کلینیک دندانپزشکی آرام

لمینت دندان: مزایا و معایب + عکس قبل و بعد از لمینت

روکش دندانی یک لمینت بسیار نازک به رنگ دندان است که با ماده چسبنده به منظور تصحیح مشکلات دندان مانند پوسیدگی مینا، بدشکلی یا فاصله بین دندان ها، تغییر رنگ دندان یا لب پریدگی و ترک خوردگی به روی سطح دندان های جلویی چسبانده می‌شود. اگرچه با توجه به اینکه لمینت ها با تنظیم شکل و راستای دندان به زیبایی لبخند کمک می‌کند و در دسته دندانپزشکی زیبایی قرار می گیرند اما می‌توانند ویژگی مراقبتی از دندان ها را نیز افزایش داده و از بروز هزینه های بیشتر جلوگیری کند.

لمینت چیست؟


لمینت چیست؟

روکش لمینت دندان به لایه های صدفی شکل نازکی به رنگ دندان گفته می شود که به منظور بهبود ظاهر دندان ها به روی آن چسبانده می‌شود. آنها که معمولاً از سرامیک ساخته می شوند، به صورت دائمی به دندان‌ها چسبانده خواهند شد.

از لمینت می توان در برطرف کردن چندین مشکل زیبایی مانند لب پریدگی، شکستگی، تغییر رنگ یا ناهمراستایی دندان ها استفاده کرد. بعضی افراد ممکن است به دلیل شکستگی دندان، تنها از یک لمینت استفاده کنند، اما اکثراً از ۶ تا ۸ روکش لمینتی به منظور ایجاد یک لبخند متقارن و زیبا استفاده می کنند‌. هشت دندان جلوی فک بالا معمولاً بیشترین موارد استفاده از لمینت را تشکیل می دهند.

 تفاوت میان انواع لمینت ها چیست؟


لمینت سرامیکی

بعضی از دندانپزشکان کارشان را با تراش دادن دندان ها آغاز می‌کنند و سپس از دندانتان قالب می گیرند و برای ساخت لمینت سرامیکی قالب را آزمایشگاه ارسال می کنند. دندانپزشک وقتی که لمینت ها آماده شد، آنها را با استفاده از ماده چسبنده به روی دندان های تراش خورده می ‌چسباند. می‌توان از لمینت های موقت تا زمانی که لمینت در آزمایشگاه آماده شود، استفاده کرد. از سوی دیگر بعضی از دندانپزشکان  فناوری CAD/CAM را به کار می گیرند و از یک کامپیوتر برای طراحی لمینت استفاده می کنند. دندانپزشکتان می‌تواند لمینت را در مطب خود آماده کند.

لمینت های بدون تراش

 از گزینه‌های این مدل لمینت می‌توان به برندهای لومیرز و ویوانیر که در زمینه لمینت سرامیکی فعالیت می کنند، اشاره کرد. استفاده از این لمینت ها زمان کمتری نیاز دارد و کم تهاجمی تر است. لمینت های بدون تراش به جای تراشیدن لایه های دندان زیر مینا، تنها بر مینا اثر خواهد گذاشت. لمینت های بدون تراش در بسیاری از مواقع به بیحسی موضعی یا لمینت های موقت نیازی ندارد.

استفاده از روکش یا لمینت دندان چه مشکلاتی را می تواند برطرف کند؟


 معمولاً از لمینت ها برای رفع مشکلات زیر استفاده می‌شود:

 • دندان‌هایی که به دلایل زیر رنگشان تغییر کرده:
  • عصب کشی
  • لکه های ناشی از تتراسایکلین یا داروهای دیگر
  • فلوراید اضافی
  • پر کردن دندان
  • دلایل دیگر
 • دندان هایی که خراب شده اند.
 • دندان‌هایی که لب پریدگی دارند یا شکسته اند.
 • دندان های نا هم راستا، نامساوی یا بد شکل
 • وجود فاصله بین دندان ها

