کلینیک دندانپزشکی آرام

کامپوزیت دندانی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر دوست دارید دندان‌های زیباتر و لبخند جذاب‌تری داشته باشید، کامپوزیت انتخاب خوبی است. کامپوزیت‌ها لایه‌های نازکی هستند که روی دندان‌های موجود قرار می‌گیرند و ظاهر دندان‌ها را زیبا می‌کنند. کامپوزیت تنها یکی از روش‌های موجود برای تغییر ظاهر دندان‌هاست.

کامپوزیت دندانی برای چه کسانی مناسب است؟


کامپوزیت دندانی برای چه کسانی مناسب 2استکامپوزیت یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که مشکلات دندانی دارند. در این مقاله قصد داریم در مورد افراد واجد شرایط کامپوزیت صحبت کنیم.

دندان‌های لکه‌دار

درحالی که درمان‌های سفید کننده دندان برای مشکلات خفیف تا متوسط کارساز هستند، برای لکه‌های تیره‌تر اثری ندارند. با کامپوزیت می‌توان مشکلاتی از جمله تغییر رنگ داخلی ناشی از پوسیدگی یا پرکننده‌های قدیمی را پوشش دارد.

مسائل زیبایی جزئی

کامپوزیت‌ها برای پنهان کردن مشکلاتی از قبیل به هم ریختگی دندان‌ها، ترک یا لب‌پر شدگی دندان‌ها بسیار عالی است. اگرچه می‌توان این مشکلات را با باندینگ دندان نیز برطرف کرد، اما می‌توان با کامپوزیت‌ها به طور طبیعی دندان‌ها را ترمیم کرد.

مسائل زیبایی متعدد

کامپوزیت یک درمان چندکاره است. برای مثال، ممکن است به طور همزمان دندان‌های نامرتب، دندان‌های لکه‌دار، دندان لب‌پر یا دیگر مشکلات دندانی داشته باشید، که می‌توان تمام این مشکلات را با کامپوزیت اصلاح کرد. اما در صورتی که بخواهید درمانی به جز کامپوزیت برای ترمیم این مشکلات انجام دهید، باید چندین روش مختلف را انجام دهید.

سلامت عمومی مناسب دهان و دندان

قبل از انجام هرگونه روش دندانپزشکی زیبایی، از سالم بودن لثه و دندان‌ها مطمئن شوید. با این حال ، پس از درمان ترمیمی مناسب، همچنان می‌توانید دندان‌هایتان را کامپوزیت کنید. در صورتی که حفره، ورم لثه یا دندان‌های شکسته دارید، گزینه مناسبی برای کامپوزیت دندان نیستید. هیچ دندانپزشکی نمی‌تواند روی دندان‌ها و لثه‌های ناسالم کامپوزیت انجام دهد. با این‌حال در صورت ترمیم و درمان مشکلات دندان و لثه، کاندید مناسبی برای انجام کامپوزیت خواهید بود.

داشتن مینای دندان کافی

کامپوزیت به مینای دندان وصل می‌شود. دندانپزشک برای باز کردن فضای کافی و قرار دادن کامپوزیت، مقداری از مینای دندان را می‌تراشد. در صورت نداشتن مینای کافی، کامپوزیت نمی‌تواند روی دندان قرار گیرد.

دندان قروچه نکردن

افرادی که دندان قروچه می‌کنند، کاندید مناسبی برای کامپوزیت نیستند. در واقع، کاموزیت‌ها از مواد خوب ساخته شده‌اند و بسیار با دوام هستند، اما نه به اندازه دندان‌های طبیعی. به همین دلیل عاداتی مانند دندان قروچه می‌توانند باعث شکستگی دندان‌ها شوند. برخی افرادی که فقط شب‌ها دندان قروچه می‌کنند، می‌توانند در صورت استفاده از گارد مخصوص شب، دندان‌هایشان را کامپوزیت کنند.

