کلینیک دندانپزشکی آرام

اسنپ اسمایل

اسنپ اسمایل چیست

اهمیت داشتن لبخند زیبا و تاثیر آن بر روابط اجتماعی و اعتماد به نفس افراد برای همگان امری آشکار و بدیهی می باشد. از این رو برای رسیدن به این هدف، علاوه بر روش های شناخته شده و پرهزینه مانند لمینت و کامپوزیت، روش آسان تر و کم هزینه تری به نام اسنپ اسمایل(لمینت متحرک)  وجود دارد. اگر قصد آشنایی کامل با لمینت متحرک و طرز استفاده آن را دارید، لطفا در این مقاله همراه ما باشید. 

اسنپ اسمایل چیست

اسنپ اسمایل(لمینت متحرک) یک روش غیر ترمیمی و غیر تهاجمی برای درمان زیبایی و بهبود ظاهر دندان می باشد. در این مدل لمینت، پوسته های نازکی از جنس پرسلن یا رزین روی دندان قرار می گیرد تا عیوب آن مثل ترک خوردگی، شکستگی، جای خالی دندان، تغییر رنگ و مواردی از این دست را بپوشاند. در این روش نیازی به تراشیدن دندان یا جراحی نیست و به عنوان یک درمان موقت برای بهبود ظاهر دندان محسوب می شود. لمینت متحرک دندان در واقع یک روکش متحرک است که روی دندان قرار می گیرد تا عیب های ظاهری آن را پنهان کند و مثل دندان های مصنوعی می توان آن را جا به جا کرد. 

کاربرد و مزایا اسنپ اسمایل

این روز ها استفاده از اسنپ اسمایل رواج زیادی پیدا کرده است که برای اشاره به علت این اتفاق می توان مزایا و کاربرد های زیر را نام برد.

 • امکان خارج کردن آن از دهان

اولین و مهم ترین برتری لمینت متحرک دندان نسبت به لمینت ثابت و انواع پروتز های ثابت، امکان جا به جایی و خارج کردن آن از دهان می باشد. در نتیجه استفاده از آن آسان می باشد.

 • فراهم کردن لبخند زیبا

داشتن لبخند زیبا تاثیر فراوانی در زیبایی چهره دارد که پیش نیاز این امر داشتن دندان های یک اندازه و یکدست، بدون فاصله، سفید و منظم می باشد. روکش اسنپ اسمایل تمام این موارد را به صورت فوری و یکجا فراهم می کند و زیبایی را به دندان و لبخند شما هدیه می کند.

 • غیر تهاجمی بودن آن 

 اسنپ اسمایل بدون نیاز به تراشیدن مینای دندان و بی حسی؛ می تواند جای خالی دندان، ترک خوردگی، تغییر رنگ و شکستگی را به راحتی و به سرعت بپوشاند.

 • قیمت پایین  

لمینت متحرک دندان علاوه بر داشتن سرعت و سادگی به مراتب بالاتر از لمینت ثابت، قیمت بسیار کمتری نسبت به لمینت دندان ثابت و دیگر پروتز ها دارد.

 

snap on smile روش استفاده

لمینت دندان متحرک به راحتی روی دندان اصلی قرار می گیرد. اما قبل از استفاده می بایست آن را شسته و به مدت 2 دقیقه در آب جوش قرار داد تا هم کاملا ضدعفونی شود و هم از خشکی آن کم کرده تا جا انداختن آن راحت تر شود. سپس  دندان اصلی خود را نخ کشیده و مسواک بزنید و در نهایت با کمی فشار دست روکش اسنپ اسمایل را روی دندان خود فیکس کنید.

 

معایب اسنپ اسمایل

اسنپ اسمایل در کنار مزایا فراوانی که امروزه رواج آن را زیاد کرده معایب فراوانی هم دارد که لازم است در این قسمت با آن آشنا شویم.

 • ماندگاری کوتاه مدت

لمینت متحرک یک روش موقت و غیر دائم برای اصلاح عیوب دندان است در نتیجه طول عمر و ماندگاری آن بالایی نخواهد داشت.

 • نداشتن خاصیت درمان

اسنپ اسمایل مشکلات دندان را به طور اساسی و دائم درمان نمی کند و فقط با پنهان کردن آن ها ظاهر دندان را بهبود می بخشد. از این رو نمی توان از آن برای درمان پوسیدگی دندان و التهاب لثه و بیماری های از این دست استفاده کرد. همچنین در صورت رعایت نکردن بهداشت هنگام استفاده از لمینت متحرک، می تواند نتیجه عکس دهد و بیشتر باعث تشدید عیوب دندان شود. 

