کلینیک دندانپزشکی آرام

سفید کردن دندان ها: سفید شدن دندان های زرد + عکس قبل و بعد

سفید کردن دندان یک روش زیبایی است که برای سفیدتر کردن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهترین راه برای حفظ سلامت و زیبایی دندان‌ها، مراقبت درست از دندان‌ها و لثه‌ هاست، اما گاهی ممکن است نیاز به انجام اقدامات دیگری داشته باشید. سفید کردن دندان یک روش عالی و طبیعی برای براق‌تر و روشن‌تر کردن دندان‌هاست و در این روش نیازی به حذف سطح دندان نیست.

سفید کردن دندان چیست؟


سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی مورد استفاده در دندانپزشکی است که در عین سریع‌بودن، روشی غیر تهاجمی و مقرون به صرفه می‌باشد. در انواع روش‌های سفید کردن دندان از مواد حاوی کربامید پراکسید و هیدروژن پراکسید استفاده می­‌شود. روش‌های سفید کردن دندان (بیلیچینگ) برای تمام قشرها، هم زنان و هم مردان روشی رضایت‌بخش و موثر است.

تقریبا تمام افرادی که از روش‌های سفید کردن دندان استفاده می‌کنند، تغییرات مثبت و قابل توجهی در ظاهر دندان‌هایشان مشاهده می‌کنند. نتایج حاصل از این روش دائمی نیستند و به منظور دستیابی به نتایج طولانی‌مدت در طول زمان باید درمان را تکرار کرد.

سفید کردن داخلی دندان چیست؟

در صورتی که دندانتان پس از عصب‌کشی، کدر و تیره شده است، دندانپزشک سفید کردن داخلی دندان را پیشنهاد خواهد کرد.

در این روش سوراخی که قبلا در دندان ایجاد شده است خالی شده و ژل سفیدکننده داخل آن قرار داده می‌شود، سپس سوراخ به طور موقتی با مواد پرکننده، پر خواهد شد.

این کار ممکن است 2 تا 3 مرتبه به فاصله 1 هفته انجام شود. زمانی که پروسه درمان کامل شد دندان‌پزشک سوراخ را با مواد پرکننده رنگ دندان پر می‌کند.

چرا دندان‌هایم به سفید کردن نیاز دارد؟


دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به سفید کردن داشته باشند، همانطور که رنگ پوست و مو در هر فردی متفاوت است، رنگ دندان نیز به همین صورت در هر فرد متفاوت است. افراد کمی ممکن است به طور طبیعی دندان‌های سفید و درخشان داشته باشند، و باید این موضوع را نیز مد نظر قرار دهیم که با افزایش سن رنگ دندان‌ها تغییر کرده و ممکن است کدر و تیره شوند.

همچنین مواد غذایی نیز ممکن است باعث ایجاد لکه روی سطح دندان‌ها شوند، نوشیدنی‌ها و خوراکی‌هایی از جمله چای، قهوه، شراب قرمز و انگور فرنگی. سیگار کشیدن نیز باعث ایجاد لکه و سیاهی دندان‌ها می‌شود.

جرم دندان یا تارتار نیز می‌تواند بر رنگ دندان‌ها تاثیر بگذارد. برخی افراد ممکن است زیر سطح دندان لکه داشته باشند، که می‌تواند ناشی از آنتی بیوتیک‌های خاص یا ترک‌های کوچک در دندان‌ها باشد.

مزایای سفید کردن دندان


مزایای سفید کردن دندان

سفید کردن کامل‌تر و بهتر

یک جلسه سفیدکردن حرفه‌ای دندان در مطب دندان‌پزشک باعث سفیدتر شدن دندان‌ها و دستیابی به نتایج بهتر می‌شود. با این‌حال برای سفیدتر کردن دندان‌ها، یا اصلاح لکه‌های متوسط تا شدید، باید از روش‌های سفید کردن حرفه‌ای دندان با محصولات بدون نسخه، که برای لکه‌های کمرنگ موثر هستند، نیز استفاده کنید.

