کلینیک دندانپزشکی آرام

متخصص دندانپزشک اطفال خوب چه ویژگی هایی دارد؟

دندانپزشکان اطفال مختص سلامت دهان و دندان کودکان از دوران نوزادی تا نوجوانی می باشد و تجربه و شرایط لازم برای مراقبت از دندان ها ، لثه ها و دهان کودک را در طول مراحل مختلف کودکی دارند.

کودکان در 6 ماه اول زندگی شروع به درآوردن دندان های شیری می کنند. در سن 6 یا 7 سالگی، شروع به از دست دادن اولین سری دندان های خود کرده و در نهایت با دندان های ثانویه و دائمی جایگزین می شوند.

بدون مراقبت دندانپزشکی مناسب، کودکان با پوسیدگی و بیماری های دهان و دندان مواجه می شوند که می تواند یک عمر درد و عوارض ایجاد کند.

پوسیدگی دندان، نوعی بیماری عفونی، در دوران کودکی 5 برابر بیشتر از آسم و 7 برابر بیشتر از تب یونجه شایع می باشد. حدود 1 نفر از 5  کودک (20%) 5 تا 11 سال حداقل یک دندان پوسیده درمان نشده دارند.

دندانپزشک کودک کیست؟


کودک چیست؟ min

دندانپزشکان اطفال که به آنها متخصص اطفال نیز می گویند، در تشخیص و درمان مشکلات دندانی در نوزادان، کودکان و نوجوانان تخصص دارند. آنها بر روی مسائل منحصر به فرد دندانی تمرکز می کنند که می توانند در لثه ها، دندان ها و فک هنگام رشد و همچنین رشد بدن ایجاد شود.

دندان های شیری کودکان در طی شش ماه اول زندگی رشد می کنند. دندان های شیری در حدود شش یا هفت سالگی شروع به افتادن می کنند و با دندان های بزرگسالی یا ثانویه جایگزین می شوند. اگرچه دندان های شیری تا بزرگسالی با کودکان نمی باشند، اما باید مراقبت از آنها را در مراحل اولیه شروع کنیم. عدم مراقبت مناسب از دندان می تواند منجر به پوسیدگی و بیماری شود که برای تمام عمر ادامه خواهد داشت.

بردن فرزندتان به دندانپزشک متخصص اطفال در سن یک سالگی، تضمین برای غربالگری و درمان مناسب به منظور جلوگیری از مشکلات دندانی در آینده خواهد بود.

دندانپزشکان متخصص کودکان در گیشا


دکتر حدیث یزدانی

دکتر حدیث یزدانی

جراح و دندانپزشک اطفال

آدرس و شماره تلفن:

تهران- گیشا- خیابان یکم- پلاک 4- طبقه اول- واحد 3

02188263861

دکتر یاسمن رضوانی

جراح و دندانپزشک اطفال

دکتر فیروزه عفافی

جراح و دندانپزشک اطفال

دکتر بهشته ملک افضلی اردکانی

جراح و دندانپزشک اطفال

دندانپزشک اطفال چه کاری انجام می دهد؟


دندانپزشک اطفال چه کاری انجام می دهد؟

دندانپزشکان اطفال مراقبت های بهداشتی دهان و دندان جامعی را انجام می دهند که برای رفع نیازهای کودکان و نوجوانان در حال رشد طراحی شده استکه عبارتند از:

 • معاینه بهداشت دهان و دندان نوزاد، که شامل بررسی احتمال پوسیدگی در مادر و کودک می باشد.
 • مراقبت های پیشگیرانه از دندان شامل تمیز کردن و درمان با فلوراید و همچنین توصیه های تغذیه و رژیم غذایی
 • مشاوره در مورد عادات (مثلا استفاده از پستانک و مکیدن شست)
 • بررسی و درمان اولیه به منظور صاف کردن دندان ها و اصلاح بایت نامناسب (ارتودنسی)
 • ترمیم حفره ها / منافذ یا عیوب دندان
 • تشخیص بیماری های دهان مرتبط با بیماری هایی مانند دیابت، نقص مادرزادی قلب، آسم، تب یونجه و اختلال نقص در تمرکز یا بیش فعالی (ADHD)
 • کنترل بیماری های لثه از جمله زخم، فرنول کوتاه، موکوسل و بیماری پریودنتال کودکان
 • مراقبت از صدمات دندانی (به عنوان مثال، دندان های شکسته، جابجا شده یا افتاده)

دلایل مراجعه به دندانپزشک کودکان


سلامت دهان و دندان نقش مهمی در سلامت عمومی فرد دارد. دهان، که نقطه ورود به بقیه بدن است، پر از باکتری می باشد. برخی از آنها بی ضرر هستند، اما برخی از میکروب ها نیز می توانند باعث بیماری شوند. ایجاد عادات خوب دندانی، مانند مسواک زدن و نخ کشیدن دندان، باکتری های اضافی را تحت کنترل نگه می دارد و از عفونت دهان و سایر قسمت های بدن جلوگیری می کند.

