کلینیک دندانپزشکی آرام

عصب کشی دندان‌ های جلو: نحوه عصب کشی(درمان ریشه)، قیمت و عوارض

عصب کشی روشی نسبتا ساده و بدون درد است. در این روش پالپ آسیب دیده دندان خارج شده و دندان با مواد مخصوص پر شده و روکش می شود. این کار در دندان های جلو ساده تر نیز خواهد بود. عصب کشی دندان های جلو روشی ساده و نسبتا بدون درد است که می تواند تا سال ها از دندان های شما محافظت کند. در صورت مشاهده هرگونه علامت عفونت مثل درد و تورم بهتر است عصب کشی انجام شود. اگر فکر می کنید به عصب کشی دندان های جلو نیاز دارید به دندانپزشک مراجعه کنید.

چرا عصب کشی دندان های جلو لازم است؟


چرا عصب کشی دندان های جلو لازم است؟

هر دندان دارای عروق خونی، اعصاب و بافت های نرم داخل کانال های خود است. به جمع این اجزا پالپ دندان گفته می شود. در صورت پوسیدگی عمیق، بیماری های لثه و عارضه های دیگر ممکن است باکتری ها به داخل دندان راه پیدا کرده و پالپ را آلوده کنند. به این عارضه آبسه ی دندان گفته می شود. پالپ مواد مغذی موردنیاز باکتری ها را فراهم کرده و به آن ها اجازه رشد می دهد. تنها با خارج کردن پالپ از دندان می توان عفونت را به طور کامل از بین برد؛ هدف از انجام عصب کشی نیز همین خواهد بود.

مقایسه عصب کشی عادی و عصب کشی دندان های جلو


مقایسه عصب کشی عادی و عصب کشی دندان های جلو

عصب کشی دندان جلو در مقایسه با عصب کشی دندان‌ های عقب متفاوت است. برخی از این تفاوت‌ ها عبارتند از:

عصب کشی دندان های جلو ساده تر و کم درد تر خواهد بود.

 • عصب کشی دندان های جلو آسان تر خواهد بود چرا که مقدار پالپ در این دندان ها کمتر است.
 • پالپ کمتر به معنی درد کمتر نیز بوده و با ایجاد بی حسی موضعی تقریبا هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

کوتاه تر بودن زمان بهبودی در دندان های جلو

 • دوره بهبودی می تواند کوتاه تر و در حد چند روز تا یک هفته باشد.

عصب کشی دندان های جلو ممکن است نیازی به روکش نداشته باشد.

 • ممکن است دندان پس از عصب کشی نیازی به روکش نداشته باشد چرا که دندان های جلو برای جویدن غذا به کار نمی روند.
 • احتمالا دندان پانسمان شده و پس از بهبودی با مواد کامپوزیت پر خواهد شد.

عصب کشی دندان های جلو چگونه انجام می شود؟


عصب کشی دندان های جلو چگونه انجام می شود؟

انواع عصب کشی با سوراخ کردن دندان و رسیدن به پالپ و کانال های دندان انجام می شوند. برای دندان های عقبی مثل آسیاب این سوراخ بر روی دندان ایجاد شده در حالی که دندان های جلویی فاقد سقف بوده و این سوراخ در پشت آن ها ایجاد می شود. سپس پالپ دندان با دقت خارج شده و فضای خالی درون دندان با استفاده از ابزار مخصوص ضد عفونی شده و شکل داده می شود. شکل دادن به کانال باعث راحتی پر کردن آن با استفاده از گاتاپرچا خواهد شد. گاتاپرچا یک ماده طبیعی بوده که از عفونت جلوگیری کرده و دندان را پر می کند. زمانی که کانال ها پر شدند، دندان پانسمان خواهد شد تا زمانی که روکش آن آماده شده و بتوان آن را نصب کرد که معمولا آخرین قدم در درمان عصب کشی است.

