کلینیک دندانپزشکی آرام

قیمت ایمپلنت و کاشت دندان در فک بالا و پایین (سال 1401)

افتادن دندان ها هم بر روی وضعیت تغذیه و هم صحبت کردن شما و در نتیجه اعتماد به نفستان تاثیر می گذارد. ایمپلنت ها راه بسیار خوبی برای جایگزینی دندان های افتاده هستند. قیمت ایمپلنت، مستقیما تحت تاثیر برند و مواد استفاده شده در تاج دندان ایمپلنت است. هرچه کیفیت ایمپلنت بالاتر باشد، درست شبیه دندان طبیعی خودتان خواهد شد و ماندگاری طولانی تری نیز خواهد داشت، که باید انتظار داشت قیمت بالاتری هم داشته باشد. خود ایمپلنت یک پیچ تیتانیومی است که مستقیما درون استخوان فک جای می گیرد و در قیمت نهایی نیز در نظر گرفته می شود. دستمزد جراح، عامل تعیین کننده دیگری در قیمت ایمپلنت است؛ دستمزد پزشکان مجرب بالاتر است. مشکلات و سوابق پزشکی بیمار، که توجهات خاصی را بطلبد نیز افزایش قیمت ایمپلنت را در پی خواهد داشت.

فاکتورهای مهم در تعیین قیمت ایمپلنت


فاکتورهای مهم در تعیین قیمت ایمپلنت

هزینه طرح درمانتان باید در جلسه ارزیابی بالینی وضعیت دهان و دندانتان با دندانپزشک مورد بحث قرار بگیرد. دندانپزشکتان قبل از شروع درمان، یک بررسی جزئی از قیمت ها در اختیارتان قرار می دهد و موقعیت پرسیدن تمامی سوالات مد نظرتان را خواهید داشت. البته فاکتورهایی وجود دارند که بر قیمت ایمپلنت تاثیر می گذارند که عبارتند از:

  • مواد استفاده شده: ایمپلنت با پایه دندان مصنوعی از جنس تیتانیوم است که دندان مصنوعی یا تاج دندان (که از جنس سرامیک ساخته شده تا شبیه دندان طبیعی باشد) بر روی آن نصب می شود. دندان یا تاج دندان که به ایمپلنت متصل می شود، توسط دندانساز و به منظور اطمینان از همرنگی و اندازه مناسب، به صورت انحصاری برای بیمار ساخته می شود. بنابراین ایمپلنت باید به خوبی در لثه و استخوان فک تان جایگذاری شود و دندان نیز باید به عضوی از لبخندتان تبدیل شود. مواد استفاده شده توسط دندانپزشک یکی از عوامل اصلی تعیین کننده قیمت ایمپلنت به شمار می رود.
  • برند: برند ایمپلنت نیز یک عامل مهم و موثر دیگر در قیمت ایمپلنت است. معمولاً برندهای محبوب تر، از قیمت بالاتر و همچنین ماندگاری بیشتری برخوردار هستند. بعضی برندها به نسبت از قیمت پایین تری برخوردارند ولی باید هر چند سال یکبار تعویض شوند؛ با دندانپزشکتان برای پیدا کردن مناسب ترین برند مشورت کنید.
  • کشور سازنده: کشور سازنده ایمپلنت دندان مانند هر محصول دیگری نقش بسیار مهمی در تعیین قیمت ایمپلنت یا محصول دارد. آلمان، آمریکا و سوئیس از بهترین تولید کنندگان ایمپلنت دنیا محسوب می شوند که در این میان قیمت ایمپلنت های سوئیسی از نمونه های دیگر بالاتر است. از سوی دیگر ایمپلنت های ساخته شده در ایران و کره جنوبی به نسبت به صرفه تر هستند.
  • دستمزد دندانپزشک: فاکتور نهایی موثر بر روی قیمت ایمپلنت، هزینه دستمزد دندانپزشک است. هرچه تجربه و دانش پزشک بالاتر می رود، دستمزد او نیز بالاتر خواهد رفت. تجهیزات حاضر در مطب دندانپزشک از عوامل دیگری است که می تواند بر روی قیمت ایمپلنت تاثیر بگذارد. بعضی دندانپزشکان از چند ماه تا چند سال برای تضمین کارشان در نظر می‌ گیرند که این گزینه نیز می تواند عاملی برای بالا رفتن قیمت ایمپلنت باشد.