مراقبت مداوم از دندان به ویژه برای کودکانی که هر روز در حال رشد هستند، مهم است. دندانپزشکان اطفال به والدین و کودکان اهمیت ایجاد عادات مناسب برای ماندگاری همیشگی دندان ها را آموزش می دهند و همچنین بیماری‌ها را در نوزادان و کودکان یا تمامی سنین تشخیص داده و درمان می ‌کنند و در کار با کودکانی که نیازهای بهداشتی خاصی دارند، متخصص هستند.

چه انتظاری از دندانپزشک اطفال دارید؟


چه انتظاری از دندانپزشک اطفال دارید؟

مراجعه به دندانپزشک برای کودکان متفاوت است. برخلاف بزرگسالان، آنها نمی توانند همیشه در حین معاینه دندانپزشکی یا تمیز کردن دندان ها بی حرکت بنشینند و همکاری کنند. دندانپزشکان اطفال این موضوع را درک می کنند و در راحت تر کردن درمان ها تخصص دارند. مطب دندانپزشکی کودکان دارای تجهیزات و تزئینات ویژه ای است که برای بیماران جوان تر جذاب است.

پزشکان توصیه می کنند کودک خود را 6 یا حداکثر 12 ماه پس از رویش اولین دندان نزد دندانپزشک ببرید. اولین ویزیت معمولا بین 30 تا 45 دقیقه طول می کشد و نوع معاینه و درمان بستگی به سن کودک دارد.

در طول یک معاینه معمولی سلامت دهان توسط دندانپزشک کودکان، می توانید موارد زیر انتظار داشته باشید:

 • صحبت مختصری در مورد سلامت دهان و دندان، مسواک زدن و عادات نخ کشیدن دندان در کودک
 • معاینه کامل به منظور بررسی رشد دندان ها، لثه ها، فک ها، دندان های نیش و بافت های اطراف دهان
 • تمیز و براق کردن دندان برای از بین بردن هرگونه پلاک، جرم یا لکه

دندانپزشکان اطفال از دندان های شیری عکس اشعه ایکس نمی گیرند. مگر اینکه به پوسیدگی دندان مشکوک یا نیاز به بررسی ریشه دندان شیری داشته باشند. بهترین است که کودکان خردسال عکس اشعه ایکس را انجام ندهند، مگر اینکه از نظر پزشکی ضروری باشد.

7 ویژگی برتر دندانپزشک کودکان


7 ویژگی برتر دندانپزشک کودکان

به خاطر تمام چالش هایی که دندانپزشک کودکان با آن مواجه می شود، حداقل باید این 7 ویژگی را داشته باشد:

1: توجه به کودکان

مهمترین ویژگی که دندانپزشک کودک باید داشته باشد، توجه به کودکان است. اگر قبل از هر چیز به کودکان اهمیت ندهند، پس چرا می خواهند دندانپزشک کودکان شوند؟

2: بیمار

کودکان اغلب نمی خواهند روی صندلی دندانپزشکی بی تحرک باشند و ممکن است از مناظر و صداهای مطب دندانپزشکی بترسند. برخی از کودکان نمی خواهند توجه کنند یا اهمیتی نمی دهند که دندانپزشک در مورد سلامت دندانشان چه می گوید. دندانپزشک کودک باید در مورد بیماران خردسال خود صبور باشد.

3: مقتدر

وقتی کودکی نمی خواهد بنشیند، گوش کند یا توجه کند، دندانپزشک کودک باید صدایی محکم داشته باشد. این کار ضمانت این است که کودکان کارهایی را که برای قرار ملاقات باید انجام دهند را به موقع انجام می‌دهند.

4: دلسوز

وقتی کودک ناآرام است، به صدایی دلسوزانه نیاز دارد تا ترس او را از دندانپزشک رفع کند، نه آن را بدتر کند. دندانپزشک خوب کودکان می تواند مفید باشد.

5:خوش برخورد

دندانپزشکی که خوش برخورد نیست، رجوع کودک به دندانپزشک را سخت تر می کند. دندانپزشکی که از کودکان مراقبت می کند باید هم در رابطه با بیمار (کودک) و هم والدین آنها خوش برخورد باشد.

6: جذاب

یک دندانپزشک سرگرم کننده و جذاب کودکان مطمئن می شود که کودک به بهداشت دهان و دندان به شیوه ای جدید توجه می کند. گاهی سرگرمی برای سلامتی نیز مفید و مهم است و ارزش وقت گذاشتن را دارد. جذاب بودن خصیصه ای است که هر دندانپزشک کودک باید داشته باشد.