با وجود اینکه این دو روش اساسا یکسان هستند، تفاوت هایی بین عصب کشی دندان های جلو و عقب وجود خواهد داشت. برای مثال روکش دندان به عنوان بهترین روش ترمیم پس از عصب کشی به کار رفته و می تواند به خوبی از دندان محافظت کند. در حالی که ممکن است در دندان های جلویی استفاده از روکش لازم نباشد. از آن جایی که فشار وارد شده بر روی دندان های جلو کمتر است روکش کردن آن ها ضروری نخواهد بود.

نحوه انجام عصب کشی دندان های جلو در ادامه شرح داده شده است:

 • گرفتن عکس از دندان برای مشخص کردن ناحیه تحت درمان
 • بی حس کردن دندان و بافت های اطراف آن
 • ایزوله کردن دندان از لثه و بافت های اطراف
 • بررسی آسیب و عفونت بافت های اطراف دندان
 • دریل کردن مینای دندان به منظور رسیدن به پالپ
 • خالی کردن بافت های آسیب دیده، پوسیده، مرده و عفونی از کانال های دندان
 • خشک کردن ناحیه پس از تخلیه
 • پر کردن فضای خالی با استفاده از یک ماده ی پلیمری با پایه ی لاتکس
 • پانسمان دندان به منظور جلوگیری از عفونت و آلودگی در دوره ی بهبودی
 • پس از بهبودی در صورت نیاز می توان از روکش دائمی برای دندان استفاده کرد که می تواند تا 10 سال و حتی بیشتر از دندان شما محافظت کند.

دوره نقاهت و نگهداری از دندان پس از عصب کشی


دوره نقاهت و نگهداری از دندان پس از عصب کشی

احساس درد و حساس شدن دندان پس از درمان طبیعی خواهد بود. دندانپزشک برای شما داروی مسکن تجویز خواهد کرد تا دوران نقاهت با راحتی بیشتری سپری شود. همچنین به منظور پیشگیری از عفونت داروهای آنتی بیوتیک برای شما تجویز خواهند شد. سعی کنید حداقل به مدت چند روز پس از درمان غذاهای نرم بخورید تا در روند بهبودی اختلالی ایجاد نشود.

پس از درمان بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تا از عوارض پس از درمان جلوگیری شود. استفاده روزانه از مسواک و نخ دندان را ادامه داده و از یک دهانشویه ضدعفونی کننده نیز استفاده کنید. پس از بهبود دندان مجددا برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید و جرم گیری منظم دندان های خود را ادامه دهید.

آیا عصب کشی دندان‌ های جلو به لحاظ زیبایی مشکلی ایجاد نمی‌ کند؟


آیا عصب کشی دندان‌ های جلو به لحاظ زیبایی مشکلی ایجاد نمی‌ کند؟

نگرانی هایی از نظر زیبایی نیز برای نصب روکش بر روی دندان های جلو وجود دارند. برای مثال در نظر بگیرید که یکی از دندان های پیش عصب کشی شده است. اگر بخواهیم بر روی این دندان روکش نصب کنیم یکسان کردن کامل رنگ روکش با دندان های کناری دشوار خواهد بود. در صورت عدم نصب روکش نیز ممکن است عصب کشی دندان های جلو بر روی زیبایی تاثیرگذار باشد. عصب کشی دندان های جلو می تواند دندان را تیره کرده و یا باعث تغییر رنگ آن در گذر زمان شود. راه حل این مشکل بلیچینگ است. بلیچینگ روشی موثر بوده که در صورت عدم استفاده از روکش می تواند دندان را سفید و براق کند.

در صورت عدم انجام عصب کشی در موارد لزوم چه اتفاقی می افتد؟


عصب کشی کمک زیادی به دندان عفونی، آسیب دیده یا شکسته خواهد کرد. عدم درمان دندان می تواند باعث افزایش باکتری ها و آسیب بیشتر به دندان شود. به عنوان جایگزین عصب کشی به فکر کشیدن دندان نباشید حتی اگر فکر می کنید که این کار درد کمتری خواهد داشت. عصب کشی دندان های جلو در سال های اخیر به دلیل پیشرفت در داروهای بی حسی با درد کمتری انجام می شود. کشیدن غیرضروری دندان می تواند باعث آسیب به ساختارهای دهان و فک شود.