مزایای لمینت دندان


مزایای لمینت دندان

استفاده از روکش یا لمینت دندان می تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

 • ظاهری شبیه به دندان طبیعی ارائه می‌کند.
 • برهمکنش میان لمینت سرامیکی و لثه مناسب است.
 • لمینت های سرامیکی در مقابل لکه شدن مقاوم است.
 • می‌توان رنگی را انتخاب کرد تا ظاهر سفیدتری به دندان های تیره شده داد.
 • آنها به شکل دهی زیادی مانند روکش کامل دندان نیاز ندارند با این حال قویتر هستند و ظاهر بهتری دارند.

عکس قبل و بعد لمینت دندان


عکس قبل و بعد لمینت دندان

عکس قبل و بعد لمینت دندان 1

عکس قبل و بعد لمینت دندان 2

افراد مناسب برای استفاده از لمینت سرامیکی


افراد مناسب برای استفاده از لمینت سرامیکی

برای تعیین اینکه آیا گزینه مناسبی برای استفاده از لمینت سرامیکی هستید یا خیر، دندانپزشکتان یک مشاوره اولیه را برنامه‌ریزی می‌کند که در آن وضعیت سلامت دهانتان مورد ارزیابی قرار گرفته و گزینه های درمانی در دسترس، مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. اکثر دندانپزشکان ترجیح می دهند تا کم تهاجم ترین گزینه را به بیمار پیشنهاد کنند. آماده سازی دندان در این فرآیند غیر قابل بازگشت است، بنابراین بحث درباره هر گزینه ای که بتواند با تهاجم کمتر و بدون دستکاری ساختار دندان به نتیجه یکسان برسد، اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر شما و دندانپزشکتان با مشورت به این نتیجه رسیدید که استفاده از لمینت بهترین گزینه است، گام بعدی شامل بحث درباره جزئیات روند درمان مانند آماده‌سازی دندان ها و موارد ضروری برای دستیابی به بهترین نتیجه خواهد بود.

شما در جلسه مشاوره نقشی فعال در فرآیند طراحی لبخند خواهید داشت. می‌توانید با به اشتراک گذاری ترجیحاتتان از اندازه، طول، عرض و رنگ لمینت ها و تغییر در ظاهر لبخندتان به برآورده شدن انتظاراتتان کمک کنید. آگاهی یافتن دندانپزشک از ترجیحات شما در جلسه مشاوره حیاتی است.

پیش از نصب لمینت


 • سلامت دندان ها و لثه شما قبل از نصب لمینت ضروری است: دندانپزشک می تواند هرگونه بیماری یا پوسیدگی را قبل از نصب لمینت برطرف کند.
 • انتخاب لمینت برای بیمارانی که دندان قروچه می‌کنند، همیشه خوب نیست: چرا که این موضوع می‌تواند باعث لب پریدگی یا شکستگی لمینت های نازک شود. دندانپزشکتان احتمالا در صورت وجود مشکل دندان قروچه، به شما پیشنهاد استفاده از گارد دندانی پلاستیکی در زمان خواب را می دهد.
 • اگرچه دندانپزشک تا حد مکان بخش کمی از مینا را تراش میدهد، اما وقتی که مینا تراش داده شود این فرآیند قابل بازگشت نیست.
 • ممکن است لمینت در طول زمان شل شود که در این صورت احتمالاً به لمینت های جدیدی نیاز خواهد بود.
 • به مانند هر روند درمانی دیگری، بهتر است که تمامی انتظارات و گزینه های درمانی در دسترس را با پزشکتان مورد بحث قرار دهید. مراجعه مرتب به دندانپزشکی برای حفظ سلامت دهان و دندانتان یک ضرورت به شمار می رود.