7: آگاه

فقط دندانپزشک کودکان نیست که باید آگاه باشد، بلکه هر دندانپزشکی باید آگاه باشد. باید با دانشی که دندانپزشک در درمان شما دارد و با دانشی که در مراقبت از سلامت دندان در اختیار شما قرار می دهد، احساس راحتی کنید.

اگر در جستجوی دندانپزشک جدیدی برای کودک خود هستید، این 7 ویژگی که هر دندانپزشک کودک باید داشته باشد، نه تنها مهم، بلکه ضروری است.

چگونه یک دندانپزشک کودک در تهران انتخاب کنیم؟


چگونه یک دندانپزشک کودک در تهران انتخاب کنیم؟

انتخاب دندانپزشک مناسب برای کودک و سلامت دندان های او بسیار مهم است. به عنوان والدین یک نوزاد یا کودک نوپا، اهمیت تمیز نگه داشتن دندان های کودک خود را درک می کنید. کودکان بیشتر از بزرگسالان مستعد پوسیدگی و سایر مشکلات دندانی هستند، بنابراین مراجعه زود هنگام به دندانپزشک بسیار مهم است.

اما چه چیزی باعث می شود یک دندانپزشک اطفال خوب باشد؟ حتی ممکن است از خود بپرسید که چگونه یک دندانپزشک اطفال را در وهله اول پیدا کنید. سپید دنتال اینجاست تا این سردرگمی را برطرف کند. برای یادگیری نحوه یافتن دندانپزشک برای فرزندتان در شش مرحله آسان، ادامه مطلب را بخوانید.

 1. تفاوت های بین دندانپزشک اطفال و دندانپزشک خانواده را متوجه شوید.

اولین قدم درک تفاوت های دندانپزشک اطفال و دندانپزشک خانواده است. هر چند هر دو دندانپزشک می توانند نتایج عالی را ارائه دهند، اما بهترین گزینه ممکن است انتخاب یک دندانپزشک اطفال باشد که فرزند شما بتواند تا سال های نوجوانی و بعد از آن با او همراه باشد. همانطور که متوجه خواهید شد، انتخاب شما می تواند بر طرز تفکر کودک نسبت به بهداشت دهان و دندان تا پایان عمر تأثیر بگذارد.

هنگام بررسی دندانپزشکان خانواده، بدانید که آنها:

 • خدمات عمومی و متنوع دندانپزشکی را ارائه می کنند.
 • با بیماران در تمامی سنین کار کنید.
 • به خود و فرزندتان این فرصت را بدهید که با هم به یک دندانپزشک مشترک مراجعه کنید.
 • به کودک این فرصت را بدهید که از کودکی تا بزرگسالی به همان دندانپزشک مراجعه کند.

این موارد دلایل معتبری برای انتخاب دندانپزشک خانوادگی برای فرزند شما هستند. اما شما نیز باید کمی بیشتر در مورد دندانپزشک کودکان بدانید. هنگام انتخاب، بدانید که یک دندانپزشک اطفال:

 • دو تا چهار سال تحصیل اضافی بیشتر از دانشکده دندانپزشکی برای تخصص در دندانپزشکی کودکان دریافت می کند.
 • تجربه کار با بیماران در دوران نوزادی تا نوجوانی را دارد.
 • از ابزارهای کوچکتر مناسب برای کودکان استفاده می کند.
 • دارای تجربه و آموزش کار با کودکان با هر خلق و خوی و تیپ شخصیتی می باشد.
 • فضای کاری خود را برای بچه پسند بودن تغییر می دهد.

دندانپزشکان اطفال سخت کار خواهند کرد تا به کودک کمک کنند، احساس راحتی داشته باشد. این اعمال می توانند در مورد مراقبت های دندانی برای کودک یک دید مثبت ایجاد کنند که تا بزرگسالی آنها را انجام دهند. اگر به این نتیجه رسیده اید که دندانپزشک اطفالی برای کودک شما مناسب است، قدم بعدی این است که کمی تحقیق کنید.

 1. کمی تحقیق کنید.

انجام تحقیقات اینترنتی برای یافتن دندانپزشکان اطفال در نزدیکی محل اقامت شما قدم بعدی است. مراجعه به هر دندانپزشک اطفال در منطقه خود و تحقیق در مورد آنها غیرممکن می باشد. در عوض، برای شروع تحقیقات خود به اینترنت رجوع کنید. این کار ممکن است زمان بر باشد، اما این گامی مفید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های خود است. مطمئن شوید که تمام اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کرده اید. این کار به شما اطلاعات می دهد و همچنین به شما کمک می کند تا گزینه های خود را کمتر کنید.