سرعت و دوام

آیا عجله دارید؟ خب با روش سفید کردن حرفه‌ای دندان می‌توانید در عرض یک‌ساعت به نتیجه دلخواهتان دست پیدا کنید. این روش مانند روش‌های دیگر نیازی به چندین جلسه درمان ندارد و نتایج به دست آمده پایدار هستند، و با انجام اقدامات لازم در خانه می‌توانید حتی نتایج را بادوام‌تر کنید. برخی محصولات موجود در بازار برای سفید کردن دندان، علی‌رغم استفاده درست و مناسب، اصلا باعث سفید شدن دندان‌ها نمی‌شوند. شما سزاوار داشتن دندان‌هایی سفید و زیبا هستید و قطعا هیچ کس نمی‌خواهد الکی پول و وقت خود را صرف محصولات بی‌اثر کند.

درمان‌ سفارشی

درمان‌های عمومی بدون نسخه تنوع خاصی ندارند و برای همه قابل استفاده هستند. هیچ‌کس نمی‌تواند به منظور دستیابی به ترجیحات خود درمان را سفارشی کند. اما با استفاده از روش سفید کردن حرفه‌ای دندان، هر فرد می‌تواند به صورت سفارشی درمان مورد نیاز خود را دریافت کند و بسته به اندازه سفیدی مورد نیاز و نواحی که بیشتر نیاز به سفید شدن دارند، درمان سفارشی می‌شود.

درمان راحت‌تر و بی‌خطرتر

روش‌های سفید کردن دندان بدون نسخه، می‌توانند باعث ایجاد آسیب در لثه و دهان شوند، و حتی می‌توانند دندان‌ها را نسبت به برخی نوشیدنی‌ها و موادغذایی حساس کنند. اما زمانی که سفید کردن دندان توسط یک فرد حرفه‌ای انجام شود کاملا بی‌خطر و راحت بوده و تمام مراحل درمان تحت نظارت دندانپزشک انجام می‌شود. مقدار و غلظت عامل سفید کننده می‌تواند تنظیم شود و لثه‌ها و سایر قسمت‌های دهان برای محافظت توسط ماده‌ای پوشانده می‌شوند. همچنین دندانپزشک تمام توصیه‌های پس از درمان را به شما خواهد گفت و به شما آموزش می‌دهد که چگونه از حساسیت دندان‌ها جلوگیری کنید.

ایجاد حس تمیزی

سفید شدن دندان‌ها حس تمیزی را القا می‌کند و همچنین نشان دهنده این است که شما به ظاهر، تمیزی و جذابیت خود اهمیت می‌دهید.

افراد واجد شرایط برای سفید کردن دندان


سفید کردن دندان روشی ایمن است و تقریبا برای تمام افراد مناسب است، و بیشتر مناسب افرادی می‌باشد که دارای دندان‌های نسبتا کدر و زرد هستند. اما برخی دندان‌ها به حدی تیره و کدر هستند که نمی‌توان آنها را با روش سفید کردن دندان، اصلاح کرد. برخی نیز ممکن است مشکلات دندانی یا مشکلات سلامتی داشته باشند که در این‌صورت نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. افرادی که نمی‌توانند از این روش برای سفید کردن دندان استفاده کنند دارای مشخصات زیر می‌باشند:

 • برای استفاده از روش سفید کردن دندان باید حداقل 18 اسال سن داشته باشید.
 • کسانی که لمینت، کامپوزیت، روکش، تاج یا پرکردگی دارند، نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. این مواد مصنوعی به خوبی به محصولات سفید کننده پاسخ نمی‌دهند. به منظور سفیدتر کردن این موارد، باید به کلی آنها را عوض کنید.
 • دندان‌های زرد معمولا به خوبی سفید می‌شوند، اما دندان‌های قهوه‌ای ممکن است به اندازه کافی سفید نشوند. دندان‌های خاکستری، لکه‌های سفید و تیرگی دندان ناشی از دندان مرده، اصلا رنگ نمی‌گیرند.
 • برخی از شرایط مانند: دندان‌های حساس یا مینای فرسوده دندان، و بیماران مبتلا به بروکسیسم (دندان قروچه) یا اختلال مفصلی، ممکن است با انجام بیلیچینگ بدتر شوند.
 • در برخی موارد می‌تواند آفیس بلیچینگ را با وجود این شرایط انجام داد. با این‌حال با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 • در صورتی که تغییر رنگ دندان ناشی از مصرف برخی داروهای خاص، و یا آسیب باشد، سفید کردن خارجی دندان موثر نخواهد بود. شما باید با دندانپزشک خود درباره سایر گزینه‌های موجود مانند سفید کردن داخلی دندان یا کامپوزیت مشورت کنید.

