کلینیک دندانپزشکی آرام

مراقبت های بعد از لمینت دندان

لمینت دندان لایه نازکی از  مواد است که روی قسمت جلویی دندان قرار می گیرد. لمینت ها راهی سریع و راحت برای ایجاد یک لبخند زیبا ارائه می دهند. اما ذکر این نکته ضروری می باشد که لمینت ها یک درمان غیرقابل برگشت هستند و استفاده از آنها یک تصمیم بزرگ است. اگر قصد انجام لمینت را دارید، کسب اطلاعات و یادگیری نحوه مراقبت صحیح از آنها بسیار مهم است.

باید ها و نباید ها بعد از انجام لمینت دندان


باید ها و نباید ها بعد از انجام لمینت دندان

هنگامی که لمینت ها با چسب مخصوص در جای خود سفت و محکم میشوند، تقریباً می توانید هر کاری با آنها انجام دهید. می توانید بلافاصله غذا بخورید، بجوید و لبخند بزنید. اگر داروی بی‌حسی استفاده شده است، چند ساعت طول می کشد تا اثر آن از بین برود، بنابراین در این مدت مراقب خود باشید.

گاهی اوقات وقتی از بی ‌حسی استفاده می‌ شود، گاز گرفتن مثل همیشه آسان نیست و وقتی که مجبور به این کار مثل حالت طبیعی شوید، ممکن است در مواقعی دندان نیش به درستی تنظیم نشود. اگر پس از از بین رفتن تاثیر داروی بی‌حسی، همچنان احساس می ‌کنید لمینت بالاتر از سطح دندان قرار دارد و پس از چند روز این حالت بهتر نمی ‌شود، به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا آن را در سطح درست قرار بدهد.

ممکن است زمانی که ماده بی‌حسی نیز از بین رفته است، در بخش هایی از لمینت ها احساس زبری کنید. اغلب پس از چند روز خوردن و جویدن معمولی، این حالت به خودی خود و به طور طبیعی برطرف می شود. در صورت ادامه مشکل، دندانپزشک باید این مشکل را برطرف کند.

برای مراقبت از لمینت دندانی چه کارهایی نکنیم؟


برای مراقبت از لمینت دندانی چه کارهایی نکنیم؟

در اینجا چند نکته وجود دارد که کمک می کند تا از لمینت های دندانی محافظت کنید:

  • اگر دندان قروچه می کنید یک محافظ دندان شب بگیرید. اگر دندان‌هایتان را به هم فشار می ‌دهید یا می سایید، در هر صورت باید یکی از این ابزار را استفاده کنید، اما اگر بر روی دندان های خود لمینت یا هر پوششی دندانی گران قیمت دیگری دارید، ساختن و استفاده از این محافظ ها مهم ‌تر هم می شود. این کار از آسیب دیدن لمینت ها در هنگام خواب جلوگیری می کند.
  • مواد غذایی سفت مانند سیب را تکه تکه کنید و تکه های شکلات را نیز جدا کنید. لمینت ها به اندازه دندان های طبیعی قوی نمی باشند و باید کمی مراقب آن ها باشید.
  • مراقب استخوان ها، هسته ها، آجیل و غیره باشید.
  • از دندان های خود برای باز کردن چیزهایی مانند بسته ها یا بطری های نوشیدنی استفاده نکنید. در واقع این کارها درست نیست. (می دانیم که شما این کارها را انجام نمیدهید اما برخی واقعا از دندان های خود چنین استفاده هایی میکنند!)
  • با دندان های جلویی خود چیزی نجوید. ممکن است در ابتدا وقتی این مورد را می خوانید کمی عجیب به نظر برسد، اما اگر دندان عقبی خوبی ندارید، در نهایت این کار را انجام خواهید داد. دندانهای جلو دقیقاً برای برش دادن غذا و دندانهای آسیاب و پرمولرها برای جویدن هستند. ممکن است ترمیم دندان‌ های عقب برای ایجاد سطوح جویدنی مناسب پیشنهاد شود – در حالت ایده‌ آل، این کار باید قبل از گذاشتن لمینت ‌ها برنامه‌ ریزی و تکمیل شود.
  • از جویدن ناخن و اجسام سخت مانند مداد یا یخ خودداری کنید.
  • از فعالیت هایی مانند ورزش های پر برخورد که در آن لمینت ها و دندان ها آسیب می بینند، خودداری کنید. اگر در ورزشی (مانند راگبی یا هنرهای رزمی ترکیبی) احتمال ضربه به صورت زیاد می باشد ، اغلب بهتر است قبل از استفاده از لمینت ها یا درمان های زیبایی گسترده صبر کنید تا ورزش را تمام کنید. یک ضربه شدید می تواند به طور فاجعه باری به دندان ها آسیب برساند و برای رسیدن به وضعیتی رضایت بخش باید هزینه بسیار بیشتری کنید. واقعا ارزشش را ندارد! اگر در فعالیتی شرکت می کنید که ممکن است این اتفاق بیفتد، از یک محافظ دهان با کیفیت ساخته شده توسط دندانپزشک استفاده کنید.