لمینت چطور بر روی دندان نصب می شود؟


لمینت چطور بر روی دندان نصب می شود؟

معمولاً چیزی بین یک تا دو هفته طول می‌کشد تا آزمایشگاه، لمینت ها را بر اساس قالب گرفته شده از دندان شما آماده کند. وقتی لمینت هایتان آماده شد می‌توانید یک جلسه برای نصب آن ها ترتیب دهید. دندانپزشکتان در این جلسه اندازه، شکل و رنگ لمینت ها را ارزیابی می کند تا از تطابق کامل آنها با لبخند شما مطمئن شود. سپس دندانپزشک دندان هایتان را کاملاً تمیز می‌کند؛ این فرآیند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که از گیر افتادن باکتری در زیر لمینت ها و پوسیدگی ایجاد شده بعد از آن جلوگیری می‌کند.

دندانپزشک بعد از این کار از یک ابزار تراش برای ایجاد سطحی سخت‌تر روی دندان استفاده خواهد کرد؛ این عمل باعث می شود که لمینت بتواند راحت تر به دندان بچسبد. سپس دندانپزشک از ماده چسباننده برای چسباندن لمینت به دندان استفاده می‌کند. آنها از نور فرابنفش برای سخت کردن سریع تر ماده چسباننده استفاده می کنند. ملاقات دوم با دندانپزشک که در آن لمینت ها روی دندانتان چسباندن می‌شود؛ معمولاً بیشتر از ۲ ساعت طول نمی کشد، اما مدت زمان جلسه با توجه به تعداد لمینت ها اینکه آیا از بی‌حسی موضعی استفاده شده باشد یا خیر می تواند متفاوت باشد.

ریکاوری و مراقبت های بعد از از نصب لمینت


لمینت ها مواد بادوامی هستند و می توانند قبل از آن که به تعویض نیاز داشته باشند، سال ها کار کنند. مراجعه مرتب به دندانپزشک و متخصص سلامت دهان و دندان برای معاینه و پاکسازی دندان به منظور حفظ سلامت دهان و ماندگاری بیشتر لمینت ها اهمیت بسیار زیادی دارند.

مراقبت های بعد از نصب لمینت حیاتی است؛ لب پریدگی یا ترک در لمینت سرامیکی را نمی‌توان ترمیم کرد، بنابراین دندانپزشکتان درباره هزینه ها و زمان مربوط به جایگزینی لمینت آسیب دیده به شما مشاوره خواهد داد. به منظور کاهش بروز صدمات به لمینت سرامیکی، سعی کنید اجسام سخت مانند فندق یا استخوان ها را نجوید و از دندانتان برای باز کردن بسته ها استفاده نکنید. دندانپزشکتان احتمالات به شما در رابطه با عدم مصرف بعضی غذاهایی که می‌تواند به لمینت آسیب برساند نیز اطلاع خواهد داد.

همان‌طور که قبلاً دندان تان را مسواک می زدید و نخ می کشیدید به کار خود ادامه دهید و مطمئن شوید که از خمیر دندان تراشنده دندان مانند خمیردندان زغالی استفاده نمی کنید. با توجه به خاصیت جلاپذیری و پاک شوندگی لمینت سرامیکی، احتمال لکه شدن لمینت در نتیجه مصرف غذاها یا نوشیدنی‌های مختلف بسیار کاهش می یابد. با این حال مسواک زدن بعد از نوشیدن شراب قرمز، قهوه، چای یا نوشابه توصیه می شود.

 با توجه به اینکه لمینت ها لایه هایی نازک یا لایه های کامپوزیتی مستعد بروز آسیب یا شکستگی هستند، باید مراقبت از آن را در روتین روزمره خود بگنجانید. دندان پزشکتان از همین رو به شما توصیه می کند تا در رژیم غذایی خود، مصرف مواد به خصوصی مانند هویج را بسیار کاهش دهید یا در صورتی که دندان قروچه می کنید، حتماً از گارد مراقبت دندان در هنگام خواب استفاده کنید.

