کلینیک دندانپزشکی آرام

کشیدن دندان عقل بدون درد، علت درد و خونریزی بعد از کشیدن دندان

چهار دندان عقل دائمی در دوران بزرگسالی رشد می کنند و درچهار گوشه بالا و پایین دهان قرار دارند. کشیدن دندان عقل روشی برای برداشتن دندان های عقل است.

اگر فک شما فضای مناسبی برای رشد دندان عقل نداشته باشد (دندان عقل نهفته) منجر به درد، عفونت یا سایر مشکلات مربوط به دندان می شود؛ در این صورت احتمالا باید دندان های عقل را بکشید. دندان های عقل را باید دندانپزشک یا جراح دهان بکشد. تکنیک های جراحی جدید مانند جراحی لیزر و اسکن سه بعدی بدون درد هستند.

کشیدن دندان عقل چقدر دردناک است؟


کشیدن دندان عقل چقدر دردناک است؟

کشیدن دندان روشی سریع و بدون درد است. دهان شما قبل از جراحی کاملا بی حس می شود بنابراین هیچ گونه دردی را احساس نخواهید کرد. چناچه در بین عمل اذیت شدید می توانید دست خود را بالا ببرید تا دندانپزشک متوجه مشکل شما شود.

بعد از عمل بهتر است برای تشکیل لخته های خونی خوب یک یا دو روز استراحت کنید. استراحت همچنین از عفونت های بعد از عمل جلوگیری میکند. افراد مختلف واکنش های یکسانی نسبت به جراحی ندارند. برخی افراد ممکن است تا چند روز بعد از جراحی درد داشته باشند و از مسکن استفاده کنند، صورت برخی از افراد ممکن است دچار کبودی یا تورم خفیف شود که در عرض یک هفته برطرف می شود. دندان عقل در صورت عدم درمان ممکن است عواقب جدی برای دندان ها و سلامت شما داشته باشد.

چرا کشیدن دندان دیگر دردناک نیست؟


چرا کشیدن دندان دیگر دردناک نیست؟

در این قسمت به نکات متقاعد کننده بیشتری برای کشیدن دندان عقل اشاره می کنیم. امروزه دندانپزشکان با استفاده از فناوری های پیشرفته با کمترین درد و عوارض، مشکلات بیماران را برطرف می کنند.

تزریق نکردن سوزن

اگر ترس از تزریق سوزن دارید باید به شما بگوییم که در حال حاضر دندانپزشکان با استفاده از بی حس کننده موضعی به سادگی دهان شما را بی حس می کنند.

عدم استفاده از دریل های ترسناک

امروزه دندانپزشکی سیستم لیزر را جایگزین دریل ها کرده اند. لیزر یک اختراع چشم گیر برای درمان آسان دندان و از بین بردن عفونت بدون درد و نارحتی است.

عدم استفاده از چاقو

دیگر جراحی دندان همراه با خونریزی، درد و تورم نخواهد بود. با توجه به اینکه دندانپزشکان امروزه از روش های پیشرفته ای مانند فناوری لیزر استفاده می کنند، مشکل شما در کمترین زمان ممکن برطرف می شود.

آرام باشید و روی صندلی دندانپزشکی بنشینید.

جراحی دندان دیگر باعث آسیب نمی شود. علاوه بر لیزر درمانی و اسپری های بی حس کننده روش دیگری وجود دارد که جراحی را آسان تر می کند. امروزه دندانپزشکان از گاز خنده یا اکسید نیتروژن برای آرامش بیمار هنگام کشیدن دندان عقل استفاده می کنند. فقط کافی این گاز را از طریق ماسک استنشاق کنید تا شاهد تاثیر آن باشید.

مزایای  کشیدن دندان عقل بدون درد با کمک لیزر


مزایای  کشیدن دندان عقل بدون درد با کمک لیزر

کمترین آسیب به بافت نرم

لیزر با پرتو انرژی بالا میتواند بافت نرم را به طور دقیق برش دهد. در این روش آسیب کمتری در محل جراحی ایجاد می شود.

بهبود سریع

با توجه به اینکه کشیدن دندان عقل به کمک لیزر کمترین آسیب ممکن را به بافت لثه می زند بنابراین سریع تر جراحی معمولی بهبود میابد. در حالت عادی روند بهبودی محل جراحی 10 روز طول می کشد اما اگر جراحی با لیزر انجام شود، روند بهبودی به پنج روز کاهش می یابد.

