کلینیک دندانپزشکی آرام

ایمپلنت پانچ: بدون جراحی و برش لثه، مزایا و معایب + قیمت

اگر کاندید ایمپلنت دندان هستید، طبیعتاً می­‌خواهید دندان جدیدتان را هرچه سریع­تر و با کمترین درد ممکن، داشته باشید. ایمپلنت به روش پانچ (بدون درد و بدون جراحی) این دو ویژگی را دارد و بدون نیاز به برش، ایمپلنت را سریعاً در جای خودش قرار­ می­‌دهد. این جراحی، تصاویر دقیقی از استخوان و بافت­‌های مجاور فراهم­ می‌­کند و بهترین محل برای ایمپلنت را نشان­  می‌دهد؛ بنابراین نیازی به برش لثه ندارد.

ایمپلنت بدون درد و جراحی، به روش پانچ چیست؟


ایمپلنت بدون درد و جراحی، به روش پانچ چیست؟

ایملنت دندان، در دهه‌­های اخیر پیشرفت­‌های زیادی داشته و با عصر دیجیتال، همگام‌ ­بوده. قبلاً ایمپلنت دندان، با بلند­کردن فلپ لثه، برای مشخص­‌شدن استخوان برای قرار­دادن ایمپلنت، انجام­ می­‌شد. این امر می­‌تواند باعث مشکلات متعددی، از جمله: آسیب بافتی، از­دست­‌رفتن استخوان و اسکار، شود.

امروزه، به‌­دنبال روش­‌هایی هستیم که کارایی، زیبایی و راحتی را با روش جراحی کم­‌تهاجمی، فراهم سازد. با روش بدون فلپ و ایمپلنت به روش پانچ، خطر تورم، خونریزی و عفونت کاهش یافته و بهبودی سریع­تر حاصل‌شده و زمان کمتری برای انجام آن صرف­ می‌­شود. همچنین این روش، تعداد جلسات مورد­نیاز برای انجام ایمپلنت را نیز کاهش می‌دهد.

مزایای ایمپلنت به روش پانچ


مزایای ایمپلنت به روش پانچ

برخلاف ایمپلنت به روش سنتی، این جراحی جدید بدون برش، به بیماری که قبلاً نمی‌­توانست ایمپلنت داشته‌­باشد، اجازه می­‌دهد که از این روش نوین بهره ­ببرد. بعضی از مزایای دیگر عبارتند از:

 • تقریباً در طول جراحی خونریزی ایجاد ­نمی­‌شود.
 • مدت زمان این عمل کمتر است؛ ایمپلنت را می‌­توان در 10 دقیقه انجام داد.
 • چون برشی ندارد پس نیازی به بخیه هم ندارد.
 • در طول عمل و بعد از آن، درد کمی دارد.
 • تورم بعد از عمل کم است.
 • سوراخ کردن آرام به روش جدید، صدا و لرزش کمی دارد.
 • در طول جراحی نیازی به باز­نگه­داشتن دهان نیست.
 • خطر عفونت به شدت کمی دارد.
 • دقت بالای این روش باعث کاهش خطر آسیب عصبی می­‌شود.

چه کسی می­‌تواند ایمپلنت به روش پانچ را انجام ­دهد؟


با استفاده از تکنولوژی ایمپلنت بدون درد و جراحی، متخصصین دندان­پزشکی ماهر و مجرب، ساختار استخوان فک بیمار را بررسی کرده و در صورت مناسب‌بودن شرایط، روش بدون­ نیاز­ به جراحی را انجام می‌دهند. در صورت وجود هرگونه تخریب در استخوان، که معمولاً در افراد مسن یا افرادی که مشکلاتی دارند که باعث از دست رفتن استخوان می‌­گردد، دیده­ می­‌شود، جراحی ایمپلنت معمولی بعد از جایگذاری استخوان، انجام­ خواهد­شد.

ایمپلنت بدون برش لثه همچنین برای افرادی که نگران درد کاشت ایمپلنت دندان و خونریزی آن هستند و به دنبال روشی کم تهاجمی می‌­باشند، روشی بسیار مناسب است.