به طور کلی باید قبل از سفید کردن دندان یک جلسه مشاوره با دنداپزشک داشته باشید. در صورتی که واجد شرایط باشید، دنداپزشک در مورد هزینه و روش مناسب سفید کردن دندان با شما صحبت خواهد کرد.

در صورتی که واجد شرایط بلیچینگ نباشید، پزشک استفاده از لمینت، کامپوزیت یا روکش را برای اصلاح آسیب یا تغییر رنگ دندان توصیه خواهد کرد. دندانپزشک در طول مشاوره در مورد تمام گزینه‌ها با شما صحبت خواهد کرد.

روند سفید کردن دندان


روند سفید کردن دندان

سفید کردن فوری دندان در مطب یا سفید کردن دندان با لیزر، یک روش دیگر برای سفید کردن دندان است که دندانپزشک می‌تواند ارائه دهد. پس از اینکه لثه‌ها با یک ماده مخصوص به منظور محافظت، پوشانده شدند، ماده سفید کننده روی دندان‌ها مالیده می‌شود و سپس برای فعال‌کردن ماده سفید کننده از لیزر استفاده می‌شود.

در روش دیگر سفید کردن دندان، دندانپزشک برای ساخت تری از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کند، و بعد از آن نحوه استفاده از ژل بلیچینگ را به شما آموزش می‌دهد. سپس باید به مدت چند هفته در مدت زمان خاصی، ژل را داخل تری ریخته و تری را روی دندان‌ها قرار دهید. برخی ژل‌ها را می‌توان تا 8 ساعت روی دندان قرار داد، که در اینصورت طول دوره درمان کوتاه‌تر خواهد شد.

عکس قبل و بعد سفید کردن دندان


عکس قبل و بعد سفید کردن دندان

عکس قبل و بعد سفید کردن دندان 2

عکس قبل و بعد سفید کردن دندان 3

عکس قبل و بعد سفید کردن دندان 4

سفید کردن دندان چقدر طول می‌کشد؟


در روش اول که تمام پروسه‌ی بلیچینگ در مطب انجام می­شود، ابتدا دندانپزشک دندان‌های شما را ببرسی می‌کند تا مطمئن شود که واحد شرایط انجام این روش هستید. در صورتی که واجد شرایط باشید، این روش حدودا 1 ساعت زمان می‌برد.

در روش دیگر که بخشی از مراحل در مطب و برخی در خانه انجام می­‌شود، کل دوره درمان در حدود 3 تا 4 هفته زمان می‌برد. قبل از شروع درمان، ابتدا باید چند جلسه برای قالب‌گیری و دریافت تری به دندانپزشک مراجعه کنید. س از دریافت تری و ژل، باید درمان را در خانه شروع کنید. به مدت 2 تا 3 هفته باید حدود 30 دقیقه تا 1 ساعت از ژل بلیچینگ بر روی دندان‌هایتان استفاده کنید.

با این‌حال، در حال حاضر برخی از ژل‌های بیلیچینگ را می‌توان تا 8 ساعت روی دندان‌ها استفاده کرد، بنابراین مدت زمان مورد نیاز برای سفید شدن دندان به 1 هفته کاهش می‌یابد.

پس از بیلیچینگ دندان چگونه باید از دندان‌هایم مراقبت کنم؟


پس از بیلیچینگ دندان چگونه باید از دندان‌هایم مراقبت کنم؟

به منظور حفظ نتایج باید از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باعث ایجاد لکه یا تغییر رنگ در دندان‌ها می‌شوند، اجتناب کنید. فراموش نکنید که برای جلوگیری از لک‌شدن و تغییر رنگ دندان باید سیگار را ترک کنید.