برای نگهداری و ماندگاری لمینت دندانی چه کاری انجام دهیم؟


برای نگهداری و ماندگاری لمینت دندانی چه کاری انجام دهیم؟

برای تضمین افزایش عمر لمینت های دندانی و نگهداری بهتر از آن ها می توان کار های زیر را انجام داد:

رعایت بهداشت دهان و دندان

بعد از قرار دادن لمینت ‌ها، حفظ عادات درست دهان و دندان از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ یعنی مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان یک بار در شب ضروری است. این کار به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه کمک می کند که این موارد می توانند ظاهر لمینت های جدید را به نامناسب کنند.

رژیم غذایی مناسب

هرچند لمینت دندان به سختی لکه دار می شود، اما باز ممکن است به مرور زمان تغییر رنگ دهد. اما کارهایی می توان انجام داد تا از لک شدن لمینت ها جلوگیری کرده و حفظ ظاهر جدید لمینت ها را برای مدت طولانی حفظ کرد. ممکن است نیاز به عدم استفاده از غذاها و نوشیدنی‌ های لکه ‌زا که در تماس با دندان قرار می گیرند، باشد. غذاها و نوشیدنی های بسیار رنگی اغلب دندان ها را لکه دار می کنند.

این مواد غذایی شامل نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه نیز می شود. غذاهایی که بیشتر باعث ایجاد لکه می شوند عبارتند از سس پاستا و انواع توت ها. اگر فردی بخواهد این مواد غذایی را مصرف کند ، توصیه می شود بعد از مدت کوتاهی پس از نوشیدن یا خوردن این مواد مسواک زده شود. مسواک زدن به حذف ذرات غذا و عوامل ایجاد کننده لک روی دندان‌ ها کمک می ‌کند.

چکاپ مرتب و به موقع

معاینات و تمیز کردن منظم دندان، در کنار سلامت دهان و تشخیص هر گونه مشکل در مراحل اولیه ضروری است. هر چه کارهای بیشتری با دندان ها انجام دهید، این بررسی ها اهمیت بیشتری پیدا می کنند، زیرا احتمال انجام کار اشتباه افزایش می یابد. به این ترتیب می توان قبل از ایجاد آسیب جدی تری با علائم اولیه مشکلات مقابله کرد.

کنار گذاشتن عادات مخرب

لمینت های دندانی قوی هستند. اما برخی عادات می تواند به آنها آسیب برسانند. جویدن یخ و ناخن ها می تواند به لمینت آسیب برساند. باید از این عادت‌ ها و سایر عادت‌ هایی که می ‌توانند لمینت ‌ها را تراشیده، شکسته یا تحت فشار قرار بدهند، اجتناب کنید.

پرسش و پاسخ


ماندگاری لمینت های دندان چقدر است؟

به طور متوسط، لمینت ها حدود 15 سال عمر می کنند. با گذشت زمان، درست مانند دندان های واقعی، شروع به ضعیف شدن می کنند و در نهایت نیاز به جایگزینی دارند.

آیا لمینت برای دندان خوب است؟

لمینت ها می توانند خراش ها یا هر نوع آسیبی را پنهان کنند. این بازسازی ها می توانند یک دندان یا حتی چندین دندان را ترمیم کنند و همچنین لمینت های دندانی نیز می توانند ناهمواری و نامرتبی دندان ها را بهبود بخشند.

آیا ممکن است دندان ها زیر لمینت ها بپوسند؟

خیر در شرایط عادی دندان های زیر لمینت ها نباید پوسیده شوند.

مقالات مربوطه

بیماری های دهان
متخصص بیماری های دهان و دندان

بیماری های دهان

بیماری های دهان :  در کشور ما اکثر جمعیت از انواع بیماری های دهان و دندان رنج می‌برن که بسیاری از این بیماری ها قابل

مطالعه»
مسواک کودکان
دندانپزشکی اطفال

مسواک کودکان

مسواک کودکان مسواک زدن برای کودکان یک عادت بهداشتی بسیار مهم است که از سنین اولیه باید آموزش داده شود. از میان بچه ها تعدادی

مطالعه»
بلیچینگ داخلی دندان
بلیچینگ دندان

بلیچینگ داخلی دندان

بلیچینگ داخلی دندان چیست؟ بلیچینگ داخلی دندان (Internal Tooth Bleaching) یک روش درمانی است که برای بهبود رنگ داخلی یک دندان استفاده می‌شود. این فرآیند

مطالعه»
تماس با ما