ترمیم دقیق محل جراحی

برش های جراحی با لیزر کاملا دقیق انجام می شوند بنابراین به همان دقت هم بهبود میابند.

خونریزی کمتر

لیزر برش های کمتری در محل جراحی ایجاد می کند در نتیجه خونریزی به حداقل میرسد. لیزر همچنین با از بین ردن رگ های خونی خونریزی را به حداقل می رساند.

کاهش خطر عفونت بعد از جراحی

لیزر باعث از بین رفتن باکتری ها در محل جراحی میشود و در نتیجه احتمال عفونت بعد از جراحی و حتی در حین جراحی هم بسیار نادر است.

تورم و آسیب کمتر

به طور کلی کشیدن دندان عقل نیاز به ایجاد برش در لثه و استخوان دارد. این برش ها تا چند روز بعد از جراحی باعث ایجاد آسیب و تورم می شود. شما برای بهبودی بهتر است از دستورالعمل های مراقبتی صحیح پیروی کنید. اما کشیدن دندان عقل به کمک لیزر آسیبی زیادی به بافت لثه و استخوان وارد نمی کند. بنابراین تورم بعد از جراحی بسیار ناچیز خواهد بود. جراحی با لیزر جویدن را راحت تر می کند. شما می توانید چند روز بعد از جراحی فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

روند کشیدن دندان عقل بدون درد


در اولین مرحله دندانپزشک تصاویر دندان شما را اسکن می کند تا تشخیص دهد که آیا دندان عقل شما نهفته است یا به طور طبیعی رشد می کند.

در برخی موارد دندانپزشک برای دیدن جزئیات بیشتر اسکن CBCT را به اسکن اشعه ایکس استاندارد ترجیح می دهد. این اسکن تصاویر سه بعدی از دندانها، لثه، مسیرهای عصبی و استخوان ها را ارائه می دهد.

دندانزپشک بعد از بررسی اسکن ها وضعیت دندان شما را توضیح میدهد و روش جراحی مورد نیاز به شما توصیه می کند. هدف دندانپزشک برای کشیدن دندان عقل انجام یک جراحی با حداقل درد و تورم و تسریع در روند بهبودی برای بازگرداندن شما به زندگی عادی است. بنابراین از روش های پیشرفته ای استفاده میکند.

جراح ابتدا ناحیه مورد نظر را بدون درد بیهوش میکند. ما از جدیدترین تکنیک های بی حسی موضعی استفاده میکنیم. سپس بافت های نرم و سخت اطراف دندان عقل نهفته را برمیدارد. برداشتن دندان به صورت تکه تکه بهترین راه برای کشیدن کامل دندان بدون آسیب رساندن به بافت ها و دندانهای سالم اطرف است. دندانپزشک در حین جراحی از لیزر برای ضد عفونی کردن بافت های اطراف هم استفاده میکند.

چه چیزی باعث می شود کشیدن دندان عقل با لیزر بدون درد باشد؟


اگر از تیغ جراحی می ترسید، لیزر بهترین گزینه برای شما است. لیزر با استفاده از انرژی بالا نسبت به روش های سنتی بسیار کم تهاجمی تر است. جراحی با لیزر دیگر نیازی به استفاده از مته یا چاقو ندارد. لیزر همچنین نیاز به استفاده از بیهوشی را کاهش می دهد. حتی بیوپسی و پر کردن حرفه ای دندان با لیزر امکان پذیر است. این روش با دقت بالا انجام میشود به طوری که نه به بافت های اطراف آسیب وارد میشود و نه بعد از جراحی هیچ گونه بخیه ای وجود دارد. جراحی با لیزر به دلیل ضدعفونی همزمان خطر عفونت های باکتریایی دردناک را کاهش میدهد. استفاده از لیزر در مقایسه با سایر درمان های سنتی مزایای زیادی دارد. دندانپزشک قبل از درمان مزایا و معایب این روش را به شما توضیح می دهد تا با آگاهی تصمیم بگیرید.