آماده­ سازی قبل از ایمپلنت به روش پانچ


آماده سازی قبل از ایمپلنت به روش پانچ

مهم­ترین ویژگی ایمپلنت به روش پانچ بدون درد، آماده­‌سازی برای جراحی می­‌باشد. بهترین جراحان دهان و دندان، این پروسه را با معاینه­‌ی دهان و دندان و سی‌تی‌اسکن (CT) شروع­ می­‌کنند. از آنجایی که این روش بدون فلپ انجام­ می‌­شود، CBCT (توموگرافی کامپیوتری با اشعه­‌ی مخروطی) به دندان­پزشک کمک­ می­‌کند تا ساختار استخوانی زیرین را ببیند؛ با این روش، مشخص­ کردن نوع ایمپلنت ساده‌­تر شده است؛ زیرا دندان­پزشک اطلاعات کافی درباره‌­ی استخوان دندان، آناتومی دهان و دندان و مورفولوژی دارد.

نتایج CBCT و سی‌تی‌اسکن (CT)، به پریودنتیست کمک ­می­‌کند تا محل سوراخ ایمپلنت را مشخص ­کند. سپس از نتایج CBCT استفاده ­می­‌شود تا تصویر سه­‌بعدی از ساختار دهان و گردن به‌­دست­‌آید. این آماده‌سازی، به دندان­پزشک کمک­‌می­‌کند تا درمان را برنامه‌­ریزی کرده و ایمپلنت به روش پانچ را با دقت بالا، از لحاظ ابعاد، زاویه و محل هر ایمپلنت، انجام‌­دهد.

پروسه­‌ی ایمپلنت به روش پانچ


پروسه‌ی ایمپلنت به روش پانچ

تصاویر اشعه­‌ی ایکس مرسوم، اطلاعات کافی برای جراح، برای دیدن ساختار درونی دهان، فراهم­ نمی­‌کند؛ این امر باعث­ می­‌شود که برای دیدن استخوان و جای‌گذاری ایمپلنت، لازم­ باشد که لثه بریده ­شود. در این روش جدید، پروسه در سه مرحله انجام می‌شود:

 1. برنامه‌ریزی مجازی: جراح، با­کمک تصاویر CBCT و اسکن سه‌بعدی داخل دهان، محل و اندازه­‌ی مناسب ایمپلنت را مشخص می کند.
 2. جراحی بدون نیاز به برش: در جراحی­‌های مرسوم، درد و ناراحتی اصلی به ­دلیل برش لثه است نه به ­دلیل قرار­گرفتن ایمپلنت در استخوان. جراحی کامپیوتری، سوراخ کوچک‌تری ایجاد­می‌­کند و در­نتیجه درد و ناراتی کاهش‌­می­‌یابد؛ همچنین بعد از جراحی تورم کمتری دارد.
 3. جراحی: این روش جراحی، جراحی محافظه‌­کارانه بوده و نتایجی مشابه روش سنتی دارد. همچنین برای برخی بیمارانی که مشکلات خاصی، مانند دیابت یا فشارخون بالا، دارند هم مناسب است. با ­استفاده از این جراحی هدایت‌شده، ایمپلنت، فوری و دقیق در محل جراحی، قرار­می­‌گیرد.

دستورات بعد از جراحی ایمپلنت دندان


بعد از ایمپلنت دندان، از این دستورات پیروی کنید و هرگونه سؤال یا مشکلی را با پزشک در­میان بگذارید.

