم؟

قبل از آغاز عصب کشی دندانپزشک می‌ تواند به سؤالات شما پاسخ دهد. می‌ توانید به منظور آماده شدن برای عصب کشی اقدامات زیر را انجام دهید:

 • داروهای تجویز شده را مصرف کنید: ممکن است چند روز قبل از درمان به شما آنتی بیوتیک یا داروهای ضدالتهاب داده شود به خصوص در صورت وجود عفونت شدید.
 • ترک سیگار: تنباکو باعث اختلال در روند ترمیم بدن خواهد شد. بهتر است چند روز قبل از عصب کشی مصرف سیگار را قطع کرده و یا در صورت امکان آن را به طور کامل ترک کنید.
 • یک وعده غذایی سالم: از آن جایی که برای انجام عصب کشی دهان شما بی حس می‌ شود بهتر است قبل از درمان یک وعده غذا بخورید.

عصب کشی چگونه انجام می‌شود؟


عصب کشی چگونه انجام می‌شود؟

عصب کشی در مطب دندانپزشک در طی مراحل زیر انجام خواهد شد:

بی حسی

دندانپزشک مقدار کمی داروی بی حسی بر روی لثه‌ شما قرار داده و پس از تأثیر آن داروی بی حسی اصلی را به لثه تزریق خواهد کرد. ممکن است در طی این مرحله احساس سوزش کنید که سریعاً برطرف خواهد شد. شما در طی درمان بیدار خواهید بود ولی احساس درد نخواهید کرد.

برداشتن پالپ دندان

زمانی که دندان شما بی حس است یک سوراخ بر روی دندان ایجاد شده و پالپ عفونی با استفاده از ابزارهای مخصوص (فایل) با دقت از دندان شما خارج می‌ شود. تمامی کانال‌ های دندان شما به طور کامل تخلیه خواهند شد.

پر کردن کانال‌ ها

کانال‌ های خالی شده با استفاده از مواد لاستیکی خاصی به نام گاتا پرچا پر خواهند شد.

پر کردن دندان

به منظور جلوگیری از ورود مجدد باکتری‌ ها، دندان پر خواهد شد.

ترمیم نهایی دندان

در اکثر موارد لازم است تا برای محافظت از دندان عصبی کشی شده از روکش استفاده شود. روکش‌ ها به صورت سفارشی ساخته شده و ساخت آنها معمولاً 2 تا 3 هفته زمان می‌ برد. زمانی که روکش شما آماده شد پانسمان دندان باز شده و روکش دائمی نصب می‌ شود.

عصب کشی دندان چقدر زمان خواهد برد؟


بسته به میزان عفونت موجود ممکن است عصب کشی در طی یک یا دو جلسه انجام شود. به طور میانگین عصب کشی بین 30 تا 60 دقیقه زمان برده ولی عصب کشی دندان‌ های چند کاناله ممکن است تا 90 دقیقه نیز طول بکشد.

نکات مراقبتی پس از عصب کشی


نکات مراقبتی پس از عصب کشی

پس از عصب کشی مهم است که ناحیه را تمیز نگه دارید. به طور عادی از مسواک و خمیردندان استفاده کرده و به منظور پیشگیری از عفونت از دهانشویه نیز استفاده کنید. اگر دندان شما پانسمان شده و روکش دائمی آن نصب نشده است از جویدن غذا با دندان مذکور خودداری کنید.

عوارض جانبی شایع در عصب کشی


پس از عصب کشی نباید درد شدیدی داشته باشید ولی حساس شدن دندان به مدت چند روز طبیعی خواهد بود. این علائم طبیعی بوده و به راحتی با استفاده از داروهای تجویزی یا بدون نسخه قابل مدیریت هستند. در اکثر موارد عوارض عصب کشی در طی یک تا دو هفته از بین می‌ روند.

علائم عصب کشی ناموفق


عوارض عصب کشی نادر بوده ولی در مواردی که دندان شما بیش از حد آسیب دیده و این روش برای درمان آن مناسب نباشد ممکن است دیده شوند. از جمله علائم عدم موفقیت عصب کشی دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد
 • تورم لثه
 • چرک و ترشح
 • تغییر رنگ دندان
 • ایجاد جوش روی لثه
 • مشکلات سینوسی

عصب کشی مجدد


عصب کشی مجدد

عصب کشی دندان با هدف حفظ دندان انجام می‌ شود. در موارد نادر ممکن است لازم باشد تا دندان مجدداً عصب کشی شود. این مشکل معمولاً زمانی ایجاد می‌ شود که بافت دندان‌ ترمیم نشده و عوارض آن مجدداً بروز پیدا می‌ کنند. در طی درمان مجدد نیز اقدامات عصب کشی اولیه انجام خواهند شد. کانال‌ های دندان تخلیه شده و مجدداً پر می‌ شوند. به منظور بررسی نتیجه‌ عصب کشی می‌ توان از تصویربرداری با اشعه‌ ایکس استفاده کرد.

