کلینیک دندانپزشکی آرام

لومینیرز دندان چیست: تفاوت لمینت بدون تراش دندان با لمینت سرامیکی

لمینت دندان، یک روکش ضخیم ضدلک از موادی است که روی دندان قرار می­ گیرد تا ایرادات دندان را بپوشاند و به شکلی کم­ تهاجمی، زیبایی دندان را افزایش ­دهد. اگرچه لومینیرزها هم موادی برای زیباسازی هستند که تأثیراتی مشابه لمینت و ونیر دارند، اما پروسه­ ی انجام آن و ماهیت آن، متفاوت است، یعنی روشی غیرتهاجمی و بدون تراش دندان است. به ­طور کلی، به علت مشهور شدن برند لومینیرز، به لمینت فوق نازک یا لمینت بدون تراش دندان، اصطلاحاً لمینت لومینیرز گفته­ می­ شود.

لومینیرز چیست؟


لومینیرز چیست؟

لومینیرزها، نوعی ونیر هستند که نیاز به آماده­ سازی و کار کمتری نسبت به ونیرهای سابق دارند. معمولاً ونیر بدون نیاز به آماده­ سازی یا لمینت بدون تراش نامیده­ می­ شوند که نوعی لمینت فوق نازک است.

برندهای متفاوتی از لمینت فوق نازک و بدون تراش وجود دارد اما به طور کلی این نوع لمینت به لومینیرز معروف شده است.

مزایای لومینیرز


مزایای لومینیرز

شفافیت بیشتر نسبت به لمینت معمولی

دندان­پزشکان، همانند لمینت سرامیکی از لومینیرزها برای درمان تغییر رنگ دندان و بدشکلی دندان استفاده­ می ­کنند؛ آن­­ها سطح صاف و صیقلی دارند.

لومینیرزها، نازک­تر و کمی شفاف ­تر از لمینت سرامیکی هستند. به همین خاطر، برای افرادی که دندان­هایشان دچار تغییر رنگ شدید شده است، گزینه ­ی مناسبی نخواهد­ بود.

نیازی به تراشیدن دندان ندارد.

لومینیرزها، نازک­تر از لمینت معمولی هستند؛ در­نتیجه، نیازی به تراشیدن دندان برای نازک شدن نیست. دندان­پزشک، لومینیرزهایی آماده می­کند که نیاز خاص شما را درمان کند.

پروسه ­ی آماده سازی و نصب کوتاه‌­تر

حداقل، دو جلسه­ ی دیگر علاوه بر جلسه ­ی مشاوره، لازم دارید. جلسه­ ی اول کوتاه­تر خواهد بود؛ زیرا نیازی نیست که دندان­پزشک دندان را بتراشد و آماده­ کند؛ فقط باید قالب­گیری انجام­ شود. سپس قالب به آزمایشگاه دندانسازی ارسال می­ شود. لومینیرزهای شما طی 2-4 هفته، آماده­ خواهد­شد.

برخلاف لمینت ­های معمولی، در زمان آماده­سازی لومینیرزهایتان، نیازی به لمینت موقت ندارید. به محض آماده­ شدن آن­ها، مجدداً به دندان­پزشک مراجعه می­کنید تا آن­ها را برای شما نصب کند.

نیمه­ دائمی هستند.

برخلاف لمینت ­های معمولی، لومینیرزها، نیمه ­موقتی هستند. بعد از نصب، می ­توان در هر زمان که لازم باشد با آسیب خیلی کم به دندان، آن­ها را برداشت.

همانند لمینت سرامیکی، لومینیرزها باعث می­ شود که تمیز­کردن خط لثه دشوارتر شود. این امر باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری­های لثه می­ شود.

ماندگاری آن­ها 10-20 سال است.

تولید­کنندگان لومینیرزها، ادعا دارند که ماندگاری آن­ها بیش از 20 سال است. طبق گفته­ های منابع دیگر، ماندگاری این نوع لمینت، تنها 10 سال است و سپس نیازمند تعویض خواهد­بود. مطالعات کمی درباره ­ی ماندگاری لومینیرزها انجام­ شده ­است.

مشکلات زیبایی دندانی که با لومینیرز برطرف خواهد شد.