برای مراقبت از دندان‌هایتان، توصیه‌های زیر را انجام دهید:

 • آخر شب و حداقل یک مرتبه در روز، دندان‌هایتان را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 • مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند را به حداقل برسانید.
 • مرتبا برای چک آپ به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

آیا سفید کردن دندان دائمی است؟


سفید کردن دندان دائمی نیست. ماندگاری سفید کردن دندان می‌تواند بین چند ماه تا 3 سال متغییر باشد. در افراد مختلف مدت زمان ماندگاری متفاوت است. همچنین دوام سفید کردن دندان به روش سفید کردن دندان و مواد آن و میزان رعایت مراقبت‌های بعد از سفید کردن دندان بستگی دارد.

در صورتی که سیگار بکشید، یا از نوشیدنی‌هایی از جمله چای، قهوه یا شراب قرمز استفاده کنید، دوام سفیدی دندان به شدت کاهش می‌یابد.

خطرات سفید کردن دندان


خطرات سفید کردن دندان

ممکن است لثه‌ها در اثر استفاده از مواد شیمیایی حساس شوند، به خصوص اگر از قبل حساسیت دندان داشته باشید. همچنین ممکن است لثه دچار سوختگی و آسیب شود، برخی از کیت‌های هوم بیلیچینگ باعث آسیب به مینای دندان می‌شوند.

حساس شدن دندان یکی از عوارض سفید کردن دندان است که برای برخی افراد اتفاق می­افتد. این عارضه موقتی است و پس از چند روز رفع می­شود. البته در صورتی که سفید کردن دندان توسط دندانپزشک انجام نشده باشد به علت وجود ریسک آسیب به مینای دندان، ممکن است حساس شدن دندان ها بیشتر طول بکشد و برای درمان آن باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

هزینه سفید کردن دندان


سفید کردن دندان معمولاً هزینه ی بسیار بالایی ندارد و به طور کلی مقرون به صرفه است. قیمت سفید کردن دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آن­ها در پایین آورده شده اند:

 • برند مواد سفید کننده دندان مورد استفاده
 • مقدار مواد سفید کننده دندان مورد نیاز
 • روش سفید کردن دندان
 • منطقه و موقعیت جغرافیایی مطب یا کلینیک دندانپزشکی
 • تجربه و مهارت دندانپزشک

سوالات متداول


آیا سفید کردن دندان باعث ضعیف شدن دندان می‌شود؟

این سوال مطرح می‌شود که آیا سفید کردن دندان باعث آسیب به مینای دندان می‌شود؟ نه! سفید کردن دندان آسیبی به مینای دندان نمی‌رساند. دنتین، که بخش اصلی دندان است، مسئول رنگ دندادن می‌باشد.

سفید کردن دندان برای من موثر است؟

نتایج سفید کردن دندان در هر فردی متفاوت است، و بستگی به نوع لکه‌ها دارد. سفید کردن دندان‌ها به طور کلی بر روی لکه‌های قهوه‌ای مایل زرد در مقایسه با لکه‌های خاکستری بهتر عمل می‌کند.

آیا قبل از سفید کردن دندان نیازی به جرم‌گیری هست؟

سفید کردن دندان بر روی دندان‌های عاری از جرم و تارتار بهتر عمل می‌کند. به منظور حفظ سلامت دندان‌ها و همچنین تداوم نتایج، باید بعد از سفید کردن دندان نیز به طور مرتب دندان‌هایتان را جرم‌گیری کنید. می‌توانید همان روزی که قصد سفید کردن دارید، جرم‌گیری هم انجام دهید. باید حتما جرم‌گیری قبل از سفید کردن انجام شود.

آیا سفید کردن دندان باعث آسیب می‌شود؟

سفید کردن دندان می‌تواند باعث ایجاد حساسیت در لثه و دندان شود. برخی افراد ممکن است حساسیت خیلی کمی را تجربه کنند یا اصلا هیچ‌گونه حساسیتی نداشته باشند، در صورتی که برخی دیگر ممکن است دچار حساسیت زیادی شوند که در اینصورت باید مقدار و مدت زمان استفاده از بیلیچینگ را محدود کنند. با دندانپزشک در مورد روش‌های جلوگیزی از حساسیت دندان مشورت کنید و همیشه برای انجام بیلیچینگ به فرد باتجربه و ماهر مراجعه کنید.

