کلینیک دندانپزشکی آرام

روش های سفید کردن دندان

سفید کردن دندان یک روش عالی، موثر و بی‌خطر برای روشن‌تر کردن رنگ دندان‌هاست. اما موارد زیادی وجود دارند که باید در نظر بگیرید، از جمله هزینه، عادات سبک زندگی و اینکه آیا سفید کردن دندان ها در خانه برای شما مفیدتر است یا توسط دندانپزشک.

روش‌های سفید  کردن دندان


به شکل کلی دو روش برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد. یکی از این روش‌ها سفید کردن دندان توسط دندان پزشک است و دیگری سفید کردن دندان به روش خانگی و سنتی.

سفید کردن دندان توسط دندان پزشک

این روش یکی از محبوب‌ترین و موثرترین روش‌ها برای سفید کردن دندان است که با استفاده از لیزر و عوامل سفید کننده مبتنی بر پراکسید در محیطی حرفه‌ای انجام می پذیرد و نتایج چشمگیر و ماندگاری را ارائه خواهد داد.

دندان پزشک برای سفید کردن دندان‌های شما ممکن است از روش‌های زیر استفاده کند:

سفید کردن دندان به روش Zoom Teeth Whitening

سفید کردن دندان به روش Zoom Teeth Whitening

این روش معمولا کمتر از 1 ساعت طول می‌کشد، اما قبل از سفید کردن دندان به روش Zoom Teeth Whitening باید دندان‌ها تمیز شوند. ابتدا لب‌ها و لثه‌ها پوشانده شده و دندان‌ها به طور کامل در معرض دید قرار می‌گیرند. سپس دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک ژل سفید کننده پراکسید هیدروژن Zoom را روی دندان‌ها قرار داده و سپس از نور Zoom برای نفوذ ژل به دندان‌ها و از بین بردن لکه‌ها و تغییر رنگ دندان استفاده می‌کند. زمانی که نور فعال می‌شود ژل به مدت 15 دقیقه در جای خود باقی می‌ماند. در طول این مدت می‌توانید استراحت کنید، تلویزیون تماشا کنید یا به موسیقی گوش دهید. ژل در طول درمان 3 مرتبه به مدت 15 دقیقه و در کل 45 دقیقه روی دندان قرار می‌گیرد. افرادی که بسیار دچار تهوع می شوند یا اضطراب دارند، احتمالا در طول درمان دچار مشکل خواهند شد. بلافاصله پس از آن، یک خمیر فلوراید کاهنده حساسیت، روی دندان ها اعمال می‌شود.

مزایای سفید کردن دندان به روش Zoom Teeth Whitening

مزایای این روش عبارتند از:

 • بلافاصله متوجه تغییرات در رنگ دندان خواهید شد (تا هشت درجه روشن تر بعد از یک یا دو جلسه)
 • درمان فقط 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.
 • نتایج به دست آمده در صورت مراقبت مناسب تا 1 سال دوام خواهند داشت.
 • در این روش، کل دندان های شما سفید می شوند.
 • خطر تحریک لثه یا آسیب به مینای دندان خیلی کم است.
 • یک کیت خانگی برای تمدید به شما داده می‌شود که بتوانید بین جلسات مراجعه، در خانه از آن استفاده کنید.
معایب سفید کردن دندان به روش Zoom Teeth Whitening

معایب استفاده از این روش عبارتند از:

 • هزینه درمان بالا است.
 • دندان به طور موقت دچار حساسیت می‌شود.
 • درمان باید در مطب انجام شود.

سفید کردن دندان به روش Boost

سفید کردن دندان به روش Boost

سفید کردن دندان به روش Boost یک گزینه درمانی جدید و قدرتمند برای بیمارانی است که دندان‌هایشان در اثر غذا، نوشیدنی یا سیگار لکه دار شده است. سفید کننده Boost، در مقایسه با کیت‌های سفید کننده بدون نسخه سریعتر و موثرتر است. دندانپزشک قبل از استفاده از ژل بلیچینگ اول دندان‌ها را آماده می‌کند. دندان‌ها بعد از 1 ساعت سفید می‌شوند و پس از آن فلوراید درمانی سریع انجام می‌شود. از آنجایی که این روش نیازی به استفاده از نور ندارد، نسبت به سایر گزینه‌های سفید کننده حرفه‌ای راحت‌تر است. افرادی که دارای انواع تغییر رنگ دندان هستند، می‌توانند از این روش مزایای زیادی دریافت کنند. برای ماندگاری بیشتر نتایج، افراد باید از مصرف موادغذایی و نوشیدنی‌های رنگی پرهیز کنند. به منظور دریافت اطلاعات کافی و اطمینان از مناسب بودن این درمان، می‌توانید برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