لومینیرزهای بدون نیاز به آماده ­سازی یا تراش، برای بزرگسالانی که می­ خواهند چند مشکل زیبایی، از جمله موارد زیر را برطرف کنند، مناسب است:

 • ترک یا شکستگی دندان
 • تغییر رنگ اندک یا لکه­ های کم
 • فاصله­ داشتن دندان­ها (دیاستماز)
 • دندان بدشکل، تیز یا کمی کج
 • دندان تاجدار
 • دندان فرسوده
 • دندان کوچک
 • تبدیل یک لبخند خوب به لبخند هالیوودی با اصلاح طرح لبخند

کاندید مناسب برای لمینت و لومینیرز


کاندید مناسب برای لمینت و لومینیرز

شما کاندید مناسبی برای لمینت و لومینیرز هستید اگر:

 • دندانهایتان رنگی شده است.
 • لکه های دائمی روی دندانتان دارید.
 • لبخند زیبا با ماندگاری بالا می­ خواهید.
 • دندانتان شکستگی یا ترک خفیف دارد.
 • دندان­هایتان کمی بدشکل است.
 • سلامت دهان و دندانتان خوب است.
 • دندان­هایتان خیلی کج نیستند.
 • بالای 18 سال سن دارید.

تفاوت بین لمینت و لومینیرز


اگرچه هم لمینت و هم لومینیرز، برای درمان مشکلات مشابه ای استفاده­ می­ شود، اما تفاوت­ های عمده­ای دارند. اول اینکه، گرچه لمینت سرامیکی نازک است، اما لومینیرزها بسیار نازک­تر هستند. در­واقع لومینیرزها 0.3 میلی ­متر ضخامت دارند که نصف ضخامت لمینت سرامیکی است که حدود 0.5 میلی­متر ضخامت دارد. ظاهراً این میزان کم است، اما در زمان نصب خیلی تفاوت دارد.

چون لمینت سرامیکی ضخیم­تر است، دندان­پزشک باید کمی از سطح دندان را تراش­ دهد تا برای لمینت جا باز­شود و هم­ ردیف دندان­ های مجاور شود. با تراشیده­ شدن سطح دندان، این سطح برای همیشه از ­بین ­رفته­ است و این دندان باید همیشه روکش (از جنس سرامیک یا کامپوزیت) داشته­ باشد. به ­طورخلاصه، لمینت قابل برگشت نیست.

در­مقابل، چون لومینیرزها فوق­ العاده نازک هستند، نیازی نیست که برای نصب لومینیرز، دندان­پزشک، سطح دندان را بتراشد. به­ عبارتی، اگر زمانی منصرف شدید و خواستید لومینیرزهایتان را بردارید، می­توانید این کار را بکنید. چون دندان تراشیده نمی­ شود، لومینیرزها قابل برگشت هستند.

به ­دلیل نازک بودن زیاد لومینیرزها، بیماران می­ گویند که این روش ظاهر بسیار طبیعی دارد. این امر به این دلیل است که سرامیک نازک مخصوص در لومینیرزها، شفاف­تر از سرامیک لمینت معمولی است و نور را مانند دندان طبیعی بازتاب می ­دهد.

این نازکی فوق ­العاده، مزیت دیگری نیز دارد و آن این است که: چون دندان­پزشک دندان را نمی­ تراشد، در طول درمان، نیازی به بی­ حسی نیست. در لمینت سرامیکی، دندان­پزشک، پیش از تراشیدن دندان، آن را بی­ حس می ­کند تا درد نداشته­ باشید. در زمان انتظار برای آماده شدن لمینت، باید از روکش کامپوزیت رنگ دندان استفاده کنید تا دندانتان آسیب نبیند.

البته نازک بودن لومینیرزها به معنای سستی آن­ها نیست. در­واقع، مواد استفاده شده در لومینیرزها بسیار مستحکم است. لومینیرزهایتان می­تواند تا 20 سال ماندگاری داشته باشد. در­مورد هزینه، لومینیرزها گران­تر از لمینت معمولی هستند؛ اما اخیراً لومینیرزها کاهش قیمت داشته ­اند و تفاوت قیمت زیادی وجود ­ندارد.

