کلینیک دندانپزشکی آرام

مراقبت بعد از کامپوزیت  

مراقبت بعد از کامپوزیت

مراقبت بعد از کامپوزیت : 

در دورانی زندگی می‌کنیم که زیبایی از اهمیت خاصی برخوردار است. که یکی از فاکتور های زیبایی صورت ، داشتن دندان های زیبا و البته لبخندی زیبا است. راه های متفاوتی برای بدست آوردن یه همچین فاکتوری است که یکی از این راه ها استفاده از کامپوزیت دندان است اما نکته بسیار مهمی وجود دارد و آن نکته مراقبت بعد از کامپوزیت دندان است که در ادامه بحث به این موضوع می پردازیم.

 

در ابتدا از مراقبت بعد از کامپوزیت در کوتاه مدت می گوییم تا بتوانیم هر چه بیشتر به شما کمک کنیم تا از کامپوزیت های خود به خوبی مراقبت کنید.

 در صورتی که مراقبت های اولیه به خوبی انجام شود، شکل و ظاهر کامپوزیت بهتر حفظ می شود و زمان بیشتری ماندگاری پیدا خواهد کرد.

 

 • یکی از مراقبت بعد از کامپوزیت ها  استفاده از ونیرها توسط دندان پزشک در جایی استفاده میشود که کمتر برای خوردن و یا گاز گرفتن از آن دندان ها استفاده میشود.

 

 • برای انجام کامپوزیت دندان نیاز به بی حسی است که فرد مراجعه کننده پس از اتمام کار و تا زمانی که این بی حسی از بین برود باید بیشتر مراقب خورد و خوراک خود باشد تا در هنگام بی حسی آسیبی به کامپوزیت ها وارد نشود که فرد متوجه آن نشود.

 

 • یکی دیگر از مراقبت ها در مراحل اولیه که پس از اتمام کار است این است که مراجعه کننده برای معاینه و چک کردن حالت قرار گیری کامپوزیت ها در مدت کوتاهی به دندانپزشک مراجعه کنه تا به درستی چک شود.

 

 • پس از اتمام کامپوزیت به هیچ عنوان نباید دندان ها را به روی هم فشار داد و یا به اصطلاح دندان قروچه کند.

 

 • به مدت یک شبانه روز نباید از نخ دندان و مسواک استفاده کرد.

مسواک زدن

 

 • از دیگر مراقبت بعد از کامپوزیت میتوان به استفاده از مایعات سرد اشاره کرد و از مصرف مایعات ولرم و یا داغ خودداری کنید تا در مراحل اولیه کمک شایانی به کامپوزیت ها کرده باشید.

 

 • یکی دیگر از این مراقبت ها استفاده نکردن از مواد سفید کننده دندان و البته دوری از مصرف الکل است.

که البته در دراز مدت نیز باید کمتر نوشیده شود.همچنین در روز های اولیه از مصرف غذاهایی مانند شنسل و یا استیک خودداری کنید.

 

مراقبت  بعد از کامپوزیت در بلند مدت : 

برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنند مراقبت از کامپوزیت فقط مختص به مراحل اولیه و روز های ابتدایی است باید بگوییم سخت در اشتباه هستید چند نمونه از مراقبت ها در دراز مدت را برایتان میگوییم تا بهتر بتوانید از کامپوزیت های خود مراقبت کنید : 

 

 • یکی از اصلی ترین مراقبت بعد از کامپوزیت استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان است که بعد از مصرف وعده های غذایی باید استفاده شود و همچنین باید از خوردن نوشیدنی ها و یا غذاهایی با رنگ های طبیعی و مصنوعی مثل چای و قهوه خودداری کنید تا رنگ کامپوزیت های شما دچار تغییر نشود.

 

 • از مصرف دخانیات مانند سیگار ، قلیان و مواد مخدر خودداری کنید زیرا رفته رفته سبب زرد شدن و تغییر رنگ کامپوزیت ها میشود و همچنین در مواردی مشاهده شده که از ناخن یا خلال دندان برای تمیز کردن دندان ها استفاده می شود که بسیار کار نامناسبی است.

 

تاثیر سیگار بر دندان ها

 

 • از خوردن پسته ، تخمه یا مواد غذایی و تنقلات سفت از این قبیل خودداری شود تا به کامپوزیت ها آسیب وارد نشود.

 

 • از دهانشویه های فاقد الکل استفاده کنید.

 

 • از دیگر مراقبت بعد از کامپوزیت میتوان گفت از خوردن شکلات های سفت ، آبنبات ، آدامس و موادی که به دندان ها چسبندگی دارند کمتر استفاده کنید. 