مزایای سفید کردن دندان به روش Boost Teeth Whitening
 • در این روش از یک ژل سفید کننده ثبت شده برای حذف لکه‌های عمیق از مینا و عاج دندان استفاده می‌کند.
 • ماده فعال کاربامید پراکسید که در این روش استفاده می شود، فوراً عمل می‌کند اما به ساختار دندان آسیب نمی رساند.
 • سیستم سفید کننده boost حاوی PF (نیترات پتاسیم و فلوراید) است که باعث کاهش حساسیت می‌شود. فلوراید نیز باعث کاهش پوسیدگی و تقویت مینای دندان می‌شود. این دو ماده با هم به بهبود سلامت کلی دندان‌ها کمک می‌کنند.
معایب سفید کردن دندان به روش Boost Teeth Whitening

برخی از عوارض جانبی احتمالی ناشی از سفید کردن دندان به روش Boost عبارتند از:

 • احتمال آسیب به گلو و معده وجود دارد.
 • تحریک نیز ممکن است رخ دهد.
 • ممکن است تورم ایجاد شود.
 • ممکن است احساس سوزن سوزن شدن را تجربه کنید.
 • ممکن است متوجه افزایش حساسیت به گرما و سرما شوید.

سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان با لیزر، شامل سفید کردن دندان‌ها با استفاده از سفید کننده قوی و نور پرقدرت است (از لیزرها در واقع استفاده نمی‌شود). این روش برای مدت کوتاه، معمولا بین 60 تا 90 دقیقه است. سفید کردن در این روش با هیدروژن پراکسید، که ماده فعال بسیاری از محصولات سفید کننده دندان است، انجام می‌شود.

مزایای سفید کردن دندان با لیزر
 • سفید کردن دندان با لیزر یک روش سریع است. نتایج چند ساعت پس از درمان قابل مشاهده خواهند بود و رنگ دندان‌های زرد و خاکستری تا 10 درجه روشن‌تر می‌شود.
 • سفید کردن دندان با لیزر یک روش دقیق است زیرا اگر فقط چند دندان نیاز به سفید کردن داشته باشند، دندانپزشک می‌تواند فقط روی آن دندان‌ها کار انجام دهد.
 • این روش کاملا غیرتهاجمی است.
 • بسیاری از لکه‌های دندان که با استفاده از دیگر روش‌ها از بین نمی‌روند را می‌توان به روش سفید کردن دندان با لیزر از بین برد. اما هر لکه‌ای را نمی‌توان از بین برد. دندانپزشک می تواند راه حل‌های جایگزینی برای آن‌ها ارائه دهد.
 • در صورت مراقبت درست و رعایت بهداشت، نتایج حاصل از این روش تا 2 سال می‌توانند ماندگار باشند.
 • نمی‌توانید این روش را خودتان در خانه انجام دهید، و باید حتما توسط متخصصیان آموزش دیده در مطب انجام شود.
 • سفید کردن دندان با لیزر یک روش موثر و کارآمد است.
 • کل روند درمان حدود 1 ساعت طول می‌کشد.
معایب  سفید کردن دندان با لیزر
 • سفید کردن دندان با لیزر نسبت به سایر گزینه‌ها گران‌تر است، اما در عین حال روشی راحت، و سریع است و اثرات طولانی مدت به همراه دارد، که در مقایسه با هزینه بالای آن، ارزشش را دارد.
 • بهترین راه برای حفظ نتایج مراجعه منظم به مطب برای تمدید درمان است. از آنجایی که جلسات پیگیری نیز با استفاده از لیزر انجام می‌شود، نمی توانید خودتان این کار را انجام دهید- مگر اینکه سیستم سفید کننده دندان با لیزر در خانه داشته باشید.
 • برخی از بیمارانی که لیزر سفیدی دندان انجام داده‌اند حساسیت دندان‌ها و مقداری تحریک لثه را گزارش داده‌اند. درصورتی که دندان‌های حساسی دارید، از قبل حتما این موضوع را به دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک اطلاع دهید. اگر بعد از درمان اول متوجه حساسیت یا سوزش شدید، قبل از درمان بعدی به دندانپزشک اطلاع دهید تا بتواند تمام اقدامات ممکن را برای به حداکثر رساندن راحتی شما انجام دهد.