مقایسه ­ی مزایا و معایب لومینیرز و لمینت معمولی


مزایا و معایب لمینت

مزایا

 • ماندگاری بیشتر
 • شفافیت بیشتر
 • توانایی بیشتر در پوشاندن معایب و تغییر­رنگ دندان

معایب

 • دائمی (اما در صورت ترک یا آسیب باید آن­ها را تعویض کنید)
 • گران­تر هستند.

مزایا و معایب لومینیرز

مزایا

 • نیازی به آماده ­سازی و تراشیدن دندان ندارد.
 • نیمه­ دائمی است (می­ توان آن­ها را با آسیب خیلی کم به دندان، برداشت).

اقدامات قبل از درمان


دندان­پزشک باید وضعیت دندان ­های شما را قبل از قرار­دادن لمینت بدون نیاز به آماده­ سازی (لومینیرز)، معاینه کند تا مطمئن شود که دندان­ هایتان سالم هستند. در مواردی که هزینه مهم است و دندان بیمار ترک یا شکستگی کوچکی دارد، کامپوزیت مناسب ­تر خواهد­بود. اگرچه کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی ماندگاری کمتری دارد و مستعد لکه است، اما روشی بسیار ارزان­تر و سریع­تر است.

برای مشخص­ کردن اینکه آیا کاندید مناسبی برای لمینت بدون نیاز به آماده ­سازی هستید یا خیر، به دندان­پزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه ­کند و مشکلات دندانتان را به وی بگویید. دندان­پزشک، گزینه­ های مختلف موجود برای برطرف ­کردن نیاز شما را به شما خواهد­گفت.

پروسه ­ی لومینیرز


پروسه ­ی لومینیرز

در اینجا پروسه­ ی نصب آورده­ شده ­است:

 1. دندان­پزشک دندان­ هایتان را معاینه می­ کند تا مطمئن شود که ساختار سالمی دارد.
 2. از دندان­هایتان قالب می­ گیرد.
 3. با استفاده از قالب، لمینت را تهیه­ می­ کند.
 4. لمینت را نزدیک دندانتان می ­گیرد تا ببیند هماهنگ هست یا نه.
 5. سطح دندانتان را کمی می­ خراشد تا سطحی برای نصب لمینت آماده­ شود.
 6. و در آخر، لمینت را روی دندانتان می­ چسباند.

آیا لومینیرزها قابل برگشت هستند؟


وقتی که دندانتان نیازمند تاج باشد، دندان­پزشک کمی دندانتان را می­تراشد تا بتواند تاج را نصب کند. این امر به این معناست که دندانتان برای همیشه تغییر خواهد­کرد.

حتی در لمینت معمولی هم، دندان­پزشک، باید قبل از چسباندن لمینت، کمی مینای دندان را تغییر دهد. این روش، قابل برگشت نیست. اما لمینت بدون نیاز به آماده­سازی (لومینیرز) نیازی به این تغییرات ساختاری دندان ندارد. به­ علاوه، می­ توان آن­ها را برداشت.

آن­ها، روی مینای دندان چسبنده می­شود؛ پس کمی باعث آسیب به دندان خواهد­شد. با­اینکه نیمه­ دائمی و قابل برگشت هستند، اما به این معنا نیست که چسباندن و برداشتن آن­ها هیچ آسیبی به دندان شما وارد­ نخواهد­کرد.

خطرات و عوارض جانبی لومینیرز


چند مورد وجود ­دارد که باید قبل از انجام لمینت بدون نیاز به آماده­ سازی (لومینیرز)، در­نظر­داشته­ باشید.

لمینت ­های بدون نیاز به آماده­ سازی (لومینیرز) در صورت مشکلات شدید دندانی، گزینه ­ی مناسبی برای شما نیست. برای اینکه دندان ­هایتان ظاهر یکدستی پیدا کند، باید از درمان­ های دیگر استفاده­ کنید؛ همچنین اگر دندان­ هایتان خیلی تغییر رنگ داده یا لک شده­ است.

لمینت ­های بدون نیاز به آماده ­سازی (لومینیرز)، شفاف ­تر از لمینت معمولی است. برای پوشاندن تغییر رنگ، گزینه­ ی ضخیم ­تری لازم است.