 در حالی که این فاکتورها ممکن است از یک پزشک به پزشک دیگر متفاوت باشد، اما هزینه فرایند ایمپلنت دندان همیشه شامل موارد زیر خواهد بود: استنت جراحی، جایگذاری ایمپلنت، جایگذاری بدنه، جایگذاری پایه و تاج دندان. بعضی جراحان ممکن است هزینه اضافه برای جلسه مشاوره ارزیابی اولیه، سی تی اسکن و رادیوگرافی را نیز به این فرایند اضافه کنند. با این حال وقتی تصمیم به انجام ایمپلنت دندان می گیرید، باید تقریباً همیشه این هزینه ها را در قیمت کلی ایمپلنت در نظر داشته باشید.

هزینه های اضافی احتمالی


 هزینه های اضافی احتمالی

به غیر از فاکتورهای ثابتی که در بالا به آن اشاره شد، به موارد دیگری ممکن است در یک بیمار نیاز باشد که در هزینه کلی فرایند ایمپلنت دندان تاثیر گذار خواهد بود. هرکسی مشکلات و سوابق پزشکی خودش را دارد و این مشکلات یا شرایط به خصوص ممکن است هزینه های اضافی را به همراه بیاورد. برای مثال:

تعداد ایمپلنت های مورد نیاز

تعداد ایمپلنت های استفاده شده در هر بیمار متفاوت خواهد بود و این تعداد تاثیر مستقیمی بر هزینه کلی فرآیند درمان خواهد داشت. بعضی دندانپزشکان برای انجام ایمپلنت کلیه دندان ها، تخفیفی در نظر می گیرند اما هرچه به تعداد ایمپلنت بیشتری نیاز داشته باشید، هزینه آن نیز بالاتر خواهد بود.

اگر به پیوند استخوان نیاز باشد.

اگر استخوان فکتان از ضخامت کافی برخوردار نباشد و یا نرم باشد، شاید قبل از انجام جراحی ایمپلنت دندان به پیوند استخوان نیاز داشته باشید. دلیل این موضوع قدرت زیادی است که در هنگام جویدن، از طریق دندان به استخوان فک منتقل می‌شود و اگر بستر دندان ضعیف باشد، احتمال عدم موفقیت فرایند ایمپلنت دندان وجود دارد. با کمک پیوند استخوان می توان به بستر محکم تری برای ایمپلنت دست پیدا کرد. بنابراین گاهی اوقات به انجام پیوند استخوان نیاز خواهد بود که همین موضوع هزینه های اضافی را برای بیمار به همراه خواهد آورد.

پاکسازی پوسیدگی

 شاید بعد از سالها تصمیم به ایمپلنت دندان بگیرید و اگر بخشی از دندانتان به دلیل پوسیدگی از بین رفته باشد، احتمالاً به پاکسازی آن نیاز پیدا خواهید کرد. همین موضوع ممکن است نیاز به جراحی در بیمار را ایجاد کرده و هزینه های اضافی را به همراه بیاورد. قبل از آن که تحت جراحی ایمپلنت دندان قرار بگیرید، بطور کامل توسط دندانپزشک یا جراح تحت معاینه قرار خواهید گرفت و از کلیه هزینه ها باخبر خواهید شد.

قیمت روش های مختلف ایمپلنت دندان


قیمت روش های مختلف ایمپلنت دندان

سه روش مرسوم برای انجام ایمپلنت دندان وجود دارد که می توانید از بین ایمپلنت اندواستیل، ایمپلنت ساب پریواستیل و ایمپلنت زیگوماتیک روش مد نظرتان را انتخاب کنید.

ایمپلنت اندواستیل

اندو استیل ایمن ترین و رایج ترین نوع ایمپلنت است و تمامی موارد اشاره شده در رابطه با قیمت ها در بالا درباره همین روش اندواستیل است. روش ساب پریواستیل بعد از اندواستیل قرار می‌گیرد و سپس گرانترین و آخرین روش که به ندرت هم مورد استفاده قرار می گیرد روش زیگو ماتیک است.