سفید کردن دندان به روش Bleaching

سفید کردن دندان به روش Bleaching

محصولات سفید کننده حاوی هیدروژن پراکسید هستند که روی مینای دندان پخش می‌شود. هیدروژن پراکسید ترکیباتی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند- که به عنوان ترکیبات کروموژنیک شناخته می‌شوند- را تجزیه می‌کند و به این ترتیب دندان‌های شما روشن‌تر می‌شوند. محصولات بدون نسخه مانند نوارها یا ژل‌ها معمولاً نسبت به محصولات سفید کننده حاوی هیدروژن پراکسید با غلظت کمتری هستند که فقط توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرند. محصولات بلیچینگ که توسط دندانپزشک برای درمان‌های داخل مطب استفاده می شود می توانند غلظت پراکسید بالاتر -تا 40 درصد- داشته باشند. این درمان ها باید تحت نظارت متخصص و فقط در مطب دندانپزشک استفاده شوند.

مزایای سفید کردن دندان به روش Bleaching

زمانی که بلیچینگ توسط یک دندانپزشک معتبر و با تجربه انجام ‌شود، می‌تواند باعث کاهش ظاهر لکه‌ها شده و لبخندی سفیدتر و درخشان‌تر به ارمغان بیاورد.

معایب سفید کردن دندان به روش Bleaching

محصولات سفید کننده ممکن است شامل عوارض جانبی متعددی از جمله تحریک لثه، آسیب مینای دندان و حساسیت دندان باشند. زمانی که سفید کردن دندان توسط یک دندانپزشک ماهر و باتجربه انجام شود، این مشکلات و خطرات به حداقل می‌رسند.

سفید کردن دندان چه تفاوتی با بلیچینگ دندان دارد؟

اصطلاح سفید کردن دندان و بلیچینگ معمولا به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما در واقع بین این دو روش تفاوت‌هایی وجود دارد. سفید کردن یک مفهوم کلی است در حالی که بلیچینگ یکی از انواع روش‌های سفید کردن است. دندان‌ها را می‌توان با از بین بردن لکه‌های سطحی با استفاده از مواد ساینده مانند خمیر دندان یا خمیر پروفی یا از طریق فرآیندهای بلیچینگ که حاوی مواد شیمیایی قابل نفوذ به مینا و عاج هستند، سفید کرد.

کیت‌های خود درمانی پیشنهاد شده توسط دندان پزشک

کیت‌های خود درمانی پیشنهاد شده توسط دندان پزشک

اگرچه سفید کردن دندان ها در نزد دندانپزشک سریع‌تر انجام می‌شود، اما سفید کردن دندان ها در خانه به زمان بیشتری نیاز دارد. اگر با وجود انجام بیلیچینگ در مطب باز هم دندان‌ها مستعد ایجاد لکه باشند، دندانپزشک کیت‌های خود درمانی در خانه را توصیه خواهد کرد. برای تهیه کیت مورد استفاده در خانه، دندانپزشک یک قالب از دندان‌های شما خواهد گرفت. از آنجایی که این کیت کاملا مطابق و اندازه دهان است، نسبت به کیت‌های بدون نسخه آماده، موثرتر است. به جای ژل مبتنی بر هیدروژن پراکسید، به احتمال زیاد یک ژل مبتنی بر کاربامید پراکسید برای قرار دادن در کیت و استفاده در خانه به فرد داده خواهد شد. اگرچه سرعت سفید کنندگی ژل مبتنی بر کاربامید پراکسید آهسته‌تر است، اما در صورت برخورد ناگهانی ژل با لثه یا بافت دهان، احتمال ایجاد حساسیت خیلی کم است.

مزایای کیت‌های خود درمانی پیشنهاد شده توسط دندان پزشک
 • حفظ آسایش: کیت‌های خانگی راحت بوده و دیگر نیازی به صرف وقت برای مراجعه به مطب ندارد. این کیت ها طوری ساخته شده‌اند که کاملا راحت هستند و می‌توانید در حین استفاده از آنها به کارهای روزمره خود برسید.
 • هزینه کمتر: اگر به دنبال یک درمان بین سفید کردن حرفه‌ای در مطب توسط دندانپزشک و گزینه‌های مقرون به صرفه بدون نسخه هستید، کیت‌های تهیه شده در خانه یک گزینه عالی برای شما هستند. علاوه براین، کیت های ارائه شده توسط دندانپزشک را می‌توان بارها و بارها استفاده کرد. پس دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی برای درمان‌های دیگر نیست.
 • صرفه‌جویی در زمان: پس از استفاده از کیت‌های آماده بدون نسخه معمولا 4 تا 6 هفته زمان می‌برد تا نتایج قابل مشاهده شوند. اما هنگام استفاده از کیت های سفارشی تنها یک تا 2 هفته زمان طول می‌کشد تا نتایج آشکار شوند. حتی می‌توان به منظور دستیابی به بهترین نتایج و دندان‌هایی درخشان‌تر و سفیدتر، آفیس بیلیچینگ(سفید کردن دندان نزد دندانپزشک) و هوم بیلیچینگ(سفید کردن در خانه) را در ترکیب با هم استفاده کرد.
معایب کیت‌های خود درمانی پیشنهاد شده توسط دندانپزشک