مرتب بودن دندان‌ها

کامپوزیت دندان‌های نامرتب می‌تواند دشوار باشد. در حقیقت موقعیت فک در هنگام جویدن روی کامپوزیت فشار وارد کرده و دندان‌های نامرتب راحت‌تر ترک می‌خورند. توصیه می‌شود برای اصلاح دندان‌های نامرتب ابتدا ارتودنسی انجام دهید.

کامپوزیت دندانی برای چه سنی مناسب است؟


کامپوزیت دندانی برای چه سنی مناسب استهیچ محدودیت سنی برای کامپوزیت وجود ندارد. با این‌حال، انجام کامپوزیت برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود. بااینکه معمولاً کامپوزیت ونیر برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود، اما در شرایط نادر در صورت وجود برخی مشکلات خاص ساختاری ممکن است انجام شود.

دلیل مناسب نبودن کامپوزیت برای افراد زیر 18 سال این است که مانع رشد دهان می‌شود، حتی اگر دندان‌ها آسیب دیده باشند. هنگامی که موقعیت لثه و دندان تغییر می‌کند، زیبایی روکش نیز تغییر خواهد کرد، که می‌تواند باعث ایجاد شکاف بین دندان‌ها شود. اکثر افراد واجد شرایط بین 30 تا 65 سال سن دارند. افرادی که برای انجام کامپوزیت سن مناسب ندارند، می‌توانند از روش‌های دیگر استفاده کنند. یکی از بهترین راه‌ها برای پوشاندن دندان آسیب دیده، باندینگ کامپوزیت است. به این دلیل که باندینگ کامپوزیت مانند کامپوزیت ونیر نیازی به حذف مینای دندان ندارد. با این حال، باندینگ کامپوزیتی به اندازه کامپوزیت وینر قوی نیست. هنگامی که دهان کودک به اندازه کافی رشد کرد، می‌توان کامپوزیت را انجام داد.

آیا کامپوزیت دندانی برای مردان و زنان متفاوت است؟


آیا کامپوزیت دندانی برای مردان و زنان متفاوت استبه طور کلی استفاده از کامپوزیت های دندانی بین زنان و مردان مشترک است. هرچند زنان برای استفاده از این کامپوزیت ها مشتاق تر هستند. مهم تزین نکته ای که در مورد کامپوزیت دندان ها در بین زنان و مردان متفاوت است، زمان انجام آن می باشد. همانطور که گفته شد برای انجام کامپوزیت دندانی بهتر است تا زمان رشد کامل دندان ها صبر کرد و یا از روش های جایگزین دیگری استفاده کرد. با توجه به رشد کند تر دندان های مردان به نسبت زنان، زنان می توانند در سنین پایین تری به نسبت مردان اقدام به استفاده از کامپوزیت دندانی کنند. هرچند قابل ذکر است که تعیین زمان مناسب استفاده از کامپوزیت دندانی باید توسط دندان پزشک تعیین شود.

سوالات متداول


آیا می‌توان در زمان بارداری کامپوزیت انجام داد؟

اگرچه برخی روش‌ها از جمله سفید کردن دندان در 3 ماهه اول بارداری توصیه نمی‌شوند، انجام کامپوزیت بسیار امن و بی‌خطر است. نگرانی از انجام روش‌های سفید کردن دندان به دلیل وجود مواد شیمیایی است. اما برای انجام کامپوزیت تنها نگرانی، بی‌حسی مورد استفاده است.

آیا می‌توانم کامپوزیت را همزمان با عمل بینی انجام دهم؟

بله. در واقع می‌توان با ترکیب روش‌های زیبایی به بهترین نتایج دست پیدا کرد.

مقالات مربوطه

انواع خمیردندان
مقالات

انواع خمیردندان

انواع خمیردندان : دهان و دندان هر کس متفاوت است، بنابراین به قول معروف  نمیتوان نسخه ای ثابت برای همه پیچید و انواع خمیردندان برای

مطالعه»
مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان
ایمپلنت

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت بعد از ايمپلنت مراقبت‌ بعد از ایمپلنت دندان برای حفظ سلامتی و موفقیت جراحی ایمپلنت بسیار اهمیت دارد. مراقبت‌های معمولی شامل موارد زیر می‌شود:

مطالعه»
تماس با ما