مدت زمان ماندگاری لمینت دندان و عوامل مؤثر بر آن


مدت زمان ماندگاری لمینت دندان و عوامل مؤثر بر آن

لمینت دندان با انجام مراقبت های مناسب و مراجعه به دندانپزشک می تواند چیزی بین ۱۰ تا ۳۰ سال دوام داشته باشد. در حالی که تقریبا هر چیزی می توانید با لمینت بخورید، اما توصیه می شود که تا حد امکان از مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی هایی که میتوانند به لمینت آسیب برسانند خودداری کنید. اگرچه لمینت سرامیکی ماده بسیار محکمی است، اما با وارد شدن فشار زیاد میتواند شکسته شود.

فاکتورهای مختلفی می‌تواند بر دوره عمر انواع مختلف لمینت استفاده شده روی دندان تان تاثیر گذار باشد:

 • وضعیت دندان های تان قبل از نصب لمینت: بنا به گفته بعضی از دندانپزشکان وضعیت دندان‌هایتان قبل از نصب لمینت بر روی دندان، می تواند بر ماندگاری آن تاثیرگذار باشد.
 • مواد سازنده لمینت: لمینت سرامیکی و لمینت بدون تراش از ماندگاری بیشتری در مقایسه با کامپوزیت ونیر برخوردار است. با این حال این موارد هزینه بالاتری نیز به همراه خواهد داشت، بنابراین باید هزینه را در مقابل ماندگاری ارزیابی کنید.
 • سلامت دهان و دندان: موضوع سلامت مناسب دهان و دندان از اهمیت بالایی برخوردار است. دو بار مسواک کردن در روز و نخ کشیدن روزانه برای افزایش ماندگاری و عمر لمینت ها ضروری است. همچنین مراجعه به دندانپزشک و پاکسازی دندانها هر ۶ ماه یک بار نیز اهمیت بالایی دارد.
 • مراقبت از دهان: اگر در یک ورزش تماسی (مانند بسکتبال، فوتبال و غیره) فعال هستید حتماً برای مراقبت از لمینت در مقابل لب پریدگی یا شکستگی از گارد دندان استفاده کنید
 • دندان قروچه: دندان قروچه باعث وارد شدن فشار زیادی بر روی لمینت ها میشود. اگر مستعد انجام دندان قروچه در خواب هستید حتما از محافظ دندان برای زمان خوابتان استفاده کنید.
 • استفاده از دندان به عنوان یک ابزار: از دندان هایتان برای باز کردن اشیا چیزهایی که با دست باز نمی‌شود، استفاده نکنید.
 • مراقب غذاهای سفت باشید: از جویدن مواد غذایی سفت مانند آبنبات، یخ یا فندق و پسته خودداری کنید.

خطرات و عوارض جانبی لمینت دندان


 مشکلاتی که با لمینت دندان همراه است که عبارتند از:

 • این فرآیند قابل بازگشت نیست.
 • هزینه لمینت از کامپوزیت ونیر بیشتر است.
 • لمینت های سرامیکی در صورتی که لب پریده شود یا شکسته شوند قابل ترمیم نخواهند بود.
 • با توجه به برداشته شدن بخشی از مینای دندان، دندانتان در مقابل سرما و گرما حساسیت بالاتری خواهد داشت.
 • رنگ لمینت های سرامیکی ممکن است انطباق دقیقی با باقی دندان هایتان داشته باشد. بعلاوه زمانی که لمینت روی دندان نصب شد نمی‌توان رنگ آن را تغییر داد؛ اگر قصد سفید کردن دندان هایتان را دارید، باید قبل از نصب لمینت ها این کار را انجام دهید.
 • اگرچه این مسئله به ندرت رخ می‌دهد، اما لمینت ها ممکن است لق شوند و از جایشان در بیایند. برای حداقل کردن احتمال این مسئله ناخن ها، مداد، یخ یا چیزهای سخت را نجوید، چرا که در غیر این صورت فشار زیادی بر دندان هایتان وارد می کنید.
 • دندان‌هایی که روی آن لمینت نصب شده باشد، نیز می توانند دچار پوسیدگی شود و نیاز به روکش کامل دندان پیدا کنند
 • لمینت سرامیکی برای افرادی که از سلامت دهان خوبی برخوردار نیستند (برای مثال پوسیدگی دندان یا بیماری فعال لثه مواجه اند)، دندان های ضعیفی دارند (در نتیجه پوسیدگی، شکستگی یا پر کردن دندان) یا آنهایی که دندانشان دارای مینای کافی نیست، گزینه خوبی به شمار نمی رود.
 • افرادی که به دندان قروچه مبتلا هستند گزینه های خوبی برای نصب لمینت سرامیکی به شمار نمی روند، چرا که این کار می تواند باعث ترک خوردگی لب پریدگی لمینت شود.