ژل ممکن است نشت کند و باعث تحریک و آسیب به لثه شود. مورد مهم دیگر این است که مواد سفید کننده مورد استفاده در کیت های سفید کننده بدون نسخه معمولاً غلظت کمتری نسبت به محصولات مورد استفاده در درمان‌های نزد پزشک دارند.

مزایای سفید کردن دندان‌ها توسط دندان پزشک

سفید کردن دندان در مطب با استفاده از روش‌های حرفه‌ای، مزایای زیادی به همراه دارد. کیت‌های سفید کننده بدون نسخه اگرچه جایگزینی سریع و ارزان هستند، اما استاندارد نبوده و خطرات زیادی را به همراه دارند. در واقع، برخی از محصولات آنلاین حاوی هیدروژن پراکسید 150 برابر بیشتر از حد مجاز هستند. بیشتر محصولات سفید کننده دندان دیگر، به ویژه خمیردندان‌ها، که حاوی هیدروژن پراکسید نیستند، از مواد ساینده برای رسیدن به نتیجه مشابه استفاده می‌کنند. سایر خطرات عبارتند از: مشکلات معده،عفونت‌های دهان و دندان، درد لثه، آسیب عصبی و حساسیت دائمی دندان. برخی از محصولات همچنین دارای سطح اسیدی بالایی هستند که می‌توانند به دندان‌ها آسیب برسانند، مینای دندان را از بین ببرند و ظاهر نامطلوبی ایجاد کنند.

روش‌های خانگی سفید  کردن دندان‌ها

روش‌های خانگی سفید  کردن دندان‌ها

روش‌های خانگی متنوعی برای سفید کردن دندان معرفی شده است. این روش‌ها برای افرادی که به دلایل مختلف قصد رفتن به دندان پزشکی را ندارند مناسب هستند. با این حال لازم به ذکر است که میزان اثر گذاری و همچنین عوارض این روش‌ها قابل تامل می‌باشد. روش‌های خانگی به طور کلی شامل موارد زیر است:

استفاده از خمیردندان‌های سفید کننده

وقتی صحبت استفاده از محصولات سفید کننده دندان به میان می‌آید، خمیر دندان‌های سفید کننده یکی از محبوب‌ترین محصولات هستند. دسترسی به خمیر دندان‌های سفید کننده آسان است و نسبت به سایر درمان‎ ها هزینه کم‌تری دارد. خمیر دندان‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توانید برای حفظ سلامت دهان و دندان از آنها استفاده کنید.

خمیر دندان‌های سفید کننده برای از بین بردن لکه‌های سطحی طراحی شده‌اند که در صورت حذف نشدن عمیق‌تر می‌شوند. این محصولات معمولا حاوی مواد درشتی از جمله سیلیکا هستند، که باعث ساییدن سطح دندان و حذف لکه‌های دندان می‌شوند.

استفاده از داروهای بدون نسخه برای سفید کردن دندان‌ها

محصولات سفید کننده دندان بدون نسخه یک روش جایگزین و کم هزینه هستند که برای استفاده نیازی به نظارت دندانپزشک ندارند. محصولات بدون نسخه مختلفی از جمله دهانشویه، مسواک، خمیر دندان، نخ دندان و نوارهای سفید کننده در سوپر مارکت‌ها، داروخانه‌ها و به صورت اینترنتی در دسترس هستند. شواهد بالینی کمی در مورد ایمنی و اثربخشی این محصولات وجود دارد، که بیشتر تحقیقات توسط تولید کنندگان پشتیبانی می‌شود.