 • از تف ­کردن و شستن و لمس ناحیه در روز جراحی خودداری­ کنید. پایه­‌ی فلزی را که درون بافت لثه است، لمس نکنید.
 • بعد از جراحی ایمپلنت، طبیعی است که تا 24 ساعت دهانتان قرمز باشد.
 • تورم خفیف بعد از جراحی طبیعی است. برای کاهش این مشکل، روی گونه یخ قرار ­دهید (همچنین می‌توانید از کیسه پلاستیک یا حوله­‌ی پر از یخ استفاده کنید). در 36 ساعت اول، تا می­‌توانید از یخ استفاده­ کنید.
 • مایعات زیادی بنوشید اما نوشیدنی­‌های داغ مصرف نکنید. در روز جراحی غذاهای نرم بخورید. به محض بهبود ناحیه‌ی جراحی، می‌توانید رژیم غذایی عادی خود را داشته­ باشید. از نی استفاده نکنید.
 • بعد از برطرف‌شدن اثر بی­‌حسی، چنانچه درد داشتید، مسکن مصرف کنید. با­این­حال، از مسکن­‌هایی استفاده کنید که دندان­پزشکتان تجویز­کرده ­است.
 • بدون رعایت بهداشت دهان و دندان، بهبودی حاصل نخواهد شد. از دهانشویه­‌ی تجویز شده در روز بعد از جراحی استفاده­ کنید (دوبار از دهانشویه استفاده ­کنید؛ بعد از صبحانه و قبل از خواب). حداقل 30 ثانیه دهانتان را بشویید. حداقل روزی 4-5 بار از آب­‌نمک گرم به عنوان دهانشویه استفاده­ کنید. در زمان مسواک‌کردن، این کار را به­ آرامی انجام ­دهید تا درمان دچار مشکل نشود.
 • بعد از ایمپلنت از هیچ نوع مواد ­مخدری استفاده ­نکنید. نه تنها باعث کندی روند بهبود می‌شود بلکه احتمال پس ­زدن ایمپلنت را نیز بالا ­می‌­برد.
 • بلافاصله بعد از جراحی، ورزش نکنید یا خیلی ملایم و کم ورزش کنید. بدانید که ورزش‌کردن باعث خونریزی و ضربان­‌دار شدن ناحیه می­‌شود و در صورتی بروز این علائم، فوراً فعالیت را متوقف­ کنید. این امر باعث ضعف شما خواهد ­شد.
 • در زمان ایمپلنت، پایه‌­های ایمپلنت جایگذاری می­‌شود، پس آن­ها را مرتب بشویید و تمیز نگه­دارید. صبر کنید تا بخیه‌­ها جذب شود و سپس پایه­‌ها را با ماساژ ملایم بشویید.
 • از دندان­‌مصنوعی تکه‌­ای یا کامل بلافاصله بعد از جراحی و حداقل تا 10 روز استفاده ­نکنید.

مراقبت از دندان ایمپلنت


مراقبت از دندان ایمپلنت

بهداشت مناسب دهان و دندان، نه تنها برای لثه و دندان شما بلکه برای سلامت کلی شما مفید است. با رعایت موارد زیر سلامت دهان و دندانتان را بالا ببرید:

 • روزی دوبار مسواک بزنید تا بهداشت دهانتان رعایت ­شود.
 • در انتخاب مسواک دقت کنید و مسواکی بخرید که سر کوچک و برس نرمی دارد.
 • مسواکتان را هر 2-3 ماه عوض کنید تا برس خراب آن باعث آسیب رساندن به لثه و دندان شما نشود.
 • آرام و دقیق مسواک بزنید و این کار را با فشار انجام ندهید؛ زیرا باعث ساییدگی می­‌شود.
 • حداقل روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید تا پلاک، باکتری و غذاهای باقی­مانده بین دندان­‌ها خارج شده و ایمپلنت سالم بماند.
 • مراقبت­‌های دندانی خانگی خوبی داشته باشید تا ایمپلنت دندانتان برای همیشه سالم بماند.
 • روزی یکبار بعد از غذا از دهانشویه استفاده کنید تا دندان­هایتان سالم بماند.
 • خوراکی­‌های چسبناک نخورید، زیرا ایمپلنت به دلیل مصنوعی بودن بیش از سایر دندان­ها باکتری می­‌گیرد.
 • درست نوشیدن و درست خوردن به سالم ماندن ایمپلنت کمک کرده و این مراقبت­های دندانی باعث می­‌شود ایمپلنت برای همیشه سالم بماند.
 • مرتباً به کلینیک دندان­پزشکی مراجعه کنید و سعی کنید بهداشت دهان و دندانتان را رعایت کنید تا ایمپلنت برای همیشه سالم بماند.

معایب و خطرات ایمپلنت به روش پانچ بدون جراحی


 • حتی کوچکترین حرکت می‌تواند باعث شکست شود. ایمپلنت به روش پانچ، روش حساسی است و جراح ایمپلنت باید دقت­ کند که ایمپلنت در زمان جوش خوردن به استخوان تکان نخورد.
 • این روش فقط در موارد خاصی مناسب است. ایمپلنت فوری دندان باید در استخوان قوی قرار­گیرد. بهترین گزینه برای انجام این کار، قسمت جلو است که در دو طرف دندان­‌های سالم و قوی دارد. همچنین برای جاگذاری کامل دندان­‌های پایین نیز مناسب است؛ چون استخوان قوی و متراکمی دارد. ایمپلنت فوری برای جایگذاری تمام دندان­‌های بالا مناسب نیست؛ زیرا تراکم استخوان این ناحیه کمتر است و قدرت کافی را ندارد.
 • احتمال خطر در همه ی جراحی‌­های ایمپلنت وجود دارد. عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث مشکل شود. پس ­زدن ایمپلنت در زمانی که ایمپلنت به استخوان فک جوش ­نخورد یا بافت لثه­‌ی اطراف آن عفونت کند، رخ ­خواهد ­داد.