فاکتورهای موثر بر هزینه لمینت سرامیکی


لمینت سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت ونیر مستقیم و غیرمستقیم هزینه بالاتری دارد. هزینه لمینت سرامیکی سنتی برای هر دندان بالاتر است اما ماندگاری ده تا پانزده ساله خواهند داشت. به طور کلی هزینه لمینت به پارامترهای مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

 • هزینه دندانپزشک انجام دهنده این فرایند
 • فناوری و هنر سازنده لمینت سرامیکی و دندان پزشکی که آن را نصب می‌کند.
 • محل نصب لمینت: هزینه انجام این فرایند با توجه به موقعیت مطب دندانپزشک به خصوص در شهرهای بزرگ یا شهرستان های کوچک متفاوت خواهد بود. مثلا قیمت لمینت دندان در تهران با قیمت لمینت در اصفهان ممکن است متفاوت باشد.
 • نوع بیمه شما و اینکه آیا مسائلی مانند دندانپزشکی زیبایی را پوشش می دهد یا خیر
 • مواد استفاده شده برای ساخت لمینت، برای مثال سرامیک از کامپوزیت ونیر گرانتر است.
 • تعداد لمینت های نصب شده

 دندانپزشک های بسیاری برای فرایند نصب لمینت های دندان، طرح های پرداختی مختلفی را به بیمار ارائه می کنند.

لمینت و سفید کردن دندان


سفید کردن دندان روش بسیار موثری است، اما تنها می‌تواند رنگ دندانتان را بهبود بدهد و نمی‌تواند تمامی انواع لکه ها را برطرف کند. لمینت اما از سوی دیگر می‌تواند اندازه، شکل و رنگ، راستا و فاصله بین دندان ها را اصلاح کند. با این حال هزینه انجام لمینت، ایجاد تغییر دائمی در مینای دندان خواهد بود. لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر مستقیم به تراش دادن دندان هایی که قرار است روی آن لمینت نصب شود نیاز دارد. بنابراین دندانپزشک ها به افرادی که دنبال لبخندی سفیدتر و درخشان تر هستند، در ابتدا سفید کردن دندان را پیشنهاد می‌کنند، چرا که این روش تهاجم کمتری دارد و برای افرادی که دندان هایشان با کمی تغییر رنگ همراه شده گزینه مناسب تری است. اگر بد شکلی و کجی دندان ها نیز در بیمار وجود داشته باشد، می‌توان سفید کردن دندان را با درمان های ارتودنسی مانند اینویزالاین یا ارتودنسی نامرئی همراه کرد.