استفاده از مواد طبیعی برای سفید کردن دندان‌ها

درمان‌های طبیعی برای سفید کردن دندان عبارتند از پیروی از رژیم غذایی سالم و اجتناب از مصرف موادغذایی رنگی و نوشیدنی‌های شیرین و اسیدی. اگر سیگار یا قلیان می‌کشید، باید بدانید که این موارد دشمن دندان‌ها هستند و برای جلوگیری از لک شدن و تیره شدن دندان‌ها باید آنها را ترک کنید.

ساینده‌های طبیعی مانند ذغال چوب، یا مواد شستشو مانند روغن نارگیل مزایای زیادی به همراه دارند، اما باید مانند مسواک زدن به یک عادت روزانه تبدیل شوند. برای حفظ سلامت دهان و دندان باید روزانه به طور منظم دندان‌ها را مسواک بزنید، از نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید، آدامس‌های بدون شکر بخورید، و 2 بار در سال برای چک‌آپ به دندانپزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول


آیا عمل سفید کردن دندان روی دندان‌های مصنوعی نیز اثر دارد؟

سفید کردن دندان بر روی دندان‌های مصنوعی، تاج‌های دندان، پرکردگی یا ونیر تاثیری ندارد.

برای سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک به چند جلسه مراجعه به مطب نیاز است؟

معمولا نیازی به چندین جلسه مراجعه برای سفید کردن دندان نخواهید داشت. اصولا 1 جلسه درمان در مطب کافی است. اگرچه بسته به نتایج حاصل شده یا ترجیح شما، ممکن است نیاز به تعداد جلسات بیشتری داشته باشید. ممکن است دندانپزشک برای ادامه درمان در خانه، هوم بیلیچینگ را توصیه کند. به همین دلیل استفاده از کیت می‌تواند به تکمیل روند سفید کردن دندان کمک کند. البته روش توصیه شده بستگی به مورد فرد دارد و ممکن است متفاوت باشد.

در طول درمان سفید کردن دندان در مطب از چند منبع نور استفاده می‌شود؟

برخی از روشهای سفید کننده حرفه ای نیاز به منبع نور دارند. انواع نور زیر بیشترین استفاده را دارند:

 • ال ای دی
 • قوس پلاسما
 • هالوژن

منبع نوری که به بهترین وجه هیدروژن پراکسید را فعال می‌کند، طیف آبی دارد. به این دلیل که مولکول‌های هیدروژن پراکسید نور را در این طول موج جذب می‌کنند.

لثه‌ها چه مدت بعد از سفید شدن دندان سفید می‌مانند؟

ممکن است بافت نرم یا لثه به دلیل استفاده از ژل سفید کننده دچار تحریک و سوختگی شیمیایی شود، که بسیار شبیه به آفتاب سوختگی است. زمانی که سوختگی شیمیایی رخ می‌دهد، ناحیه دردناک و سفید شده و به تدریج پوسته پوسته می‌شود. بافت در عرض بیست و چهار ساعت به حالت عادی برمی‌گردد.

پس از استفاده از کیت برای سفید کردن دندان، باید دندان‌ها را شست؟

زمانی که کیت ها در دهان هستند نباید سیگار بکشید، چیزی بخورید یا بی‌آشامید. در صورت انجام موارد ذکر شده، دندان‌ها بیشتر لک می‌شوند. پس از برداشتن کیت، دندان‌ها را مسواک بزنید تا ژل‌ها شسته شوند، سپس کیت را با مسواک و آب بشویید و درون ظرف مخصوصش قرار دهید.

آیا سفید کردن دندان باعث سوختن لب‌ها می‌شود؟

برخی از روش های سفید کننده دندان همچنین ممکن است منجر به تاول و سوزاندن لب‌ها شود و حتی در صورت استفاده نادرست می‌تواند باعث آسیب به دندان و پوسیدگی دندان شود.

در صورت بلعیدن ژل چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

بلع تصادفی ژل سفید کننده دندان ممکن است باعث سردرد و تهوع شود. ناراحتی ناشی از حساسیت به وجود آمده از این روش ممکن است باعث سردرد شود. به طور کلی، سفید کردن دندان باعث سردرد نمی‌شود و یک روش تقریبا بدون درد است.

آیا شما باید ژل سفید کردن دندان را در یخچال نگه دارید؟

کیت را در ظرف مخصوص و ژل سفید کننده را در دمای سرد و خشک دور از از گرما و نور مستقیم خورشید نگه دارید. ژل بادی در یخچال نگهداری شود اما نباید یخ بزند. هنگام استفاده از تری ممکن است دندان‌ها و لثه‌ها دچار حساسیت شوند.

مقالات مربوطه

تماس با ما