عوارض جانبی عصب کشی دندان های جلو


احتمالا پس از درمان احساس درد خواهید داشت که پس از چند روز برطرف خواهد شد. اگر پس از 1 هفته همچنان احساس درد دارید به خصوص در مواردی که درد بهتر نشده و یا بدتر شده است به دندانپزشک مراجعه کنید.

به طور کلی عصب کشی دندان بی خطر بوده و عفونت مجدد دندان عصب کشی شده شایع نیست.

با این وجود در صورت مشاهده علائم زیر به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • درد و ناراحتی به هر شدتی که با فشار بر روی دندان و یا خوردن غذای سرد یا داغ تشدید می شود.
 • ترشح و چرک به رنگ سبز یا زرد یا بدرنگ.
 • تورم بافت های اطراف دندان و قرمز و گرم شدن آن ها به خصوص لثه ها، صورت یا گردن.
 • بو و طعم غیرطبیعی در دهان که می تواند به خاطر عفونت باشد.
 • عدم توازن دندان ها که می تواند در اثر شل شدن روکش باشد.

هزینه عصب کشی دندان های جلو چقدر است؟


عصب کشی دندان های جلو نسبت به دندان های دیگر هزینه کمتری دارند چرا که انجام این عمل ساده تر خواهد بود. هزینه های عصب کشی دندان در کلینیک دندانپزشکی آرام (عصب کشی دندان عقل) متغیر می‌باشد زیرا بستگی دارد که برای درمان دندان شما از چه روشی استفاده شود زیرا برخی دندان ها نیاز به درمان مجدد دارند که خود شامل هزینه ی جدا می شود. برای اطلاع از قیمت ها میتوانید با کلینیک تماس گرفته و یا برای مشاوره حضوری به کلینیک مراجعه کنید.

سوالات متداول


آیا عصب کشی دندان های جلو دردناک است؟

عصب کشی چه در دندان های عقب و چه در دندان های جلو دردناک نخواهد بود و دندانپزشک برای درمان از بی حسی موضعی استفاده خواهد کرد.

آیا می توان دندان های جلو در فک بالا را عصب کشی کرد؟

خوشبختانه با وجود تکنیک عصب کشی می توان بدون کشیدن دندان پوسیدگی و عفونت آن را درمان کرد. در واقع این عمل در صورت انجام بر روی دندان های جلو نسبت به دندان های آسیاب ساده تر خواهد بود.

چه روکشی برای دندان های جلو بهتر است؟

روکش سرامیکی برای دندان های جلو مناسب است.

آیا عصب کشی دندان جلو می تواند تا پایان عمر باقی بماند؟

عصب کشی دندان نرخ موفقیتی بیش از 95 درصد داشته و در اکثر موارد تا پایان عمر باقی می ماند.

عصب کشی دندان های جلو چقدر زمان می برد؟

در اکثر موارد عصب کشی دندان های جلو در 1 جلسه ی نیم تا یک ساعتی انجام می شود.

آیا می توان دندان های جلو در فک پایین را عصب کشی کرد؟

برخلاف ترس موجود عصب کشی دندان های جلو در فک پایین روشی نسبتا ساده و بدون درد است. تنها کار لازم خارج کردن پالپ آسیب دیده و پر کردن آن با استفاده از مواد مخصوص و نصب روکش بر روی دندان خواهد بود.

مقالات مربوطه

بلیچینگ دندان
بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست بلیچینگ دندان یا اصلاح لبخند، روشی برای سفید کردن دندان‌های طبیعی است که با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص انجام می‌شود.در این

مطالعه»
تماس با ما