 • کیفیت نه چندان مناسب

از آنجا که اسنپ اسمایل توسط لابراتوار، در مدت زمان کوتاه و همراه با قالب گیری تولید می شود؛ کیفیت و مقاومت مطلوبی ندارد و در صورت عدم استفاده درست، ممکن است هم روکش و هم دندان اصلی دچار شکستگی شود.

 • حساسیت

از آنجا که اسنپ اسمایل از مواد خاصی نظیر برخی پلیمر ها ساخته شده است، ممکن بدن بعضی افراد نسبت به آن حساسیت نشان دهد. در صورت بروز حساسیت فورا با دندانپزشک خود تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

معایب اسنپ اسمایل

 • عدم استفاده در زمان خواب

از اسنپ اسمایل نمی توان به طور شبانه روزی و 24 ساعته استفاده کرد و هنگام خواب می بایست آن را از دهان خارج کرد.

 • اندازه نبودن آن

همه اسنپ اسمایل ها با قالب گیری و دقت کمی ساخته می شوند. به همین دلیل ممکن روکش ساخته شده اندازه دهان و دندان فرد بیمار نباشد.

ایا با لمینت متحرک دندان میتوان غذا خورد

در پاسخ به این سوال که «آیا با لمینت متحرک دندان میتوان غذا خورد؟» باید گفت که بستگی به مهارت پزشک، جنس اسنپ اسمایل، مناسب بودن اندازه آن و درست جا انداختن آن خواهد داشت.

نصب لمینت متحرک برای بار اول ممکن کمی دشوار باشد و از آنجا که یک جسم خارجی محسوب می شود مدتی طول می کشد تا بیمار به وجود آن در دهانش عادت کند. این مدل لمینت در صورت اشتباه جا انداختن و اندازه نبودن، ممکن است حین صحبت یا خوردن غذا بیفتد و از دهان خارج شود. زیرا که هیچ گونه چسبی جهت جا انداختن آن به کار نرفته است.

همچنین در صورت مطلوب نبودن جنس لمینت متحرک دندان یا مواد به کار رفته در آن، مصرف نوشیدنی های داغ مثل چای و قهوه می تواند اندازه آن را به هم بزند.

 

ایا داروخانه ها لمینت متحرک دارند

قبل از پاسخ به این سوال که «آیا داروخانه ها لمینت متحرک دارند؟» لازم است با انواع لمینت متحرک آشنا شویم. این مدل لمینت ها در 2 نوع سفارشی و آماده وجود دارند.

 • اسنپ اسمایل سفارشی

برای استفاده از لمینت متحرک سفارشی، ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه کرد و پس از معاینه، تشخیص خواهد داد که شما کاندید مناسبی برای انجام این نوع لمینت هستید یا نه و در صورتی که پاسخ مثبت باشد باید رنگ روکش را با مشورت پزشک انتخاب کنید و بعد نوبت به قالب گیری می رسد. سپس این قالب تهیه شده به لابراتوار فرستاده خواهد شد تا روکش متناسب با دهان بیمار ساخته شود.

snap on smile روش استفاده

 • اسنپ اسمایل متحرک آماده

این مدل برعکس مدل سفارشی، از قبل آماده می باشد و برای همه افراد از یک استاندارد استفاده شده است و در داروخانه ها نیز موجود است و احتمالا تبلیغ آن ها را در تلویزیون و رسانه های اجتماعی دیده اید. اما استفاده از این مدل لمینت ها به هیچ وجه توصیه نمی شود؛ زیرا، کیفیت و ماندگاری آن ها بسیار پایین است و افرادی که از آن ها استفاده کرده اند، نتوانستند نتیجه دلخواه خود را بگیرند. 

جمع بندی

اسنپ اسمایل(لمینت دندان متحرک) علیرغم سادگی در استفاده و هزینه پایین به هیچ عنوان جایگزین مناسبی برای لمینت دندان دائم و سایر پروتز های ثابت نیست و فقط می تواند یک راه حل دم دستی برای قرار ملاقات ها، جلسات و مهمانی های فوری و کوتاه مدت باشد.اگر دندان شما هم دچار عیوبی مانند ترک خوردگی، شکستگی، لب پر شدن یا مواردی از این دست شده است؛ لطفا جهت مشاوره، با مرکز دندانپزشکی آرام تماس بگیرید.

 

مقالات مربوطه

مسواک کودکان
دندانپزشکی اطفال

مسواک کودکان

مسواک کودکان مسواک زدن برای کودکان یک عادت بهداشتی بسیار مهم است که از سنین اولیه باید آموزش داده شود. از میان بچه ها تعدادی

مطالعه»
اسنپ اسمایل چیست
لمینت

اسنپ اسمایل

اسنپ اسمایل چیست اهمیت داشتن لبخند زیبا و تاثیر آن بر روابط اجتماعی و اعتماد به نفس افراد برای همگان امری آشکار و بدیهی می

مطالعه»
تماس با ما