باید به بهداشت دهان و دندانتان توجه داشته باشید. باید خیلی با­دقت دندان­ هایتان را تمیز کنید و هرگونه رسوب و باکتری را که ممکن است در محدوده­ی لمینت و خط لثه باشد، تمیز کنید.

هزینه ی لومینیرز


همانند سایر روش­ ها، هزینه ­های زیبایی دندان هم متفاوت خواهد­بود. اگر بیمه­ ی دندان­پزشکی دارید، باید از بیمه بپرسید که آیا هزینه­ ی لمینت را تحت پوشش قرار­می­ دهد یا خیر. بسیاری از بیمه­ ها، هزینه ­های زیباسازی دندان را تحت پوشش قرار­نمی ­دهند. اما ممکن است برنامه­ هایی برای پرداخت وجود­داشته ­باشد؛ پس در­صورتی که هزینه مهم است، از دندان­پزشک سؤال کنید.

سؤلات متداول


تفاوت لمینت و لومینیرز چیست؟

لمینت ضخیم­تر از لومینیرز است و نیازمند آن است که دندان­پزشک کمی مینای دندان را بتراشد و آن­ها را روی سطح دندان بچسباند. لومینیرزها خیلی نازک­ت رند و قبل از چسباندن آن­ها نیازی نیست دندان تراشیده شود. همچنین ماندگاری لومینیرزها بیشتر از لمینت معمولی بوده و می­ تواند بیش از 20 سال ماندگار باشد.

آیا می ­توان لومینیرز را برداشت؟

بله. دندان­پزشک می ­تواند لومینیرز را در هر زمان و بدون آسیب به دندان، بردارد. چون ساختار طبیعی دندان تراشیده نشده، دندان سالم باقی­ خواهد­ ماند.

آیا در صورت وجود لومینیرز، باید از مصرف شیرینی ­جات خودداری کنم؟

خیر. در مورد لومینیرزها، هیچ محدودیتی در رژیم غذایی وجود ندارد؛ چون آن­ها بادوام و ضدلک هستند. اما باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید چون مصرف زیاد شکر و شیرینی­جات، باعث خرابی دندان و بیماری لثه می­ شود.

این روش چگونه است؟

برای لومینیرز، باید دوبار به دندان­پزشک مراجعه کنید. در اولین جلسه، قبل از تعیین رنگ لومینیرز، از دندانتان قالب می­ گیرد. سپس، دندان­پزشک قالب را به آزمایشگاه می­ فرستد تا لومینیرز آماده­ شود. وقتی آماده­ شد، برای دندان­پزشک فرستاده­می­شود تا بدون نیاز به تراشیدن یا سوراخ­ کردن دندان، روی دندان مورد­نظر قرار ­گیرد.

آیا لومینیرز درد دارد؟

این روش کاملاً بدون درد است؛ چون آن­ها خیلی نازک هستند و نیازی نیست که دندان­پزشک دندانتان را بتراشد. به­دلیل عدم نیاز یه تراشیدن بخش­هایی از دندان برای نصب لومینیرز، هیچگونه حساسیت و دردی ایجاد­نخواهد­شد.

آیا در­صورت وجود لومینیرز باید از خمیردندان خاصی استفاده کنم؟

لومینیرزها شبیه به مینای دندان هستند و نیازی به خمیردندان خاصی نیست. اما بهتر است از خمیردندانی استفاده­ شود که باعث ساییدگی کمی شده و می­تواند پلاک و جرم دندان را به آرامی برطرف کند.

مقالات مربوطه

لکه های سیاه دندان
متخصص بیماری های دهان و دندان

لکه های سیاه دندان

لکه های سیاه دندان : با توجه به زمان در حال تغییر و استانداردهای زیبایی، دندان های سفید برای درک ما از زیبایی در حال

مطالعه»
دندان درآوردن
دندانپزشکی اطفال

دندان درآوردن

۷ حقیقت دندان درآوردن : رویش دندان در کودکان یا همان دندان درآوردن یکی از رایج ترین اتفاق ها در روند رشد کودکان وز زندگی

مطالعه»
تماس با ما