تفاوت میان لومینیرز و لمینت سرامیکی


تفاوت میان لومینیرز و لمینت سرامیکی

اگرچه از لمینت سرامیکی و لومینیرز برای رفع مشکل یکسانی استفاده می شود اما تفاوت‌های بزرگ بین این دو وجود دارد. اول اینکه اگرچه ضخامت لمینت سرامیکی کمتر است اما لومینیرز بسیار نازک تر است؛ در واقع لومینیرز با داشتن ضخامت 0.3 میلی متر تقریباً ضخامتی نصف لمینت سرامیکی دارد، که حدوداً نیم میلیمتر است. شاید در عدد تفاوت زیادی وجود نداشته باشد، اما وقتی به نصب آن می رسیم تفاوت‌ها بسیار عمده می‌شود. با توجه به ضخامت بیشتر لمینت سرامیکی، دندان پزشک باید دندانتان را برای ایجاد کردن فضای مناسب برای نصب لمینت روی سطح دندان بیشتر بتراشد و زمانی که روی دندان تراشیده می‌شود، نمی‌توان آن را برگرداند و این به آن معنی نیست که همیشه باید از چیزی برای پوشاندن دندانتان استفاده کنید. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم باید گفت که استفاده از لمینت فرایندی برگشت ناپذیر است.

در مقابل اما لومینیرز فوق العاده نازک است و لازم نیست که دندانپزشک برای نصب آن بر روی دندان، دندانتان را بتراشد این به این معنی ایست که اگر نظرتان عوض شد می توانید لومینیرز را از روی دندان بردارید؛ یعنی از آنجایی که برای نصب لومیر به روی دندان چیزی از دندان تراشیده نشده این فرایند برگشت پذیر است. از آنجایی که لومینیرز بسیار نازکتر است بسیاری از بیماران حس و ظاهر طبیعی تری خواهند داشت. با توجه به نیمه مات بودن سرامیک نازک به خصوص استفاده شده در لومینیرز، بازگشت نور از آن بسیار شبیه دندان های طبیعی است و این نازک تر بودن مزایای دیگری نیز دارد: با توجه به اینکه لازم نیست دندانپزشک بخشی از دندان تان را بتراشد نیاز به استفاده از بی حسی در فرایند نصب نیز وجود ندارد، دندانپزشک معمولاً در نصب لمینت سرامیکی برای پیشگیری از بروز درد یا حساسیت از ماده بی حس کننده استفاده می‌کند، زمانی که منتظر ساخت لمینت سرامیکی هستید باید از یک کامپوزیت ونیر به رنگ دندان برای مراقبت از آن استفاده کنید.

 وقتی صحبت از هزینه باشد باید گفت که لومینیرز از لمینت های سرامیکی گران تر هستند اما هزینه آن در سالهای اخیر کاهش پیدا کرده و بنابراین تفاوت میان آن دو زیاد چشمگیر نیست.

کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی؟


 تنها راه تعیین اینکه آیا کامپوزیت ونیر برای شما گزینه مناسب تری است یا لمینت سرامیکی، صحبت با دندانپزشک خود درباره اهدافتان از دستیابی به زیبایی لبخند و ارزیابی ملاحظات خودتان است. به عبارت دیگر چه چیزی برای شما از همه بیشتر اهمیت دارد؟

اگر به دنبال مقرون به صرفه ترین گزینه هستید، باید به دنبال کامپوزیت ونیر باشید. با این حال اگر عمیقاً نگران شکل ظاهری لبخندتان هستید یا اینکه به دنبال طبیعی ترین و بادوام ترین گزینه هستید، لمینت سرامیکی می‌تواند نتیجه فوق العاده ای برای شما به همراه داشته باشد. لمینت سرامیکی ماندگاری و دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارد و از مواد مستحکم تری ساخته شده است. اما در کامپوزیت ونیر دندان نیاز به تراش بسیار کمتری دارد و قیمت آن نیز از قیمت لمینت کمتر است. صرف نظر از اینکه چه ماده و مصالحی را برای این کار انتخاب می کنید، مطمئن باشید که شکل بسیار زیبایی برای لبخند تان به همراه خواهد داشت.

لمینت متحرک دندان چیست؟


لمینت متحرک دندان چیست؟

لمینت متحرک دندان روشی ساده برای دستیابی به یک لبخند شیک و جذاب است، که آنها را لمینت های موقتی نیز می نامند. این لمینت به بیماران اجازه می‌دهد تا با صرف هزینه ای نسبتاً اندک به اعتماد به نفس، لبخندی زیبا و ظاهری مشابه دندانهای طبیعی دست پیدا کنند.