روش ساب پریو استیل

 اصلی ترین گزینه برای جایگزینی ایمپلنت‌های اندواستیل روش ساب پریو استیل است. در این روش به جای استفاده از فیکس کردن ایمپلنت در درون استخوان فک، ایمپلنت بر روی استخوان، اما در زیر لثه قرار میگیرد. در این روش نیاز است تا متخصص ابتدا روی استخوان را باز کند و برای طراحی چارچوب مورد نیاز برای بارگذاری ایمپلنت به تجزیه و تحلیل بپردازد. به همین منظور کار اضافی و هزینه های مازادی نسبت به روش اندواستیل در نظر گرفته می شود. شایان ذکر است که روش ساب پریو استیل با نرخ عدم موفقیت یا مشکلات بیشتری همراه است.

روش زیگوماتیک

طول ایمپلنت های زیگوماتیک از ایمپلنت های معمولی بیشتر است و در قوس زیگوماتیک یا استخوان گونه کار گذاشته می شود. اگر از تراکم استخوان کافی برخوردار نباشید، این روش، بستر قوی تر و ایمن تری برای روش آل ان فور یا همه روی چهار ایجاد می کند. با توجه به پوشش تمامی دندان ها توسط ایمپلنت های زیگوماتیک، قیمت آنها در مقایسه با یک ایمپلنت بالاتر است؛ با این حال مزیت آن این است که در یک جلسه قابل انجام است.

 قیمت ایمپلنت در مرکز دندانپزشکی آرام در سال 1401


 تمامی فرایندهای ایمپلنت دندان در مرکز تخصصی دندانپزشکی آرام با استفاده از مواد با کیفیت و توسط دندانپزشکان مجرب و معتبر انجام می شود. قیمت ایمپلنت در مرکز دندانپزشکی آرام به مواردی مانند موارد بالا بستگی دارد. اما هرچه تعداد دندان های ایمپلنت بیشتر باشد، و یا نیاز به مراحل پاکسازی پوسیدگی و پیوند استخوان باشد، هزینه های بیشتری را بر قیمت نهایی اضافه خواهند کرد.

سوالات متداول


ماندگاری ایمپلنت چقدر است؟

به صورت میانگین هر ایمپلنت تا ۱۵ الی ۲۰ سال ماندگاری خواهد داشت و داده های سراسر جهان نشان داده که ماندگاری ۹۵ درصد ایمپلنت ها در همین حدود است. اگرچه امکان ماندگاری بیشتر ایمپلنت ها نیز وجود دارد اما به دلایل مختلفی معمولاً عمر بیشتر از از ۲۰سال نخواهند داشت.

قیمت هر ایمپلنت دندان چقدر است؟

قیمت ایمپلنت به فاکتورهای مختلفی مانند برند ایمپلنت، مصالح استفاده شده و کشور سازنده بستگی دارد. همچنین موارد دیگری مانند تعداد ایمپلنت ها، جراحی های مورد نیاز و دستمزد پزشک نیز به این موارد اضافه خواهد شد.

آیا می توان ایمپلنت را در یک روز انجام داد؟

بارگذاری فوری یا یک روزه ایمپلنت معمولاً در یک جلسه و در بازه زمانی ۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت، بسته به تعداد ایمپلنت های مورد نیاز بیمار، انجام خواهد شد. با این حال باید گفت که پایتان را با جای خالی دندان از مطب بیرون نمی‌گذارید و لبخندی کامل خواهید داشت.

آیا انجام ایمپلنت ارزشش را دارد؟

شاید هزینه انجام ایمپلنت دندان بیشتر از از گزینه های دیگر مانند دندان مصنوعی باشد. اما زمانی که ایمپلنت دندان را نصب کردید، تا ده ها سال و یا حتی تا پایان زندگی آنها را به همراه خواهد داشت.

روش ایمپلنت همه روی ۴ چیست؟

تکنیک همه روی ۴ از چهار ایمپلنت برای جایگذاری یک ردیف کامل دندان استفاده می کند. این روش به شما دندانهای محکم و دائمی برای فک بالا و پایین را هدیه می کند.

مقالات مربوطه

بلیچینگ داخلی دندان
بلیچینگ دندان

بلیچینگ داخلی دندان

بلیچینگ داخلی دندان چیست؟ بلیچینگ داخلی دندان (Internal Tooth Bleaching) یک روش درمانی است که برای بهبود رنگ داخلی یک دندان استفاده می‌شود. این فرآیند

مطالعه»
بلیچینگ دندان
بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست بلیچینگ دندان یا اصلاح لبخند، روشی برای سفید کردن دندان‌های طبیعی است که با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص انجام می‌شود.در این

مطالعه»
تماس با ما