هزینه ایمپلنت به روش پانچ


ایمپلنت به روش پانچ چون به جراحی نیازی ندارد، هزینه‌ی کاشت آن کمتر از ایمپلنت معمولی مرسوم می‌باشد. البته هزینه ‌ی خود ایمپلنت تیتانیومی و روکش یا تاج دندان بیشترین تاثیر را در هزینه‌ی کلی کاشت ایمپلنت دارد. همچنین به هزینه‌­ی ایمپلنت به این روش، هزینه‌های دیگری مانند عکس‌برداری‌ها و اسکن‌های سه‌بعدی پیشرفته نیز اضافه می‌­شوند.

برخی بیمه‌­های درمانی هزینه­‌ی انواع ایمپلنت‌های دندان را پوشش می‌­دهند و برخی دیگر هزینه­‌ای بابت ایمپلنت دندان پرداخت نمی‌­کنند. در این مورد باید قرارداد بیمه‌­ی خود را بررسی کنید یا با شرکت بیمه‌ی خود تماس بگیرید.

چون قیمت ایمپلنت دندان بدون جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد و فرد به فرد متفاوت است، بهتر است برای برآورد دقیق قیمت ایمپلنت به روش پانچ با دندانپزشک متخصص ایمپلنت خود مشورت کنید.

سؤالات متداول


ایمپلنت غیرجراحی (پانچ) چیست؟

جراحی ایمپلنت بدون فلپ، عبارت است از جای‌گذاری ایمپلنت بدون نیاز به بلندکردن اپیتلیوم (بافت پوششی)، بافت حمایتی یا پریوستئوم استخوان فک. با­این­حال، برای نصب ایمپلنت، معاینه­‌ی استخوان زیرین لازم است و برای بافت نرم هم از تکنیک‌­های گوناگونی کمک­ گرفته ­می­‌شود.

ماندگاری پیچ (پایه) ایمپلنت به روش پانچ، چقدر است؟

با مسواک­‌زدن و استفاده­‌ی مرتب از نخ‌دندان و مراجعه‌ی مرتب بیمار به دندان­پزشکی (هر 6 ماه یکبار)، ماندگاری پیچ (پایه) ایمپلنت، دائمی خواهد ­بود. اما ماندگاری تاج آن، حدود 10-15 سال خواهد ­بود و پس از آن به دلیل فرسودگی باید تعویض ­شود.

آیا ایمپلنت بدون درد واقعا وجود دارد؟

کاشت دندان ایمپلنت با روش پانچ و بدون جراحی نیاز به برش لثه ندارد و بنابراین درد و ناراحتی بسیار کمتری نسبت به انواع مرسوم ایمپلنت دارد، به همین دلیل به ایمپلنت بدون درد معروف شده است.

میزان خونریزی در ایمپلنت بدون جراحی چقدر است؟

ایمپلنت بدون جراحی (پانچ) خونریزی بسیار کمی دارد، زیرا در روش پانچ لثه برش نمی­‌خورد.

آیا کاشت دندان ایمپلنت به روش پانچ نیاز به بخیه دارد؟

ایمپلنت پانچ روشی بدون جراحی و برش می‌­باشد. بنابراین در این روش کاشت دندان ایمپلنت، لثه بخیه نمی­‌خورد.

مقالات مربوطه

جراحی لثه با لیزر
جراحی لثه

جراحی لثه با لیزر

جراحی لثه با لیزر : جراحی لثه با لیزر یک روش پیشرفته درمانی است که برای درمان مشکلات مختلف لثه استفاده می‌شود. این روش با

مطالعه»
مراقبت بعد از کامپوزیت
کامپوزیت ونیر

مراقبت بعد از کامپوزیت  

مراقبت بعد از کامپوزیت :  در دورانی زندگی می‌کنیم که زیبایی از اهمیت خاصی برخوردار است. که یکی از فاکتور های زیبایی صورت ، داشتن

مطالعه»
تماس با ما