این لمینت نازک، ماندگار است و از رزین دندانی با فناوری بالا تشکیل شده است. لمینت متحرک گزینه ساده ای است که به افراد امکان می دهد تا از بروز مشکلات و روندهای تهاجمی نصب لمینت بر روی دندان جلوگیری کنند. نصب لمینت متحرک در مطب دندانپزشکی انجام میشود؛ این فرایند شامل دو جلسه ویزیت و سه گام است:

 • دندانپزشک از دندان هایتان غالب می گیرد و آن را به آزمایشگاه می فرستند
 • کارشناسان آزمایشگاه یک لمینت متحرک مخصوص شما خواهند ساخت و آن را به دندانپزشک ارسال می کنند
 • دندانپزشک از چفت بودن لمینت ساخته شده و دندانهایتان اطمینان حاصل می کند

کاربران لمینت متحرک هم می‌توانند هر غذا یا نوشیدنی که دوست دارند را بخورند و بنوشند، چراکه مراقبت و نظافت این لمینت بسیار ساده است. لمینت متحرک بسته به نظر بیمار می‌تواند یک گزینه موقت یا طولانی مدت باشد و از این گزینه برای هر دو فک پایین و بالا می توان استفاده کرد.

سوالات متداول


آیا لمینت ها دائمی هستند؟

لمینت سرامیکی دائمی نیست و معمولاً نیاز به تعویض دارند؛ اما با مراقبت مناسب میتوانید ماندگاری لمینت های سرامیکی را افزایش دهید. با این حال بیمارانی که روتین خوبی برای مراقبت از سلامت و بهداشت دهان و دندان شان دارند، احتمالاً به جایگزینی لمینت سرامیکی نیازی پیدا نکنند. اگرچه لمینت سرامیکی دائمی محسوب نمی شود اما قابل بازگشت نیز نیست. دندانپزشک برای آنکه فضای لازم برای نصب لمینت فراهم شود بخشی از مینای دندان تان را می تراشد و زمانی که این اتفاق بیفتد دیگر نمی توان این فرایند را برگرداند.

آیا ممکن است که دندان ها در زیر لمینت پوسیده شوند؟

در حالی که لمینت سرامیکی نصب شده بر روی دندان پوسیده نمی‌شود، اما دندان شما در پشت لمینت می تواند در معرض پوسیدگی قرار بگیرد. وقتی این اتفاق بیفتد پوسیدگی دندان می‌تواند سلامت دراز مدت دندان هایتان را تهدید کرده و ماندگاری لمینت های نصب شده را نیز کوتاه کند.

آیا لمینت ها سفید باقی می مانند؟

لمینت سرامیکی با انجام مراقبت های مناسب می تواند تا ده سال سفید باقی بماند و این زمانی است که احتمالاً نیاز به ترمیم یا جایگزینی لمینت خواهید داشت.

آیا ممکن است که لمینت سرامیکی از جای خود در بیاید؟

 لمینت ها معمولاً با رویکرد دائمی بر روی دندانتان نصب می‌شود، اما با این حال در موارد نادری ممکن است از جای خود در بیاید.

آیا لمینت سرامیکی به آسانی شکسته می شود؟

 سرامیک استفاده شده در ساخت روکش لمینت دندان بسیار سخت است اما در مقایسه با مینای دندان طبیعی خودتان تقریباً شکننده تر است. این بدان معنی است که اگر جسم سختی مانند ناخن، بسته پلاستیکی یا در خودکار را بجوید، امکان لب پریدگی یا ترک خوردن لمینت وجود خواهد داشت.

آیا باید لمینت را مسواک زد؟

 لمینت و دندان پایه لمینت به مراقبت زیادی نیاز دارند. مسواک زدن و نخ کشیدن دندان در روز بسیار ضروری است. توصیه ما این است که از خمیردندانی که باعث ایجاد خط و خش روی لمینت نشود، استفاده کنید.