 

 • استفاده کمتر از نوشابه های گازدار و آب میوه های غیر طبیعی در مراقبت بعد از کامپوزیت بسیار مهم است  زیرا دارای اسیدی مضر برای کامپوزیت ها هستند.

 

 • مصرف کم و به مقدار پفک و هر خوراکی دیگر که رنگ های مصنوعی دارند را کنترل و کم کنید.

 

تغذیه مناسب : 

 

 • استفاده به اندازه و مناسب از آب در طول روز میتواند سبب افزایش عمر کامپوزیت ها شود که از مهم ترین نکات در مراقبت بعد از کامپوزیت می باشد زیرا باعث از بین رفتن مواد غیر طبیعی مصرفی در غذاها و تنقلات میشود و سبب جلوگیری از تغییر رنگ کامپوزیت ها میشود.

غذای بعد از کشیدن دندان

 • یکی دیگر از تغذیه های مناسب در مراقبت بعد از کامپوزیت  مصرف مواد غذایی نرم است که جلوگیری کند از فشار زیادی که به دندان ها  وارد میشود و از خوردن غذاهای سفت تا حد امکان جلوگیری شود از غذاهای مانند آش،  سوپ ، فرنی ،شیر برنج و …. استفاده شود.
 • از دیگر مواد غذایی مفید میتوان به تخم مرغ، پاستا و همچنین آبمیوه های طبیعی اشاره کرد که
 • البته خوردن ماهی هم بسیار عالی است اما نباید تیغ و پوست ماهی به زیر دندان برود.
 • نان را نیز باید نرم انتخاب کنید مانند نان تست.
 • در مراقبت بعد از کامپوزیت مصرف بیسکویت نیز مانعی ندارد ولی بهتر است از بیسکویت های نرم و ترد استفاده شود و تا حد امکان از خوردن مواد غذایی شیرین جلوگیری شود.

 

روش های افزایش طول عمرت کامپوزیت : 

نکات بالا برای  مراقبت بعد از کامپوزیت دندان گفته شد که رعایت این نکات منجر به افزایش طول عمر کامپوزیت ها میشود اما در ادامه به برخی نکات برای افزایش طول عمر کامپوزیت اشاره شده است. 

 •  استفاده از مواد مرغوب و عالی توسط دندانپزشک می‌تواند یکی از اصلی ترین عوامل ماندگاری و طول عمر کامپوزیت ها باشد.
 • یکی دیگر از عوامل افزایش طول عمر کامپوزیت انجام مراقبت بعد از کامپوزیت و البته چکاب به صورت دوره ای توسط دندان پزشک است.
 • مصرف کمتر چایی و قهوه و استفاده نکردن از سس قرمز در روز های ابتدایی و همچنین استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان 

در صورتی که مراقبت بعد از کامپوزیت انجام نشود سبب آسیب رسیدن به آنها میشود و به طور کلی جلوه و زیبایی خود را از دست خواهند داد. این همه توضیحاتی که داده شد، اگر بخواهیم به یک نتیجه گیری کلی برسیم. باید گفت که در برخی مواقع حوادث ناگواری مانند تصادف، افتادن بر روی زمین و یا از این قبیل حوادث رخ می دهد که باعث می شود، دندان ها شکل و زیبایی خود را از دست بدهند. پس توصیه می شود از کامپوزیت دندان استفاده کنید. با این تفاوت که مراقبت بعد از کامپوزیت دندان را نباید فراموش کنید.

البته لازم به یادآوری می باشد که برای گذاشتن کامپوزیت به دندانپزشکان ماهر و با تجربه مراجعه کنید تا با مهارت لازم و کافی، به دندان ها زیبایی زیادی بخشیده شود و بعدها دچار مشکل نیز نشوید. برای مشاوره و  انجام کامپوزیت با بهترین کیفیت و برترین برندها میتوانید با مرکز دندانپزشکی آرام تماس بگیرید.

 

منبع : 

https://www.aladindds.com/tips-for-after-care-of-your-composite-filling/

مقالات مربوطه

جراحی لثه با لیزر
جراحی لثه

جراحی لثه با لیزر

جراحی لثه با لیزر : جراحی لثه با لیزر یک روش پیشرفته درمانی است که برای درمان مشکلات مختلف لثه استفاده می‌شود. این روش با

مطالعه»
ايمپلنت ديجيتال
ایمپلنت

ايمپلنت ديجيتال

ايمپلنت ديجيتال چيست در زمینه دندانپزشکی، ايمپلنت ديجيتال به عنوان یک روش نوین در اجرای ایمپلنت دندان، با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های علم دندانپزشکی به

مطالعه»
تماس با ما