جراحی با لیزر علاوه بر اینکه می تواند از بیهوشی و بخیه جلوگیری کند مزایای دیگر هم دارند:

  • مدت زمان درمان و دوران نقاهت را کوتاه می کند.
  • خونریزی و تورم را در حین جراحی به حداقل می رساند.
  • زخم لثه را به حداقل می رساند.
  • خطر عفونت را کاهش می دهد.
  • کمک به ترمیم بافت آسیب دیده
  • کاهش ناراحتی و اضطراب

درد ناشی از کشیدن دندان عقل و علت آن


درد ناشی از کشیدن دندان عقل و علت آن

اگر نگران درد جراحی هستید باید به شما بگوییم که این کار با بهترین تکنیک های روز دنیا انجام می شود.  بعد از جراحی به دلیل از بین رفتن تاثیر ماده بی حسی در محل جراحی درد خفیفی ایجاد می شود. البته میزان درد به شدت پیچیدگی جراحی شما بستکی دارد.  معمولا در بیست چهار ساعت اول بعد از کشیدن دندان عقل درد شما شروع میشود. این وضعیت به دلیل آسیب وارد شده بر بافت لثه و استخوان فک است. خوشبختانه درد شما سطحی خواهد بود و به مرور زمان بهتر می شود.

به طور معمول هر گونه درد که بعد از کشیدن دندان عقل ایجاد می شود تا 6 ساعت بعد از جراحی به اوج خود می رسد. همچنین ممکن است بعد از جراحی علائم دیگری مانند کبودی و تورم داشته باشید. در اکثر موارد درد کشیدن دندان عقل با مصرف مسکن های بدون نسخه ایبوپروفن کنترل میشود. علاوه بر این در برخی موارد دندانپزشک به شما توصیه میکند تا برای بر طرف کردن کبودی و تورم به طور منظم از کمپرس یخ استفاده کنید.

اگر جراحی شما پیچیده تر باشد ممکن است جراح دارو های مسکن قوی تری را برای کاهش درد تجویز کند. همانطور قبلا گفته شد درد و ناراحتی خفیف بعد از جراحی طبیعی است و معمولا در عرض سه تا چهار روز برطرف می شود. اما اگر بعد از کشیدن دندان عقلا درد شدید یا طولانی مدتی را تجربه کردید که بیشتر از 10 روز طول کشید باید فورا با جراح تان تماس بگیرید. چنین وضعیتی میتواند نشان دهنده مشکل دیگری باشد که نیاز به درمان دارد.

سوکت خشک و دردناک

این اتفاق زمانی رخ می دهد که یک لخته خون در محل جراحی ایجاد نشود یا زمانی که لخته به طور تصادفی جابه جا شود. این مشکل یکی از شایع ترین عوارض کشیدن دندان عقل است که به آن استئیت آلوئولار گفته می شود. معمولا سوکت خشک باعث ایجاد یک درد مبهم یا ضربان دارد در ناحیه لثه می شود و ممکن است طعم یا بوی ناخوشایندی را در محل کشیدن دندان عقل ایجاد کند.

علل خشکی سوکت

علت دقیق این مشکل همچنان مشخص نیست. محققان دلایل احتمالی برای آن بر می شمارند، از جمله:

  • آلودگی باکتریایی سوکت
  • آسیب ناشی از جراحی دشوار مانند کشیدن دندان عقل نهفته

عوامل خطر سوکت خشک

عواملی که می توانند خطر ابتلا به سوکت خشک را افزایش دهند عبارتند از:

مصرف سیگار و تنباکو

مواد شیمایی موجود در سیگار یا سایر اشکال تنباکو میتواند روند بهبودی بیمار را کاهش دهد یا آن را متوقف کند و در نتیجه محل زخم آلوده میشود. مصرف سیگار باعث خارج شدن زودتر از موعد لخته خون شود.

داروهای ضد بارداری خوراکی

میزان بالای استروژن دارو های ضد بارداری خوراکی میتوانند روند بهبودی را مختل کنند و خطر خشکی سوکت را افزایش دهند.

مراقبت نامناسب از محل جراحی

 رعایت نکردن دستوالعمل های مراقبتی بعد از عمل و بهداشت نامناسب دهان میتواند خطر خشکی سوکت را افزایش دهد.

سابقه سوکت خشک

اگر قبلا سوکت خشک داشته اید احتمال اینکه بعد از کشیدن دندان عقل دوباره دچار این مشکل شوید بیشتر است.

عفونت دندان یا لثه

عفونت های قبلی یا فعلی در اطراف محل جراحی خطر خشکی سوکت را افزایش می دهد.

مقالات مربوطه

تماس با ما