آیا نصب لمینت سرامیکی دردناک است؟

 اکثر بیماران گزارشی از وجود درد یا ناراحتی در طول روند درمان ندادند. این به آن دلیل است که این فرآیند کم تهاجم است؛ تنها آماده سازی مورد نیاز برای نصب لمینت سرامیکی تراشیدن لایه نازک از مینای دندانتان است. ضخامت لایه تراشیده شده از روی دندان به اندازه ضخامت لمینت است، بنابراین این کار به دلیل چفت شدن دقیق لمینت بر روی دندان انجام میشود.

آیا می توانید لمینت سرامیکی را در دوره بارداری نصب کنیم؟

 بسته به اینکه چه تعداد لمینت سرامیکی نصب می کنید، شاید لازم باشد که بیمار مدت زمان زیادی را در حالت دراز کشیده باقی بماند. اگر از بارداری شما خیلی گذشته باشد و دراز کشیدن به پشت برای تان سخت باشد، احتمالاً لازم است تا زایمان برای نصب لمینت سرامیکی منتظر بمانید.

آیا برای نصب لمینت سرامیکی مینای دندان تراشیده می‌شود؟

 لازم است تا دندان پزشک برای نصب لمینت سرامیکی بر روی دندان های بیمار ابتدا لایه نازکی از مینای دندان را بتراشد. مقدار میانگین مینای تراشیده شده حدوداً نیم میلیمتر و به اندازه ضخامت ناخن دست است.

آیا می توان لمینت سرامیکی را برداشت؟

 جواب کوتاه برای این پرسش نه است؛ البته می توان لمینت سرامیکی را از روی دندان جدا کرد، اما کلیت فرایند نصب لمینت سرامیکی با توجه تراشیدن مینای دندان برای فراهم شدن فضای کافی برای نصب لمینت سرامیکی برگشت ناپذیر است. زمانی که مینای دندان از روی دندان تراشیده می‌شود نمی‌توان آن را به جای خود برگرداند.

آیا لمینت می‌تواند یک دندان سیاه شده را پوشش دهد؟

 یک جایگزین برای سفید کردن دندان داخلی، قرار دادن لمینت بر روی دندان آسیب دیده است. راه حل رفع مشکل سیاهی دندان شامل برداشتن سطح دندان و ایجاد یک روکش سفید و شخصی سازی شده متناسب با اندازه و دندانهای دیگر شماست.

آیا استفاده از لمینت سرامیکی برای فک پایین ممکن است؟

 از لمینت سرامیکی میتوان برای دندان های فک بالا و پایین و طراحی لبخند شما استفاده کرد. بسته به عرض لبخند شما، تعداد لمینت های سرامیکی مورد نیاز برای پوشش دادن لبخندتان متفاوت خواهد بود.

آیا ظاهر دندان های جلویی بعد از نصب لمینت دندان طبیعی خواهد بود؟

 اگر نصب لمینت دندان به خوبی انجام شود، ظاهری بسیار طبیعی ایجاد خواهد شد که لبخندی جذاب به شما خواهد بخشید.

آیا می توانم با نصب لمینت سرامیکی، مشکل دندان خرگوشی را حل کنم؟

بله لمینت سرامیکی می‌تواند برآمدگی دندان ها در موارد بخصوص را برطرف کند، با این حال در این مورد دندان را باید کمی کوتاه کرد.

مقالات مربوطه

تفاوت آمالگام و کامپوزیت
کامپوزیت ونیر

تفاوت آمالگام و کامپوزیت

تفاوت آمالگام و کامپوزیت آمالگام و کامپوزیت هر دو نوعی مواد دندانی هستند که در ترمیم دندان استفاده می‌شوند تا بهبود ساختار و زیبایی دندان‌ها

مطالعه»
ایمپلنت دندان جلو
مقالات

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو   ایمپلنت دندان جلو یک روش جایگزینی دندان های از دست رفته در ناحیه جلوی دهان است. این نوع ایمپلنت معمولاً برای

مطالعه»
تماس با ما