روش‌های جایگزین عصب کشی


تنها روش جایگزین برای عصب کشی، کشیدن دندان خواهد بود. با وجود اینکه بهتر است دندان‌ های طبیعی فرد حفظ شوند بعضاً به منظور حفظ سلامت دهان، کشیدن دندان‌ ها ضروری خواهد بود. اگر عصب کشی روش مناسبی برای شما نباشد می‌توان دندان را کشیده و جای آن را با ایمپلنت پر کرد.

هزینه‌ عصب کشی


هزینه‌ عصب کشی

هزینه‌ این عمل به شدت مشکل و دندان آسیب دیده بستگی خواهد داشت. برای اطلاع از هزینه عصب کشی در کلینیک دندانپزشکی آرام با مجرب ترین پزشکان با کلینیک تماس بگیریذ.

سؤالات متداول


عصب کشی دندان چقدر درد خواهد داشت؟

عصب کشی معمولاً بدون درد انجام می‌شود چراکه در زمان درمان از بی حسی موضعی استفاده خواهد شد. با این حال ممکن است تا چند روز پس از درمان احساس درد و ناراحتی خفیفی داشته باشید.

چرا عصب کشی در 2 جلسه انجام می‌ شود؟

عصب کشی در 2 جلسه انجام می‌شود تا دندان به طور کامل تمیز شده، پر شده و در برابر آسیب‌های بعدی محافظت شود.

آیا ممکن است دندان پس از عصب کشی دچار پوسیدگی شود؟

اکثر عصب کشی‌های انجام شده می‌توانند دندان دچار پوسیدگی داخلی را حفظ کرده و عمر آن را به اندازه‌ی دندان‌های سالم فرد افزایش دهند. با این حال در برخی از موارد دندان عصب کشی شده مجدداً عفونت خواهد کرد.

آیا پس از عصب کشی به آنتی بیوتیک نیاز دارم؟

پس از عصب کشی الزاماً به آنتی بیوتیک نیاز نخواهید داشت. پس از این عمل به زمان کوتاهی برای بهبودی نیاز خواهید داشت و مراقبت‌های پس از درمان بهترین راه برای تسریع روند بهبودی خواهند بود. با این حال دندانپزشک به منظور افزایش احتمال موفقیت درمان برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

آیا پس از عصب کشی می‌ توانم غذا بخورم؟

بله ولی بهتر است تا زمان از بین رفتن اثر بی حسی صبر کنید. اثر بی حسی معمولاً تا چند ساعت باقی خواهد ماند.

آیا عصب کشی دردناک است؟

بسیاری از افراد نگران درد پس از عصب کشی هستند. با این حال به دلیل برداشتن منبع عفونت در طی این روش اکثر افراد شاهد تسکین فوری علائم خواهند بود. اگر پس از عصب کشی دندان دچار درد ضربان دار شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

نتیجه‌ عصب کشی تا چه مدت ماندگاری خواهد داشت؟

همانند هر روش دیگری نتیجه‌ی عصب کشی نیز تضمین شده نخواهد بود. با این حال عصب کشی در صورت انجام صحیح می‌تواند ماندگاری بالایی (حتی تا پایان عمر) داشته باشد.

آیا ممکن است دندان پس از عصب کشی همچنان دردناک باشد؟

اگر دندان شما تا چند روز پس از درمان دردناک باشد می‌توان علت آن را به آسیب بافت های اطراف در حین درمان مربوط دانست. در این موارد می‌توان با استفاده از داروهای مسکن و چند روز استراحت به تسکین علائم کمک کرد.

چرا دندان من یک سال پس از عصب کشی درد گرفته است؟

اگر دندان چند سال پس از عصب کشی درد بگیرد احتمالاً دلیل آن خراب شدن عصب کشی یا شکستن دندان خواهد بود.

آیا می‌ توانم در 3 ماهه‌ی سوم بارداری عصب کشی انجام دهم؟

انجام عصب کشی در این مرحله ممکن است ولی می‌توان تا زمان زایمان نیز آن را به تعویق انداخت. امکان تعویق عصب کشی در ماه هفتم ممکن بوده و این کار در ماه هشتم به بعد ضروری خواهد بود.

برای دندان عقل عصب کشی بهتر است یا کشیدن دندان؟

انجام عصب کشی گزینه‌ی بهتری خواهد بود چراکه در طولانی مدت عارضه‌ای به دنبال نخواهد داشت. عصب کشی توسط دندانپزشک به منظور بازسازی دندان عفونت کرده انجام شده و نیاز به کشیدن دندان را برطرف می‌کند.

مقالات مربوطه

دندان درآوردن
دندانپزشکی اطفال

دندان درآوردن

۷ حقیقت دندان درآوردن : رویش دندان در کودکان یا همان دندان درآوردن یکی از رایج ترین اتفاق ها در روند رشد کودکان وز زندگی

مطالعه»
محدودیت سنی در ایمپلنت
ایمپلنت

محدودیت سنی در ایمپلنت

محدودیت سنی در ایمپلنت : ایمپلنت های دندانی روشی موثر برای بازگرداندن لبخند به بیماران دارای دندان های از دست رفته میباشد. اما موضوع مهم،

مطالعه»
تماس با ما