در اینجا عواملی وجود دارد که باید آنها را بررسی کنید:

مکان:

آیا مطب دندانپزشکی نزدیک شماست؟ مسافت های طولانی ممکن است منجر به اضطراب کودک شود. مسافت کوتاه تر می‌ تواند به آسان شدن اولین ملاقات ‌های دندانپزشکی کمک کند.

زمان

دندانپزشک چه زمانی بیماران را می بیند؟ آیا آن زمان با برنامه خانواده شما تطابق دارد؟

بیمه

مراجعه به دندانپزشک ممکن است پرهزینه باشد. مطمئن شوید که آیا دندانپزشک بیمه شما را می پذیرد یا خیر. این موضوع می تواند به کاهش استرس و همچنین هزینه ها کمک کند.

بیوگرافی

با مطالعه صفحه شرح حال پزشکان در وب سایت آنها درباره دندانپزشک بیشتر بدانید. زیرا می تواند در مورد شخصیت، سابقه و برخی از ویژگی های پزشک به شما اطلاعات بیشتری دهد.

 1. بررسی صلاحیت ها و تجربه

دندانپزشکی که انتخاب می کنید باید دندانپزشکی باشد که بتوانید به آن اعتماد کنید. باید گواهینامه هایی برای اثبات تجربه، تحصیلات و آموزش ویژه خود داشته باشند. به همین دلیل است که قدم بعدی در جستجوی دندانپزشک بررسی صلاحیت آنهاست. باید مطمئن شوید که سازمان های مربوطه به مطب دندانپزشکی اطفال که مد نظر شماست، گواهینامه رسمی اعطا کرده است.

 1. نظرات را بخوانید و از دیگران برای پیشنهادات آنها پرس و جو کنید.

برای کمک به محدود کردن بیشتر جستجوی خود، باید نظرات را در مورد دندانپزشکان اطفال مورد نظر خود پیدا کنید. والدین بیماران فعلی و سابق، نظرات صادقانه ای ارائه می دهند. افرادی که عاشق دندانپزشک کودکان خود هستند، آنچه که این پزشکان را متمایز می کند را به اشتراک می گذارند. والدین ناراضی نیز واقعیت تجربیات خود را بیان خواهند کرد.

پرس و جو از والدین دیگر ایده خوبی است، به خصوص اگر والدین دیگر، دوستان، همکاران یا آشنایان شما باشند. شما نیز باید نظرات را به صورت آنلاین بخوانید. از آنجایی که این نظر دهنده ها می توانند ناشناس بمانند، شکایت خود را پنهان نمی کنند.

 1. برنامه ریزی یک جلسه مشاوره

آخرین مرحله در انتخاب دندانپزشک اطفال کودک، تعیین وقت مشاوره است. این جایی است که تمام تحقیقات دیگر شما نتیجه می دهد زیرا شما و فرزندتان برای اولین بار با دندانپزشک ملاقات می کنید. این جلسه اولین تصور را از دندانپزشک و محیط به شما می دهد و در تصمیم گیری شما ضروری می باشد. در پایان مشاوره خود متوجه خواهید شد که آیا آن دندانپزشک برای مراقبت از دندان کودک شما مناسب است یا خیر. اگر از ملاقات خود احساس خوبی دارید، احتمالا دندانپزشک فرزندتان را پیدا کرده اید. همچنین باید فرزند شما نسبت به این ملاقات احساس خوبی داشته باشد.

 1. مطمئن شوید که محیط امن و دلپذیر است.

تجربه فرزند شما در طول مشاوره، عامل تعیین کننده در فرآیند تصمیم گیری خواهد بود.

در اینجا چند سوال وجود دارد که باید در طول مشاوره از خود بپرسید:

 • آیا کودک شما در طول جلسه مشاوره احساس راحتی دارد؟
 • آیا دندانپزشک صادق، منظم و شایسته به نظر می رسد؟
 • آیا محیط برای کودک دوست داشتنی است؟
 • آیا رفتار پزشک در مقابل کودک شما فقط مانند یک بیمار است یا با کودک شما مانند یک فرد خاص رفتار می کند؟

شما و فرزندتان باید در طول جلسه مشاوره خود احساس خانواده بودن کنید. ببینید آیا دکتر با کودک شما صحبت می کند و مسائل را به گونه ای توضیح می دهد که آنها ر بفهمد. اگر کودک در طول ملاقات اوقات خوبی را سپری می کند و از بازگشت  مجدد به مطب هیجان زده می شود، بنابراین دندانپزشک کودک خود را پیدا کرده اید.

مقالات مربوطه

دندان خرگوشی
متخصص بیماری های دهان و دندان

دندان خرگوشی

دندان خرگوشی از قدیم تا کنون دندان همواره یکی از بخش های پر اهمیت و تاثیرگذار بر بحث زیبایی بوده است و همه ما در

مطالعه»
تماس با ما