آیا سفید کردن دندان باعث آسیب به مینای دندان می‌شود؟

یکی از مزایای مراجعه به دندانپزشک ماهر و با تجربه، کاهش خطر آسیب به لثه و مینای دندان‌هاست. انجام روش سفید کردن دندان توسط یک دندانپزشک حرفه‌ای تضمین کننده استفاده از محصولات مجاز است که خود در کاهش آسیب به دندان و ریشه عامل مهمی است.

قبل از سفید کردن دندان باید کار خاصی انجام دهم؟

قبل از سفید کردن دندان هیچ کار خاصی نباید انجام دهید. اگرچه سالم بودن دندان و عاری بودن از هرگونه جرم باعث دستیابی به نتایج بهتری خواهد شد. اگر دندان‌های حساسی دارید، 2 هفته قبل از سفید کردن دندان به دنداپزشک مراجعه کنید، و در صورت صلاح‌دید دندانپزشک از خمیر دندان مخصوص استفاده کنید.

آیا می‌توان روی لمینت یا ونیر از روش سفید کردن دندان استفاده کرد؟

سفید کردن دندان به هیچ وجه رنگ لمینت، وینر یا دیگر مواد غیرطبیعی را تغییر نخواهد داد.

آیا می‌توان روی کامپوزیت از روش سفید کردن دندان استفاده کرد؟

سفید کردن دندان به هیچ وجه رنگ کامپوزیت یا دیگر مواد غیرطبیعی را تغییر نخواهد داد.

آیا می‌توان روی تاج یا روکش از روش سفید کردن دندان استفاده کرد؟

سفید کردن دندان به هیچ وجه رنگ تاج، روکش یا دیگر مواد غیرطبیعی را تغییر نخواهد داد.

آیا سفید کردن دندان در منزل ضرر دارد؟

سفید کردن دندان در خانه ممکن است با عوارض جانبی مانند تخریب مینای دندان همراه باشد و به هیچ وجه توصیه نمی‌­شود. سفید کردن دندان مانند سایر پروسه‌های دندان‌پزشکی باید حتماً تحت نظارت دندانپزشک انجام شود.

آیا سفید کردن دندان با مواد طبیعی روشی مؤثر است؟

سفید کردن دندان با مواد طبیعی هم اثر چشمگیری ندارد و هم می‌­تواند با عوارض جانبی متعددی همراه باشد و توصیه نمی‌شود. برخی افراد به سفید کردن دندان با جوش شیرین و لیمو، سفید کردن دندان با زردچوبه و سفید کردن دندان با سرکه سیب روی می‌­آورند که اکثر این مواد یا تأثیر زیادی ندارند و یا مانند سرکه سیب باعث تخریب مینای دندان می‌­شوند.

آیا سفید کردن دندان ارتودنسی شده امکان پذیر است؟

سفید کردن دندان ارتودنسی امکان پذیر است اما توصیه نمی‌­شود زیرا ممکن است به علت وجود براکت‌ها، رنگ دندان‌ها یک دست نشود. بهتر است سفیدکردن‌دندان قبل از ارتودنسی و یا بعد از پایان ارتودنسی انجام شود.

آیا سفید کردن دندان در دوران باداری بی‌خطر است؟

سفید کردن دندان در دوران بارداری بی‌خطر است، اما به دلیل عارضه‌های خاصی که در طول بارداری ایجاد می‌شوند، استفاده از این روش در این دوران توصیه نمی‌شود.

مقالات مربوطه

روکش دندان چیست
ترمیم دندان

روکش دندان چیست؟

روکش دندان چیست از آنجا که دندان ها همیشه در معرض آسیب های شکستگی و پوسیدگی قرار دارد، روکش دندان یا کراون دندان یکی از

